Menu
JenProCestovatele
Výlety Zlínský kraj

KOVOZOO Staré Město. Prohlédněte si nejen s dětmi zvířátka z kovového odpadu

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

3. 3. 2020

Kovozoo je zároveň zoologickou zahradou, uměleckou galerií a vzdělávacím centrem – zkrátka ideální na výlet s dětmi. Areál plný zvířátek umně zhotovených z kovového odpadu je krásným příkladem toho, že se ani staré železo nemusí zbytečně povalovat na skládce.

Jak byla založena KOVOZOO?

Historie Kovozoo začíná u Kovosteelu, společnosti, která pozemek převzala po zaniklém cukrovaru. Areál byl přebudován a vzniklo Recyklační Ekologické Centrum, po němž byla pojmenována REC Group, skupina firem, které zpracovávají a recyklují odpad, a kam zoo také patří.

Tým tvůrců soch sestává z různých zaměstnanců REC Group, kovářů a dalších šikovných osob, které si zřejmě dávají záležet na tom, aby zvířata už od pohledu měla “duši”. Exemplářů je nyní přes 250, a tam tvorba rozhodně nekončí. Cílem je 456, tedy počet kusů v nejmenší české “živé” zoo.

Recyklace kovů v ČR: I konzervy patří do sběrny, ne do koše!

Naučný park, kde se je na co dívat, je inspirujícím způsobem, jak motivovat malé i velké k recyklaci odpadu. Když někdo dokáže z přetaveného šrotu postavit tak velkolepé dílo (a samozřejmě z něj vyrábět nové předměty obecně), proč nechávat kovový odpad někde ležet?

Češi jsou ve třídění odpadu jedněmi z nejlepších, stále však je co zlepšovat. Díky recyklaci není třeba v takové míře zatěžovat životní prostředí těžbou a výrobou, a ani odpadem samotným. A toto se týká i kovů, které se na rozdíl od plastu mohou recyklovat donekonečna. Na některých místech stojí speciální šedé kontejnery, jinde poslouží sběrna.

Kde leží KOVOZOO, otevírací doba a vstupné

Výlet si přespolní host může zkombinovat s návštěvou některého z moravských hradů a zámků v blízkém okolí – třeba Buchlovice nebo Kroměříž. Tento unikátní vzdělávací park totiž najdeme na jihovýchodní Moravě – ve Starém Městě u Uherského Hradiště, pár minut pěšky od vlakového nádraží. K dispozici je i parkování.

Otevřeno je každý den minimálně od 10:00 do 16:00, v teplejších měsících o pár hodin déle. Otevírací doba se ještě liší v období trvání Minigolfu v Kovozoo, tj. letos od ledna do poloviny března. Vstupenka pro dospělou osobu stojí 110 Kč, dětský lístek 80 Kč; během akcí jako Den Země se ceny mírně liší.

Maják, bludiště a další zábavné i poučné atrakce!

Zvířata nejsou tím jediným, co vás v zoo může nadchnout. Zrecyklovány zde byly kromě kovů také pneumatiky – staly se cihlami bludiště, kde se hosté mohou přijít zkusit svůj orientační smysl. Milovníci historie si určitě rádi prohlédnou exponáty z dob minulých, jako jsou zemědělské a cukrovarské stroje, historická auta a staré motorky.

Symbolickou dominantou areálu je maják-rozhledna, který svítí všem třídičům odpadků na cestu za lepší budoucností naší planety. Po zoo jezdí vláček, který vás proveze nejen kolem zvířat, ale i prostorami, kde probíhá zpracování odpadu.

Je libo zahrát si v KOVOZOO minigolf?

Právě teď, od 15. ledna do 15. března 2020, můžete navštívit minigolfové hřiště v Kongresovém centru Kovozoo. Deset jamek vzniklo rukama různých českých umělců a představují různá témata. Při hře si ozkouší svou obratnost celá rodina. Minigolf je v ceně vstupného.

Na podzim se stává z KOVOZOO strašidelná zahrada, na jaře se tu slaví Den Země…

Aby toho nebylo málo, tradičně se na pozemcích této kovové zoo pořádají všelijaké zajímavé akce a události. Letos spadá v Kovozoo na 25. duben oslava Dne Země, samozřejmě zaměřená na ekologickou osvětu a úctu k planetě.

Dvacátého září si budete moct sami vyzkoušet výrobu zvířátek a jiných předmětů z kovu a elektroodpadů v dílnách. A 30. října přijďte oslavit Halloween do Strašidelné zahrady. Zoo bude plná strašidel, světýlek, ale také maškarní zábavy a zábavných úkolů.

Krom toho se v areálu odehrávají také soukromé akce: Hledáte-li příjemné místo, kde si vezmete svou drahou polovičku, můžete si zařídit v příjemném prostředí Kovozoo svatbu. K tomuto účelu se pronajímá jak stylový interiér Kongresového centra, tak také venkovní prostory s terasou a grilem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

KOVOZOO Staré Město. Prohlédněte si nejen s dětmi zvířátka z kovového odpadu