Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Kam na výlet? Maďarská Šoproň: Na památky bohatý turistický ráj

Redakce

Redakce

9. 4. 2018

Šoproň je ideální místo pro poklidný romantický víkend, který není třeba dopředu složitě plánovat. Stačí ráno autem vyrazit z Čech a obědvat již můžete v malebném středověkém maďarském městě.

Šoproň není u nás příliš známá, přestože leží nedaleko a může návštěvníkům nabídnout jedinečný zážitek za velice příznivých finančních podmínek.

Kde leží Šoproň

Město leží na hranicích s Rakouskem, přibližně hodinu cesty od Vídně i od Bratislavy. Přímé a rychlé vlakové ani autobusové spojení sem bohužel neexistuje. Pokud nespěcháme, je možné cestovat vlakem s přestupem ve Vídni nebo Győru.

Šoproň se nachází pří cestě do oblíbeného lázeňského střediska Sárvár, které je hojně vyhledáváno i našimi návštěvníky. Určitě stojí za to koupel v termálních pramenech o pár hodin odložit a cestou se zastavit alespoň na krátkou procházku městem.

Vnitřní historické město (Belváros) je kompaktní a na jeho zběžnou prohlídku nám stačí i několik hodin. Pokud se zdržíme déle, stojí za to poznat město hlouběji a navštívit i řadu zdejších muzeí, pozoruhodných interiérů historických domů, kostelů a klášterů… Šoproň přímo láká k tomu, si v klidu vychutnat její romantickou náladu při procházkách nebo posezeních u dobrého jídla a vína. Ideální je nikam nespěchat a strávit zde alespoň jednu noc.

Ubytování a ceny

Příjemným překvapením je zjištění, že cenová hladina v Maďarsku je pro nás velice příznivá a příliš se neliší od nás. Naopak v případě ceny za výtečnou kuchyni a ubytování se obvykle dostaneme na nižší hladinu, než bychom za srovnatelné služby platili v turisticky atraktivní lokalitě u nás. Ve vnitřním městě se nachází minimum hotelů a restaurací, ale v jeho okolí se nabízí již řada možností v různých cenových relacích.

Šoproň, Foto: Magdalena Urbanová, JenProCestovatele.cz

Šoproň, Foto: Magdalena Urbanová, JenProCestovatele.cz

Pokud si chceme vychutnat atmosféru časů Rakouska-Uherska, můžeme pro přenocování zvolit nejstarší hotel v Šoproni, který pochází již z konce 19. století. Dnes je čtyřhvězdičkový hotel opraven a moderně vybaven, ale v hlavní jídelní hale stále očekáváme příchod dam v secesních šatech a pánů v cylindru.

Atmosféra a turismus

Přestože Šoproň patří mezi nejzajímavější turistická místa v Maďarsku, nemá zdejší turismus tak masový charakter, aby rušil pomalé tempo vnitřního města. Někdy je Šoproň nazývána „maďarským Krumlovem“. Některá místa jsou si opravdu podobná (například tvar věže), ale přesto je zde patrný rozdíl. Historické jádro Šoproně se nestalo skanzenem, kde hotely, penziony a turistické obchody přebíjejí běžný život.

Hlavní městský bulvár, který obklopuje historický Belváros, je plný obchodů, restaurací a rychlého moderního života. Jakmile ale překročíme linii původních hradeb, ocitneme se v jiných časech. Překvapí, že zde nejsou téměř žádné obchody a jen minimum kaváren. Převažují muzea, kostely, kláštery, dvě středověké synagogy a historické domy, ve kterých lidé skutečně žijí.

Šoproň, Foto: Magdalena Urbanová, JenProCestovatele.cz

Šoproň, Foto: Magdalena Urbanová, JenProCestovatele.cz

Pro Šoproň je typické, že místní do svých domovů nechávají nahlédnout prostřednictvím otevřených domovních vrat. Vstupujeme tak do malebných historických dvorů a průchodů, které nesou stopy každodenního života a jsou vyzdobeny množstvím opečovávaných květin. Nepřekvapí nás ani tři popelnice, které úhledně stojí každá ve svém vlastním gotickém výklenku.

Historie a památky města Šoproň

Ve městě nalezneme několik pozůstatků ještě z dob Římanů, kteří zde v místech původního keltského osídlení založili v 1. století město Scarbantia. Až do 4. století bylo město významným centrem provincie Panonia. Fórum se nacházelo v místech dnešního náměstí Fó tér a zbytky původní římské brány tvoří základy dnešní šoproňské dominanty, kterou je šedesát metrů vysoká požární věž. Původní středověká věž byla v baroku přestavěna a po nedávné opravě opět láká k návštěvě i pohledu na Šoproň z výšky.

V době stěhování národů byla Scarbantia opuštěna a na nový rozkvět si muselo město počkat několik staletí. Ve 12. zde Maďaři zakládají hrad, u kterého začíná opět růst i Šoproň, již pod svým současným jménem. Historické jádro města má tvar podkovy a středověké rozvržení ulic a domů je dodnes obehnáno v několika místech zbytky hradeb, jejichž části pocházejí ještě z římského období. Šoproň byla významným královským městem a v Kozím kostele (z 13. století) na náměstí probíhaly i korunovace králů.

Ve středověku se zde nacházela i významná židovská komunita. V Új utca můžeme navštívit dvě středověké synagogy, včetně původní rituální lázně mikve a židovského muzea.

Šoproň, Foto: Magdalena Urbanová, JenProCestovatele.cz

Šoproň, Foto: Magdalena Urbanová, JenProCestovatele.cz

Na náměstí se nachází i několik významných domů, jejichž historie sahá již do středověku. Stojí za to si udělat čas na prohlídku jejich pozoruhodných interiérů. Stormův (č.8) dům má středověké kořeny, ale zaujme především původními interiéry a sbírkou starožitností, kterou zde v 19. století založil švýcarský restaurátor a sběratel umění Ferenc Storm. Zajímavé je, že dům byl v majetku rodiny i ve 20. století.

Dům Fabriciů (č. 6) přibližuje život v Šoproni 17. a 18. století., najdeme zde zachovalé interiéry s množstvím hmotných památek. Zajímavým zážitkem je i návštěva lapidária římských soch, které jsou umístěny v rozlehlém gotickém sklepení. V prvním patře jsou vystaveny umělecké památky ze středověkého období města.

V roce 1678 Šoproň vyhořela a následná přestavba dala městu na první pohled barokní kabát. Tento dojem je jen zdánlivý, protože středověký charakter města je stále silně patrný a na řadě míst i díky citlivé renovaci z barokních fasád vystupují původní gotické stavební prvky.

Po 1. světové válce mělo město na základě Trianonské smlouvy připadnout Rakousku. Obyvatelé Šoproně a okolí se ale vzbouřili a na základě referenda město zůstalo Maďarsku. Šoproň si tak vysloužila přezdívku „nejvěrnější maďarské město“. Turismus se zde začal rozvíjet již po první světové válce.

Šoproň, Foto: Magdalena Urbanová, JenProCestovatele.cz

Šoproň, Foto: Magdalena Urbanová, JenProCestovatele.cz

Přestože má město za sebou dlouhé a složité dějiny, nebylo historické centrum zničeno tatarskými ani osmanskými nájezdy a příliš ho nepoškodilo ani rozsáhlé bombardování moderního města za 2. světové války. Pokud máme více času a můžeme vyrazit i na předměstí, nalézáme zajímavé památky i zde. Řada zajímavých kostelů a staveb se totiž nachází i vně Belvárose, jen je třeba již více hledat.

Okolí města Šoproň

Pokud se zde zdržíme déle, nalezneme v okolí řadu dalších zajímavých turistických cílů. Oblíbeným výletním místem je nedaleké Neziderské jezero, které leží z větší části v Rakousku, ale jeho jižní část zasahuje do území Mad’arska.

V blízkosti Šoproně se v obci Fertód nachází proslavený zámek, který je přezdívaný pro svou rozlehlost a honosnost „mad’arské Versailles“. Barokní palác začal v první polovině 18. století budovat princ Miklós Esterházy.

Šoproň je položena v krásné a úrodné krajině, která produkuje výborná červená i bílá vína. Návštěva sklípku s ochutnávkou místních vín, může být příjemným zpestřením dovolené. Přímo ve městě stojí za zmínku vinárna Cézár Pince, která se nachází v historickém jádru města, v domě se středověkými základy. Interiéry jsou stylové a ceny velice příznivé. Příjemné je i to, že většinu hostů tvoří místní.

Do Šoproně se nemusíte bát vyjet ani v hlavní letní sezóně, protože i v této době neztrácí město svou klidnou atmosféru a ulice Belvárose jsou překvapivě liduprázdné i ve dne.

Šoproň, Foto: Magdalena Urbanová, JenProCestovatele.cz

Šoproň, Foto: Magdalena Urbanová, JenProCestovatele.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kam na výlet? Maďarská Šoproň: Na památky bohatý turistický ráj