Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Kukuřičná bludiště v ČR: Nejen orientace, ale také pohyb a vzdělání

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

5. 8. 2020

Léto je v plném proudu, vyrazte ven! Například na pole. Konkrétně tedy do kukuřičného bludiště, kde se projdete a potrápíte svou paměť, orientační smysl a inteligenci. Kukuřičná bludiště se v sezóně před sklizní otevírají na mnoha místech v Česku.

Kukuřičná bludiště — populární trend v agroturistice

Kukuřičná bludiště, příjemná na pohled i zábavná, se začala pro turisty vytvářet v 90. letech minulého století v USA. Dnes jsou populární nejen tam, ale také ve Velké Británii a na dalších místech v Evropě. Na výletě do kukuřičného bludiště nezažijete jen bloudění, ale také si potrápíte hlavu na hlavolamech nebo můžete navštívit další atrakce poblíž.

Rekord největšího kukuřičného bludiště na světě patří Cool Patch Pumpkins, severokalifornskému podniku, který vysekal na svém poli labyrint o rozloze 63 akrů. Mezi úctyhodně velká bludiště patří také to, které loni vzniklo na Richardson Adventure Farm ve státě Illinois. Zajímavé je na něm, že stezky měly podobu velice komplexního obrázku astronautů na Měsíci k oslavě 50. výročí přistání letu Apollo 11.

Kukuřičáci: Příroda se snoubí s technologií na 9 místech v ČR

Projekt kukuřičných bludišť Kukuřičáci existuje teprve pár let, ale sklízí úspěch. Svá bludiště má v Praze, Plzni, Kutné Hoře, Hradci Králové, Olomouci, Opavě, Brně a Valticích. Jejich cílem je rozhýbat děti na čerstvém vzduchu za pomoci mobilního telefonu. Interaktivními hrami vás provede rodinka veselých postaviček Kukuřičáků.

V bludišti se nacházejí QR kódy, jejichž prostřednictvím vás mobil bude bavit otázkami, hádankami a úkoly. Vaše děti a vy se nejen projdete a procvičíte svůj orientační talent, ale také je to zkušenost vzdělávací. Dozvíte se o kultuře a přírodě, Kukuřičáci dokonce mají ve svých bludištích také informační tabule věnované ekologii a recyklaci.

Kukuřičáci mají letos v roce 2020 otevřeno už od června a až do sklizně na konci září. Máte tedy ještě dost času navštívit kukuřičné bludiště. Vstupné pro dospělého dělá 90 Kč a v bludišti můžete trávit čas od rána do večera.

Zrušená kukuřičná bludiště: Někdy neúroda, jindy vandalismus

Kukuřičné bludiště Sychrov bylo v roce 2018 sklizeno předčasně kvůli suchu, dnes již neexistuje. Další lokace, jako byl Rakovník a Karviná, potkal stejný osud z různých důvodů, převážně ekonomických. Ostrava je bohužel výjimkou, tam za to totiž mohla mnohem nepříjemnější událost.

Kukuřičné bludiště Ostrava bylo provozováno Kukuřičáky v roce 2017, v současné době už však obnoveno nebývá. Příležitostné trhání kukuřičných klasů nebo pošlapání pár rostlin bývá v labyrintech běžné. Ostravské bludiště však bylo již v roce svého založení zvandalizováno mačetami a výtržníci dokonce po zaměstnancích starajících se o provoz bludiště házeli kameny.

Kukuřičáci onehdy spravovali 25 bludišť na různých kukuřičných polích v Česku, která jim pronajali zemědělci. V dnešní době zůstalo devět nejúspěšnějších. Ta však nejsou jedinými kukuřičnými bludišti. V Česku můžete navštívit i nezávislé atrakce tohoto typu.

Kukuřičné bludiště v Roseči: Výlet na celý den se vším všudy

Žijete-li v okolí Jindřichova Hradce, navštivte Roseč. Léto v kukuřici patří k penzionu Veverčí dvůr a kromě bludiště tam najdete také občerstvení, slámový hrad, trampolíny a mnoho dalších možností sportovního vyžití. Nově přibyla také stezka pro chození naboso. Pro vstup do areálu nemusíte být v penzionu ubytovaní, stačí přijít, zaplatit vstupné 130 Kč a užívat si zábavu. Čas tam s vámi může trávit i váš pejsek.

Kukuřičné bludiště Dolní Dunajovice

Dalším samostatnou kukuřičnou atrakcí je bludiště v Dolních Dunajovicích nedaleko Mikulova. Jedná se menší podnik, který určitě stojí za to podpořit. Otevřeno je v pracovním týdnu do 19:00, ovšem v pátky můžete bloudit pod rouškou hvězdných nocí až do 23:00.

Vstupné vás bude stát 90 korun, za dítě 50,-. Uvnitř se setkáte se zajímavými a vtipnými dekoracemi jako z dadaistické galerie: dveřmi stojícími mezi zdmi bludiště či žebříkem pojmenovaným Pálavská vyhlídka. Noční bloudění bývá doplněno strašidelnými prvky — přijďte se bát!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kukuřičná bludiště v ČR: Nejen orientace, ale také pohyb a vzdělání