Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Kopec Štandl u Frýdku-Místku. Je posledním místem odpočinku bojovníka Attily?

U Frýdku-Místku na Severní Moravě je plno zalesněných či polozalesněných kopců, které stojí za návštěvu. Kopec zvaný Štandl má dokonce hodně zajímavou historii a existuje i domněnka, že je místem posledního odpočinku hunského náčelníka Attily. Co všechno o tom víme?

Na kopci Štandl stával kdysi hrádek

Na vrcholu kopce Štandl, který má nadmořskou výšku jen něco přes 300 metrů, stál kdysi hrádek. Ten byl obehnán příkopem s palisádovým opevněním valu. Údajně se tam nachází podzemní chodby, které vedou až k zámku ve Frýdku-Místku, ale přístupné rozhodně nejsou, proto byste se je ani neměli pokoušet hledat. Na Štandlu byla kdysi postavena strážní věž z kamene a v jejím okolí se ještě nedávno prováděly archeologické vykopávky. Prozatím se ví, že kopec byl osídlen již v pravěku.

Hrad vznikl nejspíše kolem 12. století a sídlili na něm vojáci. Byl důležitou zastávkou na obchodní cestě vedoucí z Olomouce do Krakova. Hrad ve středověku spravovali olomoučtí biskupové, ale poslední zmínka o hradu pochází z 15. století, poté už se nedochovalo nic zajímavého. V 70. letech 20. století se však na Štandlu stavěla odrazová deska pro odklon radiových vln. Díky tomuto zásahu bohužel došlo ke zničení pozůstatků středověkého hradu, a aby toho nebylo málo, na kopci zůstaly nevzhledné betonové panely.

Jaké archeologické vykopávky se na Štandlu našly?

Archeologické vykopávky, které byly na kopci Štandl objeveny, jsou uloženy v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku. Našla se škrabadla, vrtáky, ostruhy a šipky. Dokonce byl objeven i zuhelnatělý bochníček žitného chleba, zřejmě celodenní jídlo vojáka. Některý z výzkumníků se i domníval, že jáma na kopci Štandl, mohla být kdysi past na mamuta.

Je u Frýdku – Místku pohřben hunský náčelník Attila?

Uznávaný záhadolog Arnošt Vašíček se domnívá, že by se uvnitř uměle navršeného kopce Štandl u Frýdku-Místku mohl nacházet hrob slavného hunského náčelníka Attily. Svá tvrzení objasňuje v mnoha svých knihách, mimo jiné také v poměrně nově vydané knížce z roku 2019 České Tajemno. Co ho k tomu vlastně vede?

Hunové na Moravě

Nedaleko česko-polských hranic byl prý nalezen hunský pohřební hrnec. Úlomky velkého pohřebního hrnce byly nalezeny na více místech Severní Moravy. Kromě toho byly různě na Moravě objeveny pozůstatky osob s prodlouženou lebkou. Prodlužování lebek byla záměrná deformace, která se prováděla už od dětství, například u některých kočovných kmenů, a také u Hunů.

Jak zemřel Bič Boží?

Attila (395 – 453), kterému se říkalo také Bič Boží, byl mocný král hunské říše, syn náčelníka Mundžuka. Zemřel o své svatební noci poté, co jej jeho nová manželka údajně probodla nožem. Jisté to však samozřejmě není, ale byl nalezen v tratolišti krve. O jeho smrti i místě posledního odpočinku se vypráví mnohé pověsti. Attila byl pohřben se vší slávou a s neskutečným bohatstvím do zlaté rakve, která prý měla ještě další dvě vrstvy, stříbrnou a železnou.

Místo jeho hrobu není známo, ale o kopci Štandl se ví, že byl vytvořen uměle navršenou hlínou, která by klidně mohla ukrývat hrob hunského náčelníka. Ačkoli se mnozí dobrodruzi a historikové o nalezení hrobky Attily v různých zemích pokoušeli, dosud se to nikomu nepodařilo. Na hrobce je údajně nápis Fulgur conditum – zakopaný hrom, který varuje před mocným strážcem hrobu, který by se mohl po vyrušení začít krutě mstít.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kopec Štandl u Frýdku-Místku. Je posledním místem odpočinku bojovníka Attily?