Menu
JenProCestovatele
Švýcarsko

Kam na dovolenou do Švýcarska? 5 míst, která musíte navštívit

Adéla Lišková

Adéla Lišková

4. 7. 2019

Švýcarsko je země čtyř jazyků, ale také mnoha různých krajin – od nížinatých údolí se středomořským klimatem, přes alpské pastviny až po hory, skály a led. Kam na dovolenou do Švýcarska? Vybrali jsme pro 5 zajímavých míst!

Dovolená ve švýcarských Alpách – Eiger Trail

Eiger Trail Švýcarsko

Eiger Trail Švýcarsko

Neoblomná hora Eiger Trail v nadmořské výšce 3 970 metrů odolávala horolezcům až do roku 1938, její severní stěně je dokonce přezdíváno „vražedná stěna“. Dnes si však velkolepou ikonu Bernských Alp můžete prohlédnout zblízka i když nejste žádný horolezec (nicméně pevné boty se vyplatí).

Na úpatí hory vede příjemná turistická stezka Eigertrail, jež vede od horského nádraží Alpigen přes nejvyšší bod túry Eigergletscher (2 320 m n. m.) na uzel alpské železnice Kleine Scheidegg. Ubytovat se můžete v nedalekém Grindelwaldu, který má vlakové spojení jak s Alpigen, tak s Kleine Scheidegg.

Poznávací dovolená – Verzasca

řeka Verzasca

řeka Verzasca

Nejkrásnějším místem italsky hovořícího kantonu Ticino na jihu Švýcarska je malebné údolí Verzasca, jehož dominantou je středověký kamenný most Ponte di Salti se dvěma oblouky. Most je položený přes říčku nesoucí název údolí, jejíž křišťálová voda láká v létě turisty ke koupání. Do Verzasca, kde vás dále ohromí krása a klid tradičních vesniček se starobylou architekturou, se dostanete autobusem z města Lavertezzo, kde se můžete ubytovat.

Dovolená s dětmi – Stein am Rhein

Stein am Rhein

Stein am Rhein

Pokud vaše děti rády čtou Hanse Christiana Andersena, pak se jim bude líbit v městečku Stein am Rhein, o kterém se říká, že je jako vystřižené z jeho pohádek. Zároveň je díky své nezapomenutelné scenérii tvořené malebným náměstím s hrázděnými domy pokrytými malovanými freskami a opatřenými barevnými štíty, starobylými kavárničkami a řekou lemovanou křivolakými uličkami považováno za jedno z nejkrásnějších míst v celé zemi.

V blízkosti Stein am Rhein pak můžete navštívit fascinující Rheinfall (Rýnský vodopád), který je s průtokem vody 600 metrů krychlových za sekundu největším vodopádem v Evropě. Kolem vodopádu se nachází řada teras a vyhlídek, který návštěvníkům umožňují obdivovat Rheinfall ze všech možných úhlů.

Poznávací dovolená – Luzern

Luzern

Luzern

Chtěli byste na vlastní oči spatřit legendární švýcarské kryté dřevěné mosty? Pak se vydejte do Luzernu, kde najdete několik kousků ze 14. a 15. století pokrytých charakteristickými trojúhelníkovými malbami, jež křižují řeku Reuss. Vedle nejznámějšího Kaplového mostu je symbolem města také Vodní věž s typickým osmibokým půdorysem nacházející se uprostřed mostu. Obě památky byly dříve součástí městských hradeb.

Při návštěvě středověkého centra Luzernu vás dále nadchne Jezuitský kostel, jež je nejstarším barokním kostelem ve Švýcarsku, stavby Gotthardgebäude a Hofkirche, reprezentující švýcarskou renesanci či vyhlídka na městských hradbách, odkud si lze prohlédnout celé město včetně přilehlých hor.

Aktivní dovolená – Passo dello Stelvio

Passo dello Stelvio

Passo dello Stelvio

Pokud plánujete brázdit krajinu Švýcarska na kole či na motorce, pak nezapomeňte navštívit alpský průsmyk Passo dello Stelvio, jež odděluje Švýcarsko od Itálie a dal jméno jednomu z tipů motocyklu značky Guzzi. Po zdolání zhruba padesáti křivolakých začátek se ocitnete na vrcholu ve výšce téměř 2 800 m n. m., který je i v létě pokrytý sněhem. Najdete zde rovněž četné možnosti občerstvení. Terén cesty je ovšem velmi náročný, vhodný pro zdatné sportovce, na vrchol se nicméně lze dostat i autem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kam na dovolenou do Švýcarska? 5 míst, která musíte navštívit