Korsika, čtvrtý největší ostrov ve Středozemním moři, je součástí Francie. Její obyvatelé se však cítí nikoliv jako Francouzi, nýbrž jako Korsičané, a na svou identitu jsou patřičně hrdí. Korsiku lze zjednodušeně popsat jako svět sám pro sebe – ve všech ohledech, od zvyků a kuchyně až po jazyk a celkový charakter, je odlišná od evropské pevniny. Proč je právě dovolená na Korsice tou správnou volbou? Co na Korsice vidět a navštívit? Jaké počasí očekávat a jak se sem pohodlně dostat?
Dovolená na Korsice – proč vyrazit právě sem?
Co je na tomto ostrově skutečně unikátní, je jeho neuvěřitelná rozmanitost. Během půlhodinové jízdy autem uvidíte jak krásné zátoky s tyrkysovou vodou a písečnými plážemi, tak sytě zelená údolí, hory, kopce, husté lesy a mnoho malebných vesnic a městeček.
Dovolenou na Korsice si užije zkrátka úplně každý – příznivci pěších a cyklistických výletů i milovníci šnorchlování, opalovaní a pohodových vyjížděk lodí. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na speciality místní gastronomie, které ocení každý gurmán, a četné historické památky.
Věděli jste, že…
- … Korsika je rodištěm Napoleona Bonaparte?
- … Korsika má svůj vlastní jazyk?
- … zhruba dvě třetiny ostrova zabírá horský masiv?
- … velkou část vegetace tvoří keře zvané makchie?
- … Korsika je obydlená už minimálně 5 000 let?
- … Korsičané vyrábějí vlastní ovčí sýr zvaný brocciu a klobásky s názvem figatellu?
Jak se na Korsiku dostat?
V zásadě jsou dvě možnosti, jak se dostat na Korsiku – letecky, nebo trajektem z evropské pevniny. Pokud zvolíte druhý způsob, můžete sem přicestovat třeba i s vlastním vozidlem.
Pokud dáte přednost první možnosti, dorazíte na jedno ze čtyř korsických letišť (Bastia, Ajaccio, Calvi nebo Figari). Nevýhodou je, že přímé lety z Česka na Korsiku zatím žádné aerolinky nenabízejí. Z tohoto důvodu tedy s největší pravděpodobností poletíte s přestupem v Paříži, Bruselu, Vídni, Berlíně, Frankfurtu nebo Římě.
V případě cesty trajektem přijedete do jednoho z šesti velkých přístavů (Bastia, Ajaccio, Porto Vecchio, Bonifacio, Propriano nebo L’lle Rouse). Nalodit se můžete v několika francouzských či italských městech.
Počasí na Korsice
Na Korsice panuje mírné středomořské podnebí, pro něž jsou typická horká léta a chladnější zimy. Pokud máte rádi slunečné počasí, je Korsika vhodnou destinací pro vás – slunce zde svítí v průměru více jak 2 700 hodin ročně.
Počasí na Korsice lze popsat jako vcelku různorodé. Liší se totiž v horách a nížinách, popřípadě na pobřeží a ve vnitrozemí. Obecně platí, že na severu ostrova je o něco tepleji než na jihu a na východě je vlhčí vzduch než na západě. Důvodem pro tyto odlišnosti je rozdělení ostrova mohutným horským masivem.
A kdy je nejvhodnější doba pro dovolenou na Korsice? Obvykle se doporučuje vyrazit sem v období od června do září. Pokud máte rádi velké horko, budou vám nejvíce vyhovovat měsíce červenec a srpen. Nicméně Korsika má rozhodně co nabídnout během celého roku. Doba mimo turistickou sezónu je například ideální pro pěší túry, při nichž můžete poznávat přírodní krásy ostrova.
Co vidět na Korsice? Tato místa si nenechte ujít!
Na Korsice je toho k vidění skutečně mnoho, a to především díky již zmíněné geografické rozmanitosti ostrova. Na jaká místa během dovolené na Korsice určitě zavítat?
1. Bonifacio
Bonifacio je nejstarší město ostrova. Bylo založeno už ve středověku, nicméně dnes je stále skvěle zachovalé. Nachází se na strmém vápencovém útesu s nádherným výhledem na moře a je protkané mnoha dlážděnými křivolakými uličkami, jež jsou typické právě pro města z období středověku.
V centru se nachází románský kostel Sainte-Marie-Majeure z 12. až 13. století a dále kostel Saint-Dominique ze 13. století. Obě zmíněné stavby si v rámci prozkoumávání města určitě prohlédněte. Nedaleko Bonifacia najdete také několik krásných pláží.
2. Corte
Corte, bývalé hlavní město, leží v samém srdci Korsiky. V současné době představuje především univerzitní město, tudíž zde narazíte hlavně na studenty.
Během prohlídky města se zastavte například u místní citadely či v obchodě s potravinami, který pochází z 18. století a je v Evropě jeden z nejstarších svého druhu. V blízkosti Corte se nachází také dvě známé turistické trasy – jedna vede soutěskou Restonica, druhá údolím Tavignano.
3. Ajaccio
Ajaccio je hlavní a největší město Korsiky, významný přístav a také rodiště vojevůdce a státníka Napoleona Bonaparte. Můžete si zde prohlédnout například Napoleonův rodný dům či galerii věnovanou památce této historické osobnosti.
Ujít si nenechte ani další místní památky, mezi něž patří například katedrála d’Ajaccio ze 16. století, ve které byl Napoleon v roce 1771 pokřtěn.
4. Sant’Antonino
Tato starobylá opevněná vesnice, jež se nachází na kopci v oblasti Balagne, nabízí krásný výhled na moře a okolní krajinu. Pochází z 9. století a řadí se tak mezi nejstarší vesnice na Korsice. Těšit se můžete na křivolaké uličky a typickou atmosféru středověkého osídlení.
5. Girolata
Tuto unikátní vesnici najdete na západním pobřeží ostrova. Má jen zhruba dvě desítky obyvatel a nedá se k ní dojet autem, tudíž je nutné sem vyrazit buď pěšky, nebo lodí. Prohlídku Girolaty můžete spojit s návštěvou přírodní rezervace Scandola, o níž bude řeč níže. Dominantou vesnice je janovská pevnost ze 16. století, která kdysi představovala součást obranného systému pro případ napadení piráty.
6. Scandola
Přírodní rezervace Scandola, jež je součástí seznamu UNESCO, je přístupná víceméně pouze lodí. Skýtá opuštěný hornatý poloostrov a několik ostrůvků, které vznikly z dávné sopky. Těšit se můžete na dechberoucí výhled na křišťálově čisté moře, které nabízí ideální příležitost ke šnorchlování, a překrásnou místní krajinu.
7. Montemaggiore
Montemaggiore je považováno za jednu z nejkrásnějších vesnic na Korsice. I přes svou malou velikost má obrovské historické kouzlo a na pohled je nadmíru působivé. Je obklopené nádhernou scenérií, jejíž součástí je i hora Monte Grosso. Samotná vesnice skýtá starobylé úzké uličky s kamennými domky a malebné náměstí.
Doprava na Korsice
Nejpohodlnější je pohybovat se po ostrově autem, které si lze půjčit v jedné z místních autopůjčoven. Další možností je veřejná doprava, respektive autobus, vlak, popřípadě taxi. Ostrov můžete samozřejmě projet také na kole, které si tu rovněž můžete půjčit.