Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Když musíš, tak musíš. S jakými záchody se může setkat vášnivý cestovatel?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

3. 11. 2019

,,Všude dobře, doma nejlépe.” Zapálený dobrodruh a cestovatel s tímto rčením nemusí úplně souhlasit, ale pro mnohé lidi platí – obzvláště v určitých situacích. Co třeba když se vám zachce na velkou? Někde je pro vás nachystána mísa s prkénkem, jinde jen jamka v zemi neboli turecký záchod.

Když musíš, tak musíš – toaleta tisíckrát jinak

Nutno podotknout, že toaleta tureckého typu není vždy stejná. Na méně civilizovaných místech se můžete setkat s nechvalně proslulým společným záchodem – v Tibetu prý jeden cestovatel nabyl zkušenost s velkou jámou, nad kterou se sedělo na zavěšených prknech. V Číně se dá narazit na řadu kabinek, kterou protéká společné odvodní koryto.

Významným rozdílem, co se pachu týče, je to, jedná-li se o toaletu suchou či splachovací. Turecký záchod totiž existuje v obou provedeních. Záleží, v jakých končinách se právě pohybujete. Splachovací záchod může být i obojaký – vyvýšený tak, aby se na něj dalo sednout, ale s okrajem rozšířeným v místech, kam je možno stoupnout nohama a vyprázdnit se tak ve dřepu.

Nevýhody tureckého záchodu

turecké záchody

Obvyklým důvodem, proč mnoho lidí nemá rádo záchody zapuštěné v zemi, je nezvyk. Ten vás může přirozeně znechutit už od začátku. Mívá také za následek zaujetí špatné polohy, kdy osoba vykonávající potřebu nesníží těžiště dostatečně, načež se nemusí dostavit ono správné uvolnění konečníku. Nevýhod je ale více.

Stále platí, že v některých situacích je výhodnější sedět na míse. Pro osoby s určitými druhy fyzického postižení je vylučování ve dřepu samozřejmě naprosto nemyslitelné. Poraníte-li si nohu, také vám takový způsob moc pohodlí nepřinese. Z tohoto důvodu na některých civilizovanějších místech mají židličky s otvorem, které se dají nad takovou toaletu postavit. Někde mají také úchytky pro ruce, díky kterým neuklouznete.

Také se moc nehodí v případě průjmu, a to z důvodů, které si snad dokážete dobře představit sami…

Kde všude narazíme na turecký záchod

turecký záchod

Tento typ toalety se vyskytuje zejména v rozvojových zemích v Africe a Asii, dále třeba na Balkáně nebo ve Francii a Itálii – jakožto běžné veřejné WC.

V Japonsku byly na určitých místech také donedávna běžné, loni se však tamní vláda rozhodla všechny nahradit mísami západního typu. Zatímco toto opatření dle zjištěných preferencí moderního člověka zajistí spokojenost turistů, z určitého hlediska se může dokonce jednat o obrat k horšímu. Proč?

Turecké záchody jsou přirozenější, dokonce hygieničtější

Pro běžného Evropana je vyvýšené sedací WC samozřejmostí a standardem. Dřepět při vylučování je ale pro někoho něčím primitivním. Je to však zdravější – a dokázal to i mnohý výzkum. Tomuto tématu se věnovali na začátku století japonští a izraelští vědci, ale první teze pocházejí už ze 60. let.

Dřep je totiž polohou přirozeně optimální pro to, aby svaly za stolici zodpovědné snáze odvedly svou práci. Vsedě to vyžaduje více času a úsilí. Dokonce bylo zjištěno, že lidé v oblastech, kde se “při tom” dřepí, trpí proto mnohem méně často hemoroidy a jinými poruchami řitního svěrače.

Co se hygieny týče, také existují jisté výhody. Hlavně tedy ta, že si nesedáte na mikroby z pokožky cizích stehen. Otírat či obkládat prkénko by také zabralo čas. Navíc vám díky uvolněné poloze ve dřepu postačí pro očistu méně toaletního papíru, ovšem máte-li ho s sebou. U tureckého záchodu totiž papír mnohdy ani není, často se používá voda (většinou snad nezávadná).

Stoličky k dřepění a jiné moderní návraty k přírodě

záchod jako stolička

Na základě poznatků o nezdravosti vyprazdňování vsedě se někteří lidé rozhodují mít takový turecký záchod i doma – dnes už je k dispozici velký výběr se všemi možnými moderními vychytávkami, takže se dřepění nad toaletou může stát každodenní praxí.

Zatoužíte-li po takové změně polohy při stolici, nemusíte nutně vyměnit celý záchod. Americká firma Squatty Potty vyrábí například speciální stoličky pod nohy, které se dají k míse snadno přistavit a tím se lze snadněji do správné polohy dostat. Jste-li dost šikovní, můžete si také podobný zlepšovák třeba stlouct ze dřeva sami.

Pokud tento článek právě čtete na toaletě vsedě, můžete si jako experiment zkusit dát nohu přes nohu a předklonit se – i toto by mělo vytvořit menší rozdíl v uvolnění řitních svalů.

Záchod do stanu

Pár důležitých tipů pro použití tureckého záchodu:

1.) Mějte s sebou vždy něco na utření/umytí.
2.) Vyprázdněte kapsy, pak až sebe. Věci ve dřepu rády vypadávají.
3.) Dřepněte si co nejníže, abyste nenamáhali nohy ani břicho.
4.) Toaletní papír často nepatří do WC, které nemusí být vždy uzpůsobeno k jeho splachování, ale do speciální nádoby k tomu určené.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Když musíš, tak musíš. S jakými záchody se může setkat vášnivý cestovatel?