Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Skotské jezero Loch Ness neláká jen na příšeru. Nabízí i romantické hrady a jiná zákoutí

Taťána Kročková

Taťána Kročková

29. 11. 2019

Kdo by neznal Lochnesskou příšeru, zvanou Nessie, o které kolují legendy už od 6. století! Temné vody skotského jezera vždy přitahovaly davy turistů, kteří chtěli jezerní obludu spatřit na vlastní oči. Pokud vás lákají záhady, tajemství a máte rádi Skotsko, vydejte se na výlet po stopách Lochnesky, vstříc romantickému dobrodružství!

Outlander v přímém přenosu

Krásy Skotska si spousta z nás nenechává ujít ani během zimního období. Tajemné jezero Loch Ness nacházející se v severním Skotsku na vysočině Highland je druhým největším skotským jezerem. Je ledovcového původu, hluboké až 300 metrů a rozlehlé kolem 34 km. Ve Skotsku ale najdeme i mnoho jiných krásných jezer, jejichž názvy začínají na “loch”, protože právě toto pojmenování znamená ve staré gaelštině jezero. Ness je pak jméno řeky, která z jezera Loch Ness odtéká.

Pokud vás láká romantická procházka kolem jezera, počítejte s tím, že to nejspíše nezvládnete za jeden den. V okolí je spousta zajímavostí pro turisty včetně návštěv přilehlých míst. Kolem jezera můžete také absolvovat okružní jízdu, která je dlouhá přes 100 km. Za návštěvu stojí i skotské město Inverness, které je centrem skotské vysočiny Highland. Líbit se vám budou historické budovy a celková atmosféra, která vás úplně přenese do známého seriálu Cizinka (Outlander).

Inverness Castle nad řekou Ness

Hrad Inverness

Jednou z dalších skotských návštěv při projížďkách kolem jezera Loch Ness může být hrad Inverness Castle, který se rozprostírá na skále nad řekou Ness. První hrad zde stával už v 11. století, ale jeho novější podoba z červeného pískovce je známá až od 1. poloviny 19. století. Přístupná pro veřejnost je však pouze věž The Drum Tower, protože v budově hradu sídlí soud a jiné instituce. Celá stavba působí majestátně a z vrcholu věže je krásný výhled na řeku.

V Inverness můžete ještě navštívit starý kostel z 12. století Old High Church. Dalším kouzelným místem v okolí je zřícenina Urquhart Castle, která se nachází přímo nad jezerem, ve kterém sídlí onen bájný tvor. Opevnění zde stálo už před stovkami let a ve zbytcích kamenných zdí se skrývá opravdu bohatá historie a jisté kouzlo, které v nás nejspíše už zůstane i po odjezdu domů. Možná dokonce ucítíme lítost při živé představě dávných krvavých bojů mezi Skoty a Angličany nebo mezi skotskými klany navzájem. Navštívit můžete zdejší vězení nebo věž The Grand Tower.

Lochnesská příšera – bájný tvor z hlubin jezera

A jak to bylo s Lochnesskou příšerou? Už od 30. let 20. století se šířily zprávy o obrovské nestvůře, která zde byla spatřena. V 60. letech pak byla dokonce i autenticky vyfotografována. Údajně byla několikrát viděna různými nezávislými pozorovateli. Pátrací skupiny napříč časem však nikdy nepřinesly žádný spolehlivý důkaz. Stala se z ní legenda.

Těžko s jistotou soudit, které výpovědi a fotografie jsou pravdivé, a které padělky. Žije snad v jezeře nějaký prehistorický plaz? Možná je dobře, že jej necháváme na pokoji, pokud jezero Loch Ness skutečně takovéto tajemství ukrývá. Tajemství má totiž zůstat tajemstvím. Jestli se chystáte do Skotska na výlet a Lochnesku uvidíte, nechte si to raději pro sebe…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skotské jezero Loch Ness neláká jen na příšeru. Nabízí i romantické hrady a jiná zákoutí