Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Kam za přírodou v Praze. Najděte klidná místa v rušném velkoměstě

Adéla Lišková

Adéla Lišková

8. 7. 2016

Život ve velkoměstě přináší spoustu výhod, ovšem každý si občas potřebuje od ruchu civilizace odpočinout. Ač to na první pohled nevypadá, i hlavní město nabízí spoustu míst, kde se lze odreagovat na čerstvém vzduchu. Kam za přírodou v Praze vyrazit?

Kam za přírodou v Praze

Zdroj: Pixabay.com

Kam do přírody Praha – Prokopské údolí

Přírodní rezervace Prokopské údolí, kterou najdete na Praze 5, je často navštěvovaným místem zejména proto, že kromě odpočinku v příjemném přírodním prostředí, toho nabízí i spoustu k vidění, ať už jde o různé skály, lomy či jezera. Vstup do areálu Prokopské údolí je zcela zdarma.

K tomu nejzajímavějšímu patří vápencový lom Mušlovka, Hemrovské skály vzniklé z vyvřeliny podmořské sopky, skalní jezero pod vápencovou skálou či jeskyně s pozůstatky pravěkého života. Najdete zde také mnoho opuštěných lomů, které jsou zároveň archeologickými nalezišti.

Kam za přírodou v Praze – Xaverovský háj

Kus opravdové přírody bez známek civilizace objevíte v lesích Xaverovského háje v Dolních Počernicích, rozkládajících se na téměř 70 ha. Chráněná přírodní památka je zajímavá tím, že se zde snaží o obnovu přírodního lesa, najdete zde tedy pouze původní vegetaci. Vzácností je několik přirozených typů dubových lesů, které mnohdy tvoří velmi staré stromy. Hájem protéká Xaverovský potok, nachází se zde rovněž dva rybníky.

Kam do přírody Praha – Vinořský park

Nadýchat se čerstvého vzduchu můžete rovněž v hojně zalesněném bývalém zámeckém parku ve Vinoři. Při návštěvě přírodní rezervace, kterou ohraničují pískovcové skály, se pokocháte několika vyvěrajícími prameny podzemních vod, skalními úkazy s voštinami pokrývajících svahy či unikátní vodní jeskyní. Vinořský park je chráněným územím díky bohaté škále živočichů a rostlin, jíž dominuje mokřadní fauna a flora na dně údolí včetně mokřadních olšin zarůstajících výstupy z pramenů a lesní porosty s vzácnými starými duby.

Kam za přírodou v Praze s dětmi – Podviní

Jedním z méně známých, ale o to zajímavějších přírodních parků je park Podviní na Vysočanech. V jeho srdci se nachází kamenné hradiště ve tvaru ještěra s desetimetrovým starým dubem otočeným kořeny vzhůru. Z jezírka pod hradištěm a vedlejší Rokytky vytékají potůčky, které křižují celý park a vytváří příjemnou atmosféru pro odpočinek na zdejších lavičkách či pobyt na několika dětských hřištích.

Kam na vyhlídku v Praze  – Petřín

Na Petřínskou rozhlednu, jejíž stavitelé se inspirovali pařížskou Eiffelovou věží, rádi vyrážejí turisté z celé republiky, ale i samotní obyvatelé Prahy. Z rozhledny je skvělý výhled na staré centrum Prahy, uvnitř pak najdete expozici Petřín – místo vycházek, rozhledů i dolování. Cena vstupného na Petřínskou rozhlednu je 120 Kč (zvýhodněné vstupné 60 Kč).

Na vrchol Petřína, který proplétají středověké štoly, v nichž se dříve těžilo uhlí a železná ruda, se dostanete lanovou dráhou. Přírodní krajina v okolí Petřína nabízí ideální podmínky pro odpočinkovou procházku nebo třeba piknik.

Kam za přírodou v Praze – Heroldovy sady

Vršovické Heroldovy Sady jsou prvním místem, kde lze využít služeb „parkové“ knihovny – přinést nepotřebné knihy ostatním návštěvníkům a jiné si zase odnést. Nové úlovky si pak můžete číst na lavičkách uprostřed zeleně s bohatým výběrem vzácných stromů, poblíž stupňovité fontány a kruhových bazénků.

Sportování v Praze – Stromovka

Královské oboře, nacházející se poblíž Výstaviště v Holešovicích, v Praze nikdo neřekne jinak než Stromovka. Přírodní park o rozloze 95 ha tvořený porosty stromů, travnatými plochami a pevnými cestami často navštěvují sportovci na kolech a kolečkových bruslích i maminky s kočárky. Často se zde pořádají také různé kulturní a sportovní akce, ať už veřejné, anebo soukromé.

Ve Stromovce najdete rovněž naučnou stezku Stromovkou za poznáním s 10 stanovišti, které vás provedou přírodními zajímavostmi i historií areálu. Stromovka byla založena již Přemyslem Otakarem II a poté si ji oblíbili i další panovníci, bohužel za válek byla také často poničena. Během 18. století se zde konaly lidové slavnosti a od počátku 19. století je Stromovka plně přístupná veřejnosti.

Expozice rostlin v Praze – Botanická zahrada

V pražské Troji se nachází nejen zoologická zahrada, ale také Botanická zahrada hl. města Prahy, kde poznáte široké spektrum českých i cizokrajných rostlin. Při její návštěvě nejprve vstoupíte do rozlehlého parku s expozicemi drobných trvalek, léčivek a cibulovin, skleníkem se skalničkami a kolekcí zakrslých jehličnanů.

Největším klenotem zahrady je tropický skleník Fata Morgana zapuštěný do skály, která byla využita k výstavbě exotických rostlin. Skleník je rozdělen do tří částí, ve kterých poznáte tropickou floru ze všech stran – suché tropy a subtropy, vlhký tropický deštný les a tropické vysoké hory. K dalším lákadlům botanické zahrady pak patří japonská zahrada, expozice tureckých a středomořských rostlin a přilehlá vinice sv. Kláry. Vstupné je 150 Kč (zvýhodněné vstupné 75 Kč).

Botanickou zahradu můžete navštívit i na Karlově náměstí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam za přírodou v Praze. Najděte klidná místa v rušném velkoměstě