Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Kam na výlet: Malá a Velká Amerika

Redakce

Redakce

13. 3. 2024

Kdo říká, že za cesty do pěkných lokací musíte utrácet. Přímo ve středních Čechách, u Karlštejna, jsou nádherné lomy, z toho některé s vodní plochou.Přímo za Prahou, v Českém krasu nedaleko Karlštejna, se nachází několik lomů, které vypadají, jako by do České přírody ani nepatřily a působí dojmem tajemných kaňonů severoamerického kontinentu. Ostatně, jména Malá a Velká Amerika hovoří za vše a mají je na svědomí trampové.

Ovšem druhotné vysvětlení je, že se oba lomy jmenují po samotě Amerika, jež se nachází kousek od lomů. Tak či onak, nic nemění na tom, že lomy Velká a Malá Amerika jsou zajímavými místy.

V oblasti se nachází více lomů, jež jsou vzájemně propojené štolami: po Amerikách je nejznámější lom Mexiko.

Lomy jsou z turistického hlediska poměrně komplikované cíle: od 60. let, kdy zde byla těžba vápence ukončena, se lomy staly centrem trampů a nudistů, takže až do revoluce zde nebylo nouze o šťáry veřejné bezpečnosti.

V 90. letech zase policii nahradili ochránci přírody: lomy jsou významným hnízdištěm netopýrů a u vodní hladiny v Malé Americe zase žijí přísně chránění raci. Turistika v této oblasti tak ještě doposud nebyla komplexně vyřešena.

Ovšem nenechte se odradit: v roce 2000 zde vznikla žlutě značená turistická stezka, jež vás po lomech provede – a po níž se tak můžete vydat.

Jak se tam dostanete

Počátečním bodem je Karlštejn, kam se můžete dostat autem či na kole. Pokud přijedete vlakem, od nádraží zamiřte po mostě přes Berounku do obce. Celou ji projděte, ale na rozcestí pod hradem se vydejte vlevo po červené stezce.

Po přibližně jednom kilometru chůze se dostanete na rozcestí s názvem Dub sedmi bratří, kde již na vás čeká zmíněná žlutá stezka. A ta vás postupně provede Malou Amerikou, Mexikem a Velkou Amerikou.

Stezka je bezpečná a dá se po ní jít i s malými dětmi. Cesta vám potrvá přibližně tři až čtyři hodiny.

Co sebou a na co si dát pozor

Určitě si vezměte sebou zásoby vody. Dále je třeba říci, že i když je cesta bezpečná, není na ní nejjednodušší terén, což zohledněte při výběru bot na cestu.

Rovněž mějte na paměti, že důl je ve vlastnictví těžební společnosti a proto budete na celém území hosté – a podle toho se také musíte chovat. Zakázáno tak je scházení ze stezek, koupání či rybolov. V případě porušení můžete zaplatit pokutu až 15 000 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam na výlet: Malá a Velká Amerika