Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Kam za vínem na Moravě a v Čechách? Ochutnejte přímo od vinařů

Adéla Lišková

Adéla Lišková

17. 7. 2016

Vinařství má v naší zemi, a zejména pak na Moravě, dlouhou tradici – vinná réva se zde pěstuje už od 2. století. Kdo tedy ještě nenavštívil žádný z moravských či českých vinných sklípků, jakoby nebyl. Kam za vínem na Moravě a v Čechách? Přinášíme výběr těch nejzajímavějších míst spojených nejen s ochutnáváním vína!

Kam za vínem v Čechách a na Moravě

Zdroj: Shutterstock.com

Kam za vínem na Moravu

Kam na Moravu za vínem? Takových míst je samozřejmě celá řada, ovšem pokud nechcete být troškaři, vyrazte do Vinařství Koráb v Boleradicích, které se pyšní hned 13 vinnými sklípky. Kromě prohlídky starých vinic a ochutnávky vín je zde i možnost příjemného ubytování.

Vinice na Moravě

Věhlasná znojemská vína z vinic U Hájku a Babičák zase můžete ochutnat ve Vinařství Lahofer, uctívající památku tvůrce překrásné novověké knihovny, kterou dnes najdete ve strahovském klášteře. Pokud vás zajímá ekologické vinařství, vydejte se do vinařství Gotberg v Popicích.

Trocha vinařské historie na vás pak čeká ve Vinařském domě Sonberk poblíž Mikulova nacházející se přímo v srdci vinohradu, odkud si vína nechali posílat Jagellonští i Habsburští králové.

Vinné sklepy Valtice

Mezi další moravská vinařství, která pak stojí za to navštívit, patří Vinařství Lednice ANNOVINO ve Valticích, kde je ochutnávka vín spojena s blouděním po labyrintu středověkých vinných sklepů z 13. století, dosahujících délky celých 800 metrů.

Ve Valticích pak najdete také Expozici vinařských lisů od Národního zemědělského muzea, Vinařskou naučnou stezku Valtice a Salón vín České republiky ve Valticích, kde můžete ochutnat výběr těch nejlepších moravských i českých vín.

Kam za vínem v Čechách

Největší vinicí v Čechách je Vinařství Chrámce, navazující na více než tisíciletou tradici mosteckého vinařství. Vinaři zde víno pěstují na důlních výsypkách, což je zcela unikátní metoda, díky které vína zdejší vína splňují striktní požadavky tzv. košer vín.

Kam ještě za vínem v Čechách? Tradici vinařství v Litoměřicích zpodobňuje Žernosecké vinařství ve Velkých Žernosekách. Kromě degustace vín a ubytování v zámku je zde možnost exkurze do historických sklepů, kde uvidíte, jak vypadají jednotlivé typy vinných sklípků (dómský, šampusový, křížový), a dozvíte se něco o historii pěstování a výroby vína na Litoměřicku.

Kam za vínem v Praze

Pokud byste rádi ochutnali dobré víno, ale nechce se vám opouštět velkoměsto, můžete vyrazit například do Vinice Svaté Kláry (Troja, Praha 8), kde se projdete vinařskou naučnou stezkou a dozvíte se o různých odrůdách vína i jejich zpracování, prohlédnete si středověký viniční domek s archivními fotografiemi a nakonec ochutnáte výběr toho nejlepšího, co nabízí Moravská a Česká vinařská oblast, ve vinotéce Svatá Klára.

Vinice Praha

Svatá Klára však není jediná vinice v Praze. Někdejší slávu pražského vinařství si můžete připomenout také v Babě v Dejvicích, Svatojánské vinici na Malé straně, Svatováclavské vinici na Pražském hradě, Máchalce na Vysočanech či v Arcibiskupské vinici v Modřanech. Mezi další místa, kam vyrazit za vínem v Praze, patří také viniční altán Gröbovka (Vinohrady, Praha 2), kam se můžete přijít podívat na jednu z často pořádaných ochutnávek vín, anebo si zde třeba uspořádat narozeninovou oslavu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam za vínem na Moravě a v Čechách? Ochutnejte přímo od vinařů