Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

Kamencové jezero a okolí – zábava pro každého!

Redakce

Redakce

18. 9. 2023

Koupání, vodní atrakce i zajímavé výlety do okolí nabízí návštěvníkům Kamencové jezero, které patří k plošně největším v České republice. Vybrali jsme pro vás několik nejlepších tipů, jak zde prožít volné dny.

O jezeru

Přírodní jezero, které se nachází na okraji Chomutova, je vyhledáváno zejména kvůli netypickému složení vody. Již jeho název napovídá, že se v něm vyskytuje vysoký obsah kamence, který zabraňuje růstu a přítomnosti všeho živého. Kamencová voda je poměrně unikátní, protože pro její vznik je zapotřebí více souběžných faktorů. Také historie jezera spjatá s kamencovým lomem není dodnes jednoznačně vyložena. O další důvod víc, proč se do této oblasti vydat a zjistit více!

Praktické informace

Pokud se rozhodnete u břehů „Kamenčáku“ strávit dovolenou, můžete si k tomu vybrat hotel, chatky, stany či karavan. Místní autokemp disponuje komfortním zázemím, nabízí rozličné druhy občerstvení i další typické příležitosti letní k zábavě – šlapadla, vodní sporty apod. Aktualizované ceníky a další podrobné informace jsou k nalezení na internetu a i na místní recepci dostanete další tipy, jak se zde zabavit. Jaké jsou ty naše, a na co ještě upozorňujeme?

Pro milovníky vody

Koupání, vodní prolézačky, písečné i travnaté pobřeží, pronájem letních kabinek – to vše je tu k dispozici. Ale pozor. V letošním roce jsme jezero již navštívili a kvalita vody se nám zdála zhoršená. Na facebookových stránkách sice nalezneme tvrzení správců, že jezero je přírodní, složení vody se nemění a je v pořádku. Na druhou stranu zde zazněl názor, že dříve se hloubilo bahno ze dna a kamenec byl přidáván. V tomto ohledu zřejmě ukáže čas. Snad si tato lokalita uchová svoji jedinečnost, která mimo jiné spočívá právě v čistotě vody.

Pro načerpání adrenalinu

V bezprostřední blízkosti jezera se na Velkém otvickém rybníku nachází Wake-park. Je určen pro wakeboarding, vodní sport založený na kombinaci vodního lyžování a surfingu. Zájemcům o něj je zde k dispozici 780 metrů dlouhý okruh, na kterém je instalován tažný vlek. Samozřejmostí je půjčovna příslušného vybavení.

Pro rodiny s dětmi

Nedaleký Zoopark láká malé i velké. K vidění je v něm více než 160 druhů zvířat a jedno z nich – pratur – dalo název i hospůdce s příjemnou atmosférou, kde se můžete po procházce zooparkem usadit. U Pratura se výborně najíte i dobře napijete. Až načerpáte síly, můžete si ještě projít skanzen Stará ves, který je ukázkou historie a způsobu života obyvatel původních vesnic Krušnohoří.

Kam dále…

Jestli vám to nebude stačit, vydejte se do okolí Chomutova. Samo město sice na první pohled odrazuje, a paneláky kazí výhled od jezera, ale i v tomto kraji se nacházejí zajímavé památky či přírodní rezervace. Jen namátkou ještě vybíráme: Bezručovo údolí, hrad Hasištejn, barokní zámek Červený Hrádek či historické sklepy v Jirkově.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kamencové jezero a okolí – zábava pro každého!