Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Jakou potřebujete obuv do hor? Hledejte odpovědi u společnosti La Sportiva

Říci, že potřebujeme boty do hor, rozhodně nestačí. V horách se můžete věnovat nespočtu aktivit a každá z nich vyžaduje specifickou obuv. Musíte uznat, že je rozdíl mezi letní túrou po nenáročných stezkách, výstupem na skalní stěnu a dosažením vrcholu v zimní vánici. Správné boty často rozhodují o úspěchu vaší výpravy. V zimě ochrání vaše nohy před chladem a vlhkem, v létě vám poskytnou dostatečné pohodlí a eliminují riziko odřenin a otlaků. Jaké jsou ale typy bot a kde bychom měli začít hledat ten správný pár, který bude pro naši aktivitu ideální? Nejlepší je podívat se na nabídku nejznámějších značek vyrábějících obuv do hor.

Jednou z nich je bezpochyby La Sportiva. Výrobce, který je s tímto trhem spojen již mnoho desetiletí, má ve svých katalozích obuv pro každou horskou výzvu. Ať už zdoláváte vrcholky hor po nejjednodušší cestě nebo po nejtěžší stěně, v létě nebo v zimě, určitě najdete ty správné boty.

Pro nejtěžší výzvy

Horolezecká obuv je určena pro horolezce a himálajské lezce, kteří zdolávají nejvyšší vrcholy světa. Pokud potřebujete obuv tohoto typu, je pravděpodobné, že už máte s horami dost zkušeností. Tyto modely jsou skvělé pro vysokohorskou turistiku a alpinismus. Tuhé podrážky jsou plně kompatibilní s poloautomatickými nebo automatickými mačkami. Dlouhé treky po rovném terénu jsou však v této obuvi velmi nepohodlné. Horolezecké boty jsou dobře přizpůsobeny i nízkým teplotám. Obvykle jsou navíc zateplené a některé modely mají odnímatelnou vnitřní botičku, takže vám ve stanu nebude zima na nohy. Velmi důležité je také chránit boty před poškozením kameny nebo ledem. Silná gumová obsázka zajistí vysokou odolnost takové obuvi v extrémních podmínkách.

Pro turistiku s batohem

Boty La Sportiva určené pro turistiku jsou hikingové a trekové modely. První z nich jsou ideální pro jednodušší horské stezky a různorodý terén. Nabízejí o něco nižší hmotnost a dobré tlumení, které zajišťuje pohodlnou chůzi. V nabídce jsou jak polobotky, které jsou ideální na kratší túry v letních vedrech, tak vysoké boty, které jsou oblíbené pro putování s batohem. Pokud jsou naším cílem vícedenní túry s velkým batohem nebo náročnější horské stezky, měli bychom se zaměřit na trekovou obuv. Jedná se o modely s pevnější konstrukcí, a proto jsou tužší. Nabízejí zvýšenou oporu kotníku a odolnost potřebnou pro kamenité a skalnaté horské stezky.

Obuv pro lezce

Lasportiva

Významnou část sortimentu La Sportiva tvoří lezečky. Tyto boty jsou speciálně navrženy pro skalní lezení. Jedinečná konstrukce jim umožňuje využívat i ty nejmenší stupy a spáry. Nabídka modelů sahá od těch, které jsou vhodné pro dlouhé lezecké cesty v horách, až po ty, které jsou vhodnější pro krátké tréninky na umělé stěně. Všechny tyto typy obuvi umožňují pohyb po svislých stěnách. Nejprve se však pod ně musíte nějak dostat. Lezci si k tomuto účelu obvykle vybírají nástupové boty. Jedná se o lehkou obuv, kterou lze používat na horských stezkách i mimo ně. Vyznačují se především podrážkou, která nabízí fenomenální přilnavost na kamenitém terénu. Díky nízké hmotnosti lze botu snadno připnout k úvazku nebo přenášet v lezeckém batohu. Mezi dostupnými modely rozhodně vyniká ikonický model La Sportiva TX4, který je k dispozici v nízké i vysoké verzi.

Trailové běžecké boty

Boty na horský běh jsou navrženy zcela jinak. Jedná se o modely, které musejí nabízet kombinaci několika vlastností – velmi dobré tlumení, maximální přilnavost a stabilitu. Rychlý pohyb po horských stezkách vyžaduje opravdu dobře padnoucí obuv. To je důležité zejména při rychlých bězích z kopce, kde může jediná chvilka nepozornosti vést k pádu. Trailové boty bývají velmi lehké modely, které zaručují vysokou dynamiku při každém kroku.

Lasportiva

Boty La Sportiva pro každý horský výlet

K úplnosti tohoto přehledu horských bot chybí už jen pár skialpinistických bot. To je pro milovníky turistiky na lyžích. Jakmile se rozhodnete, jaký typ bot potřebujete, bude jejich výběr mnohem snazší. Zbývá jen rozhodnout o výšce svršku, o tom, zda mají mít boty nepromokavou membránu, a o několika dalších věcech, ale to je na samostatné téma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jakou potřebujete obuv do hor? Hledejte odpovědi u společnosti La Sportiva