Menu
JenProCestovatele

Kam vyrazit v zahraničí na skialpy

Míst, kde skialpovat v Alpách, jsou stovky a tisíce. Vybrali jsme dva tipy v Itálii a v Rakousku.

Aspoň trochu slušné možnosti pro skialpy dnes najdete v okolí skoro každého druhého střediska. Alpská zimní centra se zejména v době covidu zaměřila na hledání a vytváření vhodných tras, zejména pro začátečníky a pokročilé, aby měli skialpy rovnou „pod nosem“.

Hodně záleží na tom, jak jste dobří a po jakých terénech toužíte. Začátečníci najdou terény takřka všude. Ve střediscích a v blízkém okolí lze šlapat vzhůru po upravených cestách a sjíždět po sjezdovkách. Lze tak výborně kombinovat sjezdovky se skialpovými výšlapy.

Pokročilým doporučíme dvě speciální zóny, které jsou pro skialpy jako zrozené.

1) Pederü a Lavarella – Itálie

Přírodní park se zvláštním jménem Fanes-Sennes-Prags na jihovýchodním okraji Jižního Tyrolska je naším prvním tipem. Náhorní planina Fanes je ideální pro skitouringové výšlapy. Tady nejsou vleky, jen krásná tichá příroda.

Skvělými základnami jsou horské chaty Pederü a Lavarella. Už cesta mezi nimi je krásným tipem pro začátečníky. Z Pederü na Lavarellu je sedm kilometrů dlouhé stoupání s převýšením asi 500 metrů, při kterém si můžete vyzkoušet základní skitouringové dovednosti. V dalších dnech už je možné vyrazit výš.

Dobře vybavená chata Lavarella je dokonalým východiskem pro skialpové tůry všech obtížností. Jste tu v srdci hor, kde potkáte jen skupinky horalů na sněžnicích nebo na skialpech. Rozsáhlý kotel nad chatou nabízí příjemný zvlněný terén vhodný jak pro stoupání, tak krásné sjezdy.

2) Rätikon – Švýcarsko

Okolí St. Antönien v zapadlé části východního Švýcarska je také oblíbeným centrem skitouringu. Na jednom z mnoha zdejších parkovišť zaparkujete a můžete vrazit různými směry. Třeba k horským chatám Sulzfluh nebo Alpenrösli. Leží kousek od sebe a jsou to výborné nástupní body na krásné horské zimní tůry k vrcholkům pohoří Rätikon.

Krásný je třeba výstup na vrchol hory Schollberg (2 570 m). Tady už je to pro pokročilé. Terén se zdvíhá, přicházejí i těžší úseky, tzv. kličkování svahem s otočkami o 180 stupňů. Kousek pod horou je většinou nutné lyže sundat a vystoupat na vrcholek v lyžácích. Odměnou je pohled na rozeklaný skalní hřbet Sulzfluh, hřeben Montafonu, třítisícovku Piz Buin i masiv Arlbergu.

Když je krásný prašan, cesta zpátky je božská. Čeká vás příjemný, nijak extrémní sjezd až do údolí k chatě Sulzfluh.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam vyrazit v zahraničí na skialpy