Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jak vybrat spacák pro dospělé i děti. Který zahřeje a který je pohodlný

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

27. 4. 2020

Jak vybrat spacák, to není vždy lehká otázka. Ten, kdo už někdy přespával venku, jistě ví, jaká může být v noci zima na nohy. A co pohodlí? Údržba? Pro výběr toho pravého spacího pytle zkrátka existují důležité faktory, podle kterých se rozhodnout.

Tvar spacího pytle: dekový, nebo mumie?

Nejlehčí spací pytel je obyčejný dekový spacák. Takovýto tvarový typ spacáku je praktický, snadno se v něm převalíte na bok nebo si ho uzpůsobíte podle potřeby. Lehko jej sbalíte a přenesete. Neudrží vás však v teple a hodí se jen na léto.

Spacák-mumie je typ, který díky svému tvaru lépe izoluje teplo. Mumiový spací pytel po zapnutí obklopuje celé tělo kromě obličeje. Je těsnější a dá se v něm ležet jen na zádech, zato však dovoluje přespávání venku. V dnešní době se mumie vyrábějí v různých anatomicky přizpůsobivých variantách.

Oválný spací pytel v sobě snoubí výhody výše popsaných. Podobá se mumii tím, že se do něj úplně uzavřete, zároveň však nabízí více místa k převalování.

Péřový spací pytel – Zimní čas dobrodruha nezastaví!

Spacák do zimy se samozřejmě pozná hlavně podle materiálu výplně. Takovým velmi kvalitním izolantem, který udrží vaše tělesné teplo, je peří. Péřové spací pytle jsou nejen efektivní pro udržení tepla v chladném i mrazivém počasí, ale také lehčí než ty syntetické a po sbalení menší.

Péřový spacák se hodí i na mráz, vyhněte se s ním však vlhkému prostředí. Peří vstřebává vodu, díky čemuž nespíte ve svém potu, ale to také znamená vyšší nárok na sušení. Zmoklý péřový pytel ztrácí schopnost tepelné izolace a musí se dlouho sušit. Setkáte se také s chemicky impregnovanými péřovými spacáky – ty od země nenavlhnou, pozor však na vlastní pot.

Syntetický spacák je zase řešením pro alergiky na peří. Samozřejmě také pro ty z vás, kteří chtějí za spací pytel zaplatit méně. A pro všechny dobrodruhy, kteří nemají čas nebo náladu na zdlouhavou údržbu. Spací pytel z umělých vláken rozhodně není špatná volba. Stejně jako u všeho záleží na kvalitě značky a na konkrétním produktu.

Tepelné typy spacáku podle evropské normy 13537

Základní představu o tepelných vlastnostech jednotlivých spacích pytlů si můžete udělat podle tohoto údaje. Každý spacák se podrobuje stejným testům, aby odpovídal evropské teplotní normě. Tepelná izolace jednoho pytle užitého různými lidmi se tak bude lišit hlavně podle jejich individuálního metabolismu.

EXT = extreme tested. Toto číslo představuje teplotu prostředí, ve které vám pytel ještě zachrání život před mrazem. Bude vám však zima.

LIM = limitní teplota. V pytli vám zima asi nebude, ale ani velké teplo. Tento údaj představuje dolní hranici dostatečně teplého nocování. Rozmezí COM a LIM představuje dostačující izolaci pro průměrnou 25-letou osobu, přičemž pro muže je dolní hranicí teplota LIM.
Pokud jste žena, uvažujte toto číslo jako příliš nízké a vezměte si raději pytel, který má to samé číslo uvedeno pod zkratkou COM.

COM = komfortní teplota. Při takové teplotě vám daný pytel zajistí zdravou teplotní rovnováhu i s nataženýma nohama. Tento údaj by vás měl nejvíce zajímat, pokud si potrpíte na pohodlí i v outdoorových podmínkách a chcete se vyspat dorůžova.

MAX = maximální teplota. V tolika stupních vám už ve spacáku může začít být horko.

Jednoduchou a přehlednou informaci vám dá už samotné sezónní určení: letní, třísezónní, zimní. Nejvíce z těchto tří typů využijete pravděpodobně ten třísezónní, který by měl stačit i do teploty kolem 0°. Přesto je velmi výhodné poučit se o standardech EN 1353 – zvyšuje to pravděpodobnost, že vyberete správně.

Velikost spacího pytle – Čtěte přesné informace na obalu

Nejlepší spací pytel neexistuje – každý si zkrátka vybere, co se mu nejlépe hodí. Proto se také spací pytle dělí do tolika různých kategorií. Je třeba brát ohled na prostředí, kde pytel hodláte použít. Nesmíte v žádném případě zanedbat ani svou výšku, šířku těla, a dokonce ani pohlaví.

Čím těsnější spacák, tím lépe jej vaše tělo vytopí… Omyl! Ve spacím pytli nesmí být příliš moc vzduchu ani příliš málo. Pokud se do pytle taktak nacpete, nejen že se vám bude špatně ležet a usínat, ale navíc také bude teplo unikat rovnou skrz něj.

Vybírejte podle přesných čísel a nespoléhejte se na písmeno, které značí přibližnou velikost. Co se délky týče, spacák by měl vaši tělesnou výšku přesahovat asi o 20 cm. Dámský spacák je řešením pro cestovatele ženského pohlaví. A to ne kvůli barvě, ale díky tvaru speciálně navrženému tak, aby vyhovoval ženské postavě a její specifické termoregulaci.

Jak vybrat spacák pro dítě

Spacák pro děti kupujeme většinou na letní tábor nebo na chatu. V takových případech by měl stačit obyčejný dekový, ve kterém se váš neposeda může dle libosti vrtět. Je-li dětský spací pytel na léto, určitě se vám nebude chtít každé tři roky kupovat větší.

Pokud s vámi dítě cestuje v chladnějších teplotách nebo spí přímo pod širákem, pak je situace jiná. Dětské tělo je třeba lépe chránit před zimou než dospělé, poohlédněte se tedy po kvalitním spacáku, ve kterém dítě může pohodlně spát. Na trhu jsou i spacáky, které můžete zmenšovat a zvětšovat podle růstu dítěte.

Spacák pro dva: Romantika pod hvězdami

Spínací spací pytle vám umožní přitulit se v noci ke své drahé polovičce. V teple se snáze udržíte, pokud bude každý spát zvlášť ve svém pytli, protože prostor tak je těsnější. Pokud ale upřednostňujete vzájemné zahřívání, pořiďte si každý spacák se zipem na opačné straně. Když zipy zapnete k sobě, vznikne dvojitý spací vak.

Spacák s nohavicemi – maximální svoboda pohybu

Spací pytel s nožičkami, jaký se obléká miminkům v kočárku, má nově svou outdoorovou obdobu pro dospělé. Tou je spacák s nohavicemi a rukávy, ve kterém můžete také sedět nebo chodit. Má dostatečně silnou izolační vrstvu, aby vás nemuselo mrzet, že se vaše nohy nezahřívají navzájem. Disponuje také podrážkami pro pohodlnou chůzi.

Spacák pro psa: Táboření se čtyřnohým společníkem

Ani váš pejsek nemusí přijít zkrátka. Spací pytel pro psa, to je většinou typ uzavřeného pelíšku na doma. Na trhu jsou ale za pár tisíc spací také outdoorové pytle pro psy, které zahřejí vašeho mazlíčka na jaře i v mrazivé zimě. Ty se prodávají v několika velikostech a mohou se rozepínat dle potřeby. Psi žijící trvale na zahradě by měli být na zimu zvyklí, mají však doma alespoň boudu, kterou spacák v lese pod širákem může nahradit.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jak vybrat spacák pro dospělé i děti. Který zahřeje a který je pohodlný