Menu
JenProCestovatele
Výlety Pardubický kraj

Lázně Bohdaneč: Co navštívit kromě lázeňských procedur?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

19. 5. 2023

Lázně Bohdaneč = komplexní lázeňská péče i cíl pro výletníky. Město ocení nejen pacienti pro jeho léčebná zařízení, ale také běžní turisté, kteří si chtějí udělat výlet poblíž Pardubic. Byť se historie a hlavní přínos místa točí kolem lázní, je tu pár pěkných památek, možnost zahrát si golf, a pro dobrodruhy také unikátní příroda.

Jakou mají Lázně Bohdaneč historii?

Město Lázně Bohdaneč u Pardubic bylo nejdříve osadou u křížících se obchodních cest. Ve 12. století měla existovat, spolu s tehdejším dřevěným kostelíkem. Podle nejstarší dochované zmínky se vesnice ve 13. století nazývala Bohdanitz. Ze 14. století se dochoval záznam rvačky jednoho z občanů s farářem, a také informace, že osada náležela k hradu Blatníku pánů z Cimburka. V letech 1366–1421 měli právo ku kostelu a faře benediktini z Opatovic, od roku 1377 měl jejich opat panství dokonce koupit. V roce 1421 Blatník a Bohdaneč dobyli husité, mniši odešli a král Zikmund panství ve 30. letech dal do zástavy Diviši z Miletínka. Majitel se párkrát vystřídal do roku 1491. Od té doby se tu skoro na 70 let ohřáli Pernštejnové.

Za Viléma z Pernštejna nastal asi největší rozkvět. V bažinách díky novému odvodňovacímu Opatovickému kanálu a více než třem stovkám rybníků vznikla zemědělská půda a nějaká ta produkce ryb. Za Viléma se vlastně stávají Lázně Bohdaneč městem (tehdy ještě ale bez lázní). Obyvatelé získali svobodu od roboty, opevnění, centrum města, radnici, pivovar a huť.

Tip na výlet: Máme 7 důvodů, proč navštívit město Přelouč

Úspěch Bohdanče šel rapidně dolů za Vilémova vnuka Jaroslava (nejen) kvůli dluhům. Ironicky nešlo o jeho dluhy, ale dluhy císaře Ferdinanda jemu. Jaroslavovi se jaksi nepodařilo dluhy vymoct, tak císaři ještě prodal panství s Bohdančem (správně je mužský i ženský rod). Jako královskému městu se Bohdanči nedařilo, mnoho rybníků bylo třeba proměnit v pole nebo lesy. V 18. století se k tomu přidaly požáry a cholera, které zničily budovy a populaci. Bohdaneč pokračoval jako zemědělské městečko, dokud se nedočkal rekvalifikace na lázeňské místo.

Co se léčí v Lázních Bohdaneč?

Lázně Bohdaneč se věnují především procedurám na problémy s pohybovým ústrojím. Tím se myslí například revma, osteoporóza, další podobná onemocnění a stavy po úrazech a operacích. Další kategorií jsou některé neurologické obtíže – Parkinson, dospělí po dětské mozkové obrně a podobně. Charakteristické je tu využití slatiny.

V 90. letech 19. století se zjistilo, že substrát odvodněných luk v nedalekých Libišanech obsahuje prvotřídní slať. Tou se myslí zásaditější druh rašeliny. Vysoce kvalitní odborníci pak shledali i slať od Bohdanče. Za lázněmi stál rybníkář Jan Veselý – kvalitní přírodní materiál totiž začali místní těžit právě po jeho regulaci vodních toků. Poznatek Ing. Františka Šantrůčka, že tato rašelina neobsahuje hlínu, tudíž bude skvěle udržovat teplotu, spolu s podporou od přátel, vedlo Veselého k založení lázní. Budova bývalého lihovaru, kde všechno začlo, má však dodnes zachovaný jen komín.

Od roku 1911 patří lázně městu. Architekt Josef Gočár navrhl novou lázeňskou budovu, která se dodnes jmenuje po něm. V roce 1930 bylo třeba navýšit kapacitu, takže město dalo postavit pro lázně Bohdaneč pavilon Jubilejní. V roce 1947 přibyl ještě pavilon Langer podle místního básníka Jaroslava Langera. Začali ho stavět už o 10 let dříve, ale rozvoj střediska přerušilo jeho obsazení Němci a přeměna na ubytovnu mládeže a lazaret.

Další významné stavby Lázní Bohdaneč – radnice, kostel…

Podobu, kterou město mělo za renesančního rozkvětu, zničily o pár set let později požáry. Zachovala se však stará radnice z roku 1530, přestože nezůstala ušetřena poškození. Dočkala se akorát několika stavebních úprav, ale je vlastně celkem vzato nejstarší stavbou města. Přímo naproti ní si můžete prohlédnout barokní kostel sv. Maří Magdalény. Vznikl ve čtvrtině 18. století na místě původního gotického. Turisté mají nově možnost si během letního období, 1. a 3. neděli ve měsíci, věž tohoto kostela prohlédnout zevnitř.

Jako kulturní památky jsou ve městě zapsané také 3 městské domy, Gočárův lázeňský dům s parkem, 2 kaple a socha sv. Jana Nepomuckého. Máte-li zájem vidět ta nejvíce reprezentativní místa v centru Lázní Bohdaneč, Gočárův okruh vám v tom pomůže. Je to 5 km dlouhá okružní naučná stezka kolem kostela, hřbitova, Kuttnerovy kaple a lázní se 14 informačními panely.

Jaké se konají v Lázních Bohdaneč kulturní akce?

Přibližme si stručně, jakou mají v Lázních Bohdaneč kulturu. Existují zde unikátní tradiční události, na které přijíždějí lidé z okolí i z Pardubic? Menší akce se pořádají v informačním centru a knihovně, případně zasedací místnosti a nebo kostele, podle typu události. Řeč je o klasice, kterou má každé pořádné městečko nebo obec: výstavy, adventní a jiné koncerty, případně nějaké ty přednášky.

Z těch specifičtějších akcí je asi největší v Lázních Bohdaneč Loučení s létem pořádané v lázeňském parku nebo někdy na náměstí. Děti tam mívají různé dílničky a jiné zábavné aktivity, dospělí například doprovodná hudební vystoupení či nějakou tu medovinu. Bohdanečtí se také veselí například při výlovu rybníka, který doprovází prodej ryb a jiných regionálních pochutin.

Další věc, která přitahuje přespolní, je zahrát si v Lázní Bohdaneč golf. Areál se nachází mezi Bohdanečským rybníkem a slatinným ložiskem Rozkoš. Má 18 jamek, možnosti pro dospělé i děti, možnost ubytování, a dokonce i půjčovnu lodí, pokud je máte po čem plavit.

Kladruby nad Labem – poznejte domov národního plemena koní s krajinou v seznamu UNESCO

Outdoor v Lázních Bohdaneč = rybníky a mokřady

Za ocenění a procházku stojí i periferní oblast kolem zástavby Lázní Bohdaneč. Tras k procházkám i cyklostezek tu pár je, a dokonce i naučné stezky. Můžete si zajít třeba do Černé k bývalému mlýnu či do Rybitví, kde cestou uvidíte soubor protileteckých krytů a výšlap můžete zakončit u památníku – domu, kde se narodil jeden z bratranců Veverků.

Lázně Bohdaneč a okolí mají spoustu vodních ploch i toků. Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník je nejvýznamnější ornitologickou rezervací Pardubického kraje. Hnízdí tu například bukači, chřástalové, motáci a další zajímavé druhy mokřadních ptáků. Místo je samozřejmě bohaté i na jiné živočichy a na rostliny. Milovníci přírody mají možnosti projít si okolo tohoto přírodního skvostu Lázní Bohdaneč naučnou stezku Bohdanečský rybník a rybník Matka o délce 3,5 km. Chodník, z něhož se nesmí scházet, vás zavede i na dřevěnou stavbu uprostřed rezervace, odkud lze ptáky pozorovat.

U Bohdanečského rybníka se můžete napojit na zelenou turistickou značku. Jedna její strana odsud vede zpět do města, druhá do sousedního Neratova. V těchto místech se nachází, přímo za hranicí katastru Lázní Bohdaneč, kemp s občerstvením. Chce-li se vám se v něm na pár dní usadit, můžete stihnout projít také NS Pernštejnskými rybníky, NS Za záchranu lesa v Lohenicích. Ještě více však jistě zaujmou některé další turistické akce v okolí.

Okolí Lázní Bohdaneč – tipy na výlet

Vyjmenujme si ještě několik míst, kam si můžete udělat v okolí Lázní Bohdaneč výlet, kdyby vám ještě zbyl čas a energie. Mnohé z nich jsou pravděpodobně pro leckoho zajímavější než rybníky a ptactvo.

  • zámek Kladruby nad Labem
  • Čertova skála u Přelouče
  • opuštěný pseudogotický zámeček Rohoznice (nevstupovat)
  • hrad Kunětická Hora
  • zámek Choltice
  • historické památky v Pardubicích
  • historické památky v Chrudimi

Čertova skála nebo Ďáblova prdel: Kolik českých míst nese pekelné jméno a co tam najdete?

Zdroje:

Mapy.cz, Lázně Bohdaneč, Léčebné lázně Bohdaneč, Wikipedia, Kudy z nudy, Golf Club Pardubice

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Lázně Bohdaneč: Co navštívit kromě lázeňských procedur?