Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Královské město Uničov má unikátní muzeum vězenství v bývalé šatlavě. Mučící nástroje si můžete vyzkoušet na vlastní kůži

Taťána Kročková

Taťána Kročková

23. 11. 2023

V Olomouckém kraji nedaleko Olomouce leží Uničov, který býval královským městem založeným na počátku 13. století. Jeho historie je velmi bohatá a osídlení této oblasti spadá až do oblasti doby kamenné. Pokud si budete chtít udělat do Uničova výlet, možná vás zaujme historie tohoto města a tipy na místa, která v něm i v jeho okolí navštívit.

Osídlení již v pravěku

Na základě četných archeologických nálezů bylo zjištěno, že místo v okolí Uničova bylo osídleno již v době kamenné, bronzové, železné, halštatské a laténské. Byly nalezeny římské mince, ale také starší keramika, poháry, pazourkové nástroje nebo mamutí kly. Z pozdější doby jsou známá pohřebiště, výzbroj a šperky. Dokonce se zde i rýžovalo zlato. V 8. a 9. století se pak tavilo železo. Původně zde byla slovanská osada, od roku 1213 se hovoří o městě Uničově. Za zakladatele tohoto města se považuje bratr Přemysla Otakara I. Vladislav Jindřich. Do Uničova pozval německé kolonisty, jejichž úplně prvním rychtářem se stal Dětřich.

Pohnuté osudy Uničova v době třicetileté války

Město Uničov zažívalo ve 13. a 14. století velký rozkvět. Známé bylo pro svou těžbu stříbrné a železné rudy. Zamýšlené plány na rozvoj města skrze těžbu rud se však jednoznačně nenaplnily. Zajímavostí je, že již ve 14. století mělo toto město vydlážděno náměstí. A díky spojenectví s Olomoucí a Litovlí dokázala tato tři města vzájemnou pomocí čelit napadení v době husitských válek. Město nadále vzkvétalo. Po bitvě na Bílé hoře však byl Uničovu načas odebrán statut královského města a jako své léno jej získal Karel z Lichtenštejna. V roce 1642 Uničov dobyli Švédové a o rok později skoro celé město vyhořelo. Byla to pohroma, z níž se Uničov vzpamatovával hodně dlouho.

Setkání dvou císařů v roce 1770

V 18. století docházelo k postupné obnově města po požáru a také k jeho řemeslnému rozvoji. Byla zde založena textilní továrna a pivovar. Významnou událostí 18. století bylo též setkání císaře Josefa II. s pruským císařem Fridrichem II. v roce 1770. Ve městě se také utábořili jejich vojáci. Od roku 1850 již opět Uničov nebyl královským městem. A většina jeho obyvatel byla německé národnosti, což pak přineslo problémy v období druhé světové války. Po válce nastal odsun Němců a město se počeštilo.

Albík z Uničova a Jan Sarkander

V Uničově se narodila spousta významných osobností, například svatořečený Jan Sarkander (1579–1620), který byl katolický kněz a farář v Uničově. Na základě obvinění v nábožensko-politickém dobovém konfliktu zemřel na základě krutého mučení, kdy statečně odolal a nevyzradil zpovědní tajemství. Další uničovskou osobností byl proslulý lékař Albík z Uničova, který měl velmi pokrokové názory na přístup ke zdraví a léčbu mnoha nemocí.

Památky města Uničova

Od roku 1992 bylo v Uničově historické centrum města vyhlášeno památkovou zónou. Na Masarykově náměstí stojí historická radnice s arkádovým schodištěm a věží, kousek dál barokní mariánský sloup z 18. století. K památkám patří i kašna se sochou Neptuna, několik historických měšťanských domů, soch a křížů. Dochovala se i část původního městského opevnění s Medelskou bránou. K cenným památkám patří kostel Nanebevzetí Panny Marie se dvěma věžemi ze 14. století, jako koncertní sál a základní škola slouží budova bývalého kláštera s kostelem Povýšení svatého Kříže ze 13. století. Jedné z věží se podle zazděného chrliče vody říká Psí věž.

Tři muzea a jedno z nich je Šatlava

Ve městě jsou také nějaká muzea, jedno je z bývalé zbrojnice ze 16. století a jmenuje se U Vodní branky, v jedné z farních budov u kostela Nanebevzetí Panny Marie se nachází Muzeum baroka, kde najdete stálou expozici představující osobnost Jana Sarkandera, a v původní městské věznici je dnes muzeum Šatlava se zajímavými expozicemi, které představují vývoj práva napříč časem a středověkého soudnictví a vězeňství. Uničovská Šatlava vznikla v 16. století a jako vězení budova sloužila až do konce druhé světové války.

Prohlédnout si můžete ukázky trestního rejstříku, modlitební knížky, evidenční karty prostitutek, pouta a okovy, četnické bodáky, repliky i originály mučících nástrojů, které si můžete sami vyzkoušet. Zajímavostí jsou dochované nápisy a vzkazy vězňů na zdech. Nechybí ani interaktivní zábava, možnost napsat si z vězení domů dopis, seznámit se s katovským řemeslem, uplést si provaz z roztrhaného prostěradla a podobně. V prvním patře je expozice týkající se 19. století a celou atmosféru dokreslují i skutečné osoby představující velitele šatlavy či vězně. Vězni zde měli také svou kapli určenou k modlení, která se rovněž dochovala a je přístupná veřejnosti.

Tipy na výlety v okolí Uničova

Pokud byste se chtěli porozhlédnout po okolí, je zde spousta možností ke koupání, navštívit můžete arboretum Makču Pikču v nedaleké obci Paseka, Lovecko-lesnické muzeum v Úsově, muzeum v Litovli, Mladečské jeskyně, Rešovské vodopády, hrady Sovinec a Šternberk, muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích, Hanácké skanzen v Příkazích nebo hrad Bouzov. Možností na strávení krásných chvil ve dvou či s rodinou je v okolí Uničova opravdu dost.

Šternberk na Moravě: Historické sídlo významného rodu, bohatá kultura i příroda

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Královské město Uničov má unikátní muzeum vězenství v bývalé šatlavě. Mučící nástroje si můžete vyzkoušet na vlastní kůži