Menu
JenProCestovatele
Výlety v okolí Brna

Jeskyni Výpustek u Křtin lidé znají už tisíce let. Donedávna tam byl i tajný vojenský objekt!

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

17. 10. 2023

K nejvýznamnějším a právem nejpopulárnějším místům v Moravském krasu patří například jeskyně Výpustek. Zážitková trasa, kterou správa spustila teprve loni, vám nově umožní vidět dříve nepřístupná místa v podzemí. I v případě, že zvolíte pouze základní okruh, však je o co stát. Jeskyně sice kvůli zásahům lidí pozbyla velkou část geologické výzdoby, zato se však stala kromě přírodního útvaru také historickou a muzejní lokalitou. Podíl na tom má dokonce i naše armáda.

Moravský kras & jeskyně Výpustek: Vznik oblasti a vliv lidského faktoru

Příběh geologicky významné oblasti známé jako Moravský kras začíná v období devonu, tedy před 350–380 miliony let. Tehdy byla hladina moře mnohem výše a na jeho dně se usazovaly vápenité schránky primitivních živočichů. Na vzniklý vápenec, který je křehký a porézní, začala působit prosakující voda, která v něm vypláchla a rozšířila pukliny. Tak vznikly jeskyně v oblasti, plné charakteristických krápníků tvořených kapáním vody nesoucí rozpuštěný vápenec.

Veřejně přístupné jeskyně v okolí – Kateřinské, Punkevní a další – vám umožní tyto překrásné bílé útvary vidět. Ne tolik však jeskyně Výpustek. Vstupné tu lidé platí z jiných důvodů. Dutiny ve skalách jsou samozřejmě impozantní samy o sobě. Také sem však turisté chodí z velké části proto, aby si prohlédli lidmi umístěnou historickou expozici. Navíc se zde pro unikátní akustické podmínky sem tam konají i koncerty.

Pravěká zvířata ve Výpustku

Prvními amatérskými paleontology byli mastičkáři, kteří tu nacházeli kosterní pozůstatky pravěkých savců. Mohli jste si od nich pořídit například lék s práškem z kosti jeskynního medvěda. Leckdy nalezená zvířata vydávali za něco ještě více prazvláštního, prý i jednorožce. V moderní době jeskyně přišla o potenciál naleziště, ale pár muzeí odsud má kostry jeskynních medvědů a jednoho jeskynního lva. Existují také doklady, že tu výzkumníci v 19. století našli například kosti zubra, mamuta, pratura i hyeny.

Co se týče současných zvířat, entomologové tu našli nový druh roztoče savenku půlměsíčnou. V dnešní době, po ukončení vojenské činnosti, sem začali létat netopýři. Podle posledních nalezených dat se však jednalo (zatím?) o necelou dvacítku zvířat – částečně vrápenců, částečně netopýrů. Kdybyste se chtěli o těchto zvířatech dozvědět více, doporučujeme najít některou jinou veřejnou jeskyni v okolí. V létě se totiž na několika místech po celém Česku pořádá Mezinárodní noc pro netopýry. Na této akci vám odborníci létavce popíší i ukáží.

Odvěké výpravy pod zem i donedávna přísně tajný kryt Výpustek

Lidé jeskyni používali prokazatelně před více než 15 000 lety. Archeologové tu našli artefakty halštatské kultury, a také kultury, která používala „slovanskou keramiku“. Psaná historie Výpustku sahá do roku 1608, ze kterého se dochoval nejstarší písemný pramen. Jde o zmínku od Osvalda Crollia. V této době se používal název „Dračí jeskyně nedaleko Křtin“. Pořádně jeskyni popisuje až mnich jménem Martin Alexander Vigsius (1663) či František Josef Schwoy (1793).

Výlet do Moravského krasu: Propast Macocha láká turisty i sebevrahy

V raném 19. století se o jeskyni Výpustek zajímala knížata z rodu Liechtensteinů. Ta financovala její průzkum, vytvoření její mapy, a dokonce i úpravu některých jeskynních chodeb. Úpravy měly umožnit bezpečné návštěvy některých částí. Hugo František ze Salm-Reiferscheidtu, jeden z nejvýznamnějších badatelů, dal prý zazdít jednu konkrétní chodbu, která mohla být laikům nejvíce nebezpečná. Do raného 20. století tu kvete paleontologie, archeologie i geologie. V roce 1920 tu našli badatelé fosfáty ideální pro hnojiva. Lidé je začali těžit, čímž velkou část jeskyně poničili. Před vstupem vyrostla železnice, vápenka a další průmyslová zařízení.

Nejtěsněji před zpřístupněním veřejnosti byla jeskyně Výpustek krytem a celkově vojenským zařízením. To začalo ve 30. letech 20. století s vybudování muničního skladu. Potom díky vybourání některých skalních stěn a opevnění jiných vznikl i kryt. Ten byl hodně obsluhován za druhé světové války, ale i po ní fungoval. Převzala jej socialistická armáda Československa a po převratu i ta česká. Zařízení se celou dobu přísně tajilo. Jeskynní systém vojáci úplně opustili v roce 2001 a o 4 roky později jej předala agentuře spadající pod Ministerstvo životního prostředí.

Kudy k jeskyni Výpustek, parkování a další praktické info

Jeskyně se nachází necelé 2 kilometry západně od centra obce Křtiny. Parkoviště najdete přímo u správní budovy a neplatíte za ně. Jsou tu k dispozici i stojany na kola. Kdo nedisponuje vlastním vozidlem, může se svézt autobusovou linkou mezi Vyškovem a Adamovem k zastávce Březina – Jeskyně Výpustek. Otevírací doba pokrývá celý rok – v zimě se konají tři prohlídky denně kromě pondělka, letní sezóna je samozřejmě hektičtější.

V budově najdete kasu, toalety, prodejnu suvenýrů i automat s něčím k zakousnutí. V ohledu placení má pokladna jeskyně Výpustek ceník velmi jednoduchý. Základní trasa má plnou vstupenku za 170 Kč, slevu dostanou děti, studenti, důchodci či osoby se ZTP. Speciální trasa rozdíly nedělá – platí se za ni 300 Kč per capita.

Pokud se chystáte na obyčejnou prohlídku jeskyně Výpustek, rezervace předem není nutná. Do mnoha moravských jeskyní lze koupit lístky online, což je velké plus, ale u Výpustku je toto zatím jen v omezené míře. Situace, kdy je třeba prohlídku jeskyně vysloveně domluvit a zabookovat, je skupina nad 15 lidí u obyčejné prohlídky nebo jakákoliv prohlídka nové zážitkové trasy. A v čem se vůbec tyto dva prohlídkové okruhy liší?

Prohlídka jeskyně Výpustek. Nová trasa vyžaduje lezení po kolenou!

I v létě očekávejte v jeskyni Výpustek teplotu kolem 7 °C a připravte si bundu. Základní trasa je přístupná i pro vozíčkáře, mají-li základní asistenci. Čeká vás tam pouhých 13 schodů, jinak celkově uj(e)dete cca 600 metrů. Na rozdíl od většiny jeskyní tu uvidíte strukturu vybudovanou lidmi. Průvodce vám ukáže bývalá kasárna, pak se dostanete do krytu uvnitř jeskynní chodby. V kasárnách jsou k vidění exponáty archeologické i nějaké ty dokumenty a fotografie. Samotný kryt zůstal do jisté míry autentický – spatříte lůžkové, úřední i technické místnosti. Další jsou jeskynní chodby, jejichž geologický ráz se zachoval hlavně ve stropě.

Z hlediska vědeckého je zajímavý Medvědí sál, kde průzkumy pravěkých zvířat upomíná model jeskynního medvěda a lva. Ty tam přibyly v roce 2010 v rámci expozice Využívání jeskyní člověkem – Výpustek, jeskyně starých rituálů. Škrapový dómek má dokonce i pár krápníků. Dále si můžete prohlédnout otvor do větrací šachty, kterou tu měla podzemní továrna, a německou kotelnu. Před koncem uvidíte i Jindřichův sál s krápníky, který znali a nechali upravit Liechtensteinové.

A teď k té extra zážitkové trase jeskyně Výpustek. Pro děti se hodí od věku šesti let, pro handicapované vůbec. Pokud samotný vstup do jeskyně zvládáte i jako klaustrofobik, jistá část tohoto typu prohlídky už však na vás může být náročná na nervy. Předem objednaná skupina musí mít základní fyzičku a schopnost ujít část trasy po kolenou. Dokonce si v rámci vstupného zapůjčíte čelovku. Délka je 690 metrů. Projdete si většinu základní trasy i s odborným výkladem. Navíc však získáte možnost prolézt si takzvanou Nízkou – fakt nízkou – chodbu mezi stěnou jeskyně a stěnou krytu uvnitř. Tam se leze po kolenou s čelovkou, odměnou vám bude autentičtější jeskyňářský zážitek a pohled na krápníkovou výzdobu.

Jaké se konají v jeskyni Výpustek akce?

Díky akustice a tomu, že si konkrétní prostory mohou zvukové vyrušování dovolit, se občas konají v jeskyni Výpustek koncerty. Dříve se tu několikrát pořádala například umělecká audiovizuální show Zvuková jeskyně se zpěvem, saxofonem, syntezátory a světly. Unikátní byl také festival Didgeridoo v jeskyni, internetovými zdroji naposledy doložený v roce 2020. Co je však aktuální, je koncert Spirituál kvartetu letos v létě v rámci festivalu Čarovné tóny Macochy. Počet míst je dosti omezený.

S dětmi lze oslavit v jeskyni Výpustek Mikuláše a zažít i jiný zábavný program. Kromě čertů v prosinci jsou tu v jiných ročních dobách například divadelní vystoupení.

Co vidět v okolí jeskyně Výpustek – Křtiny, Adamov, Bílovice…

  • poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách
  • retro muzeum Křtiny
  • geopark a větrný mlýn Rudice
  • muzeum Stará huť u Adamova
  • Alexandrova rozhledna
  • Nový hrad a zřícenina Starý hrad
  • arboretum Řícmanice
  • zahradní železnice v Obřanech
  • rozhledna U Lidušky
  • volně přístupné jeskyně v Ochozu u Brna
  • spousta turistických atrakcí v Brně

Vědecký park VIDA! v Brně. Pokusy a hrátky s vědou zaujmou nejen děti

Zdroje:

Mapy.cz, Správa jeskyní ČR, Nature.cz, Turistický gurmán, MoravskýKras.net, Kudy z nudy, Didgeridoo v jeskyni

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jeskyni Výpustek u Křtin lidé znají už tisíce let. Donedávna tam byl i tajný vojenský objekt!