Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Ko Lanta pláže – kam vyrazit na divokou party a kde v klidu meditovat

Redakce

Redakce

13. 1. 2018

Ko Lanta pláže se táhnou od severní špičky ostrova po celé jeho západní straně až na jižní cíp, kde končí poslední malebnou pláží v národním parku Mu Ko Lanta. Jednotlivé pláže jsou od sebe oddělené skalnatými, nezřídka strmými skalními útesy. Sever je nejrušnější, a čím víc se budete blížit na jih, tím budou ubývat nejen lidé, ale také obchody a bary. Čím víc na jih je možná trochu nadnesený výraz. Celý ostrov má na délku zhruba 30 kilometrů.

Ko Lanta pláže

Na Lantě, jak ji familiárně nazývají místní usedlíci z celého světa i turisté a cestovatelé, kteří tu tráví jen omezený čas, si můžete vybrat ze zhruba 12 hlavních pláži a několika menších plážiček. Ko Lanta Yai (tzv. Velká Lanta, jak se ostrov oficiálně jmenuje) nabízí pláže s bílým pískem a palmami jako z pohlednice, i divoké zátoky s rozeklanými útesy a hrubým pískem. Voda je tu po velkou část roku průzračně tyrkysová. Bohužel v hlavní sezóně jsou často na otevřeném moři velké vlny, což způsobuje lehce zakalenou vodu u břehů Lanty.

Díky tomu, že jsou veškeré Ko Lanta pláže orientované na západ, na všech můžete sledovat, jak zapadá slunce přímo do moře. Ani nejoblíbenější pláže v plné sezóně nejsou přeplněné, což je velmi příjemná změna po Phuketu, Phi Phi nebo Krabi, odkud většina turistů na Lantu přijíždí. Přečtěte si našeho průvodce a zjistěte, jaké Ko Lanta pláže vám budou vyhovovat nejvíce. A pokud si nevyberete, nikdy není problém půjčit si motorku, nebo sednout do tuk-tuku, a začít pláže objevovat na vlastní pěst.

Ko Lanta pláže na severu

Sever ostrova je mezi návštěvníky nejoblíbenější, takže je tu nejvíc obchodů, stálých trhů, barů, restaurací, potápěčských škol, a možností, jak se ubytovat, dopravovat po okolí a najít výlety po přilehlých ostrovech. Je tu také jednoznačně nejvíce lidí. Tři severní Ko Lanta pláže Kaw Kwang, Klong Dao a Phra Ae (Long Beach) jsou v těsné blízkosti Saladanu. Je to v podstatě jediného místa, kudy se dá na ostrov dopravit, jak po vodě, tak po pevnině. Mnoho lidí, kteří přijdou na Lantu se často nejprve ubytují zde, a teprve potom se přesouvají na další pláže.

Kaw Kwang

Kaw Kwang je součástí Klong Dao, která je vlastně první Ko Lanta pláží v pravém slova smyslu. Kaw Kwang je totiž velmi mělká a při odlivu moře ustupuje o mnoho desítek metrů. Také blízkost Saladanu a tedy přístavu, nemusí být pro každého to pravé. Pokud hledáte opravdu izolované místo, Kaw Kwang je přesně pro vás. Nejbližší restaurace je zhruba 15 minut chůze.

Klong Dao

Klong Dao je středně velká pláž s pozvolným vstupem do moře a dlouhou mělčinou. Příliv a odliv jsou tu velmi znatelné a voda po pláži stoupá a klesá o celé metry. Klong Dao je nejvíce vyhledávaná rodinami s dětmi a naopak příznivci šnorchlování ji rovnou míjí. Na tiché, poklidné pláži najdete několik barů, restaurací a barů různých cenových kategorií. Samozřejmě i zde platí, že čím blíže pláži, tím jsou služby dražší. Nechybí ani masáže, které mívají stejné ceny, i když na severu jsou o něco levnější než na jihu. Většina lepších hotelových resortů, které jsou na této pláži asi nejpočetnější, má svůj vlastní bazén.

Phra Ae ( Long Beach)

Long beach by se mohla nazvat výkladně skříň Ko Lanty. Přepychové resorty střídají hostely nejrůznějších kvalit, betonové bungalovy a jednoduché bambusové chatky. Najdete tu luxusní restaurace všech možných národních kuchyní, vedle kterých stojí pouliční stánek s vyhlášeným Pad Thai, kde dostanete jídlo přímo do ruky, jen v pogumovaném papíru. Na Long Beach to žije bohatým nočním životem a na výběr je z nepřeberného množství tematicky různých barů. Je libo bar ve stromě, irská hospoda nebo malé potraviny, kde si koupíte kelímek s ledem a na lavičkách venku si mícháte vlastní drinky? To všechno na Phra Ae najdete. Pokud sice rádi zajdete večer na koktejl, ale nemusíte ponocovat do tří do rána, buďte obezřetní při výběru ubytování. Nejprve si zjistěte, jestli ve vašem blízkém okolí neprobíhají pravidelné koncerty či party.

Není překvapením, že Long Beach obývají především mladí lidé. Přes den se dá na nejdelší, mírně se svažující pláži ostrova dělat plážové sporty. Veškeré vybavení lze pořídit v nedalekých obchůdcích a najdete tu několik permanentně postavených sítí na volejbal, půjčit si kajak nebo paddleboard apod. Podobně jako téměř všechny Ko Lanta pláže, je i Long Beach vhodná pro plavání.

Ko Lanta pláže v polovině pobřeží

Pláže Klong Kong, Klong Toab a Klong Nin zabírají střední část prostředí. Jsou o něco méně okázale katalogové, než Ko Lanta pláže severu, protože jsou místy skalnaté s hrubším pískem. Přesto jsou to stále kouzelná místa, kde lze navíc najít ubytování za velmi příznivé ceny. Mezi Long Beach a Klong Kong leží dvě půvabné malé pláže – Relax Beach a Bamboo Beach – kde se vám s trochou štěstí může podařit být jedinou živou duší.

Klong Kong

Klong Kong patří mezi větší Ko Lanta pláže, a pokud cestujete s malým rozpočtem nebo chcete romantiku v bambusové chatce na pláži, zamiřte rovnou sem. Hotelových resortů je tu minimum a bungalovy většinou fungují jako rodinné podniky. Klong Kong má, co se pláže týče, podobný charakter jako Long Beach, ale místy už se zde objevují skaliska, která umí zkazit požitek z koupání. Noční život tu není rozhodně tak nespoutaný, ale i tak tu najdete mnoho restaurací a barů. Některé z nich nabízejí nekonvenční formy zábavy od rozpustilých, jako je třeba bodypainting, až po téměř nelegální. Pro pobavení návštěvníků tu místní pořádají téměř každý večer na pláži fire show. Na Klong Kong zajímavým způsobem kontrastují místní thajští muslimští obyvatelé s nevázanou a volnomyšlenkářskou komunitou návštěvníků ostrova.

Klong Toab

Kong Toab je zcela jiná než ostatní Ko Lanta pláže. Je velmi kamenitá s minimem písčitých ostrůvků a využívají ji především místní rybáři jako přístav. Je to také jediná pláž, podél které vede jedna ze dvou hlavní ostrovních cest spojujících sever s jihem. Najdete zde jen jeden resort na jižním cípu a turisté pláž vyhledávají především kvůli romanticky dramatické scenérii.

Klong Nin

Klong Nin je relativně opuštěná široká písčitá pláž s mnoha skalisky, která při odlivu působí lehce post apokalyptickým dojmem. Koupání se kvůli poměrně velkým vlnám příliš nedoporučuje. I z toho důvodu je tu koncentrace ubytovacích kapacit, restaurací i barů menší než jinde. Klong Nin patří mezi Ko Lanta pláže, které vyhledávají především baťůžkáři a cestovatelé. Její popularitaale v poslední době vzrůstá. Pláž obklopuje ostrovní prales a nejdete zde typické stromy, které vypadají jako deštníky.

Ko Lanta pláže na jihu

Pláže na jihu Lanty mají o něco dramatičtější a drsnější charakter, než ty na severu. Často jsou obklopené skalami a džunglí a mají typický do oblouku zahnutý tvar. V porovnání s ostatními plážemi na ostrově jsou také relativně malé. Přístupné jsou většinou po pěšině z prudkého kopce. Ko Lanta pláže na jihu jsou: Kantiang Bay, Klong Jark a Bamboo Bay. Najdete tu pár luxusních resortů rozsetých po okolních skalách a na Kantiang Bay bungalovy, chatky a několik občerstvovacích zařízení. Pokud půjdete do místního podniku nebo obchodu, počítejte s tím, že většinou nikde nepořídíte žádný alkohol, protože většina obyvatel tu jsou muslimové. Klong Lark a Bamboo Bay jsou opuštěné a s trochou fantazie si můžete představovat, že jste se ocitli na pustém ostrově. Výjimku představuje Cape Tanod, jižní cíp ostrova s pláží jako z obrázku, která je velmi dobře dostupná z národního parku.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Právě čtete

Ko Lanta pláže – kam vyrazit na divokou party a kde v klidu meditovat