Menu
JenProCestovatele
Řecko

Lefkada, ráj windsurfingu. Jaké pláže, památky a přírodní zajímavosti navštívit?

Vysoké útesy, průzračné tyrkysové moře, zlatý písek a spoustu zeleně. To vše a mnohem více nabízí řecký ostrov Lefkada, který se nachází v Jónském moři mezi ostrovy Korfu a Kefalonie. Pláže na Lefkadě patří mezi ty nejkrásnější v celém Řecku, proto není divu, že je tento ostrov cílem mnoha turistů. Co na Lefkadě vidět, jaké očekávat počasí a kdy se sem vydat na dovolenou?

Dovolená na Lefkadě – proč vyrazit právě sem?

Lefkada, někdy též označovaná jako řecký Karibik, je nádherný řecký ostrov, který je s pevninou spojen zvedacím mostem. Díky zdrojům podzemní vody patří mezi nejzelenější řecké ostrovy a její malebné pobřeží každoročně láká velké množství turistů.

Pokud patříte mezi milovníky vodních sportů, dovolenou na Lefkadě si nepochybně užijete. Můžete si vyzkoušet například kitesurfing, windsurfing či klasické surfování. Na ostrově je několik míst, která jsou díky povětrnostním podmínkám pro zmíněné aktivity jako stvořená – příkladem jsou pláže Agios Ioannis a Vassiliki. Lefkada je také ideální lokalitou pro potápění a šnorchlování a po celém jejím pobřeží je rozeseto obrovské množství specializovaných center, která nabízejí i další vodní sporty.

Ostrov je hornatý, díky čemuž láká nejen plážové povaleče, nýbrž i příznivce pěší turistiky a horské cyklistiky. Při prozkoumávání místní přírody narazíte na malé lesíky, vodopády a další přírodní zajímavosti.

Počasí na Lefkadě

Lefkada je součástí jónských ostrovů nacházejících se na západě Řecka. Pro zdejší mírné středomořské podnebí jsou charakteristická dlouhá, suchá a teplá léta a mírné, vlhké zimy. Zároveň je zde více větrno než na dalších jónských ostrovech.

Letní teploty na Lefkadě začínají už v květnu a trvají až do října, pokud tedy plánujete dovolenou na Lefkadě a zároveň se chcete vyhnout davům turistů, vyrazte sem mimo hlavní sezónu. V červnu i září je Lefkada ideální destinací pro relax na pláži a koupání v moři, přitom sem zdaleka nejezdí tolik lidí jako v létě.

Nejtepleji je na Lefkadě v červenci a srpnu, kdy se průměrné teploty pohybují okolo 28 °C, v září pak klesají k 25 °C. Teplota moře je velmi příjemná po většinu roku, v srpnu se drží kolem 25 °C.

V zimě teploty dosahují v průměru 10 °C. Od prosince do března bývá poměrně vlhko a větrno. Nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor, nicméně i během nich lze zažít několik slunečních dní, kdy se teploty vyšplhají až ke 20 °C.

Kdy vyrazit na Lefkadu?

Díky místnímu podnebí se lze zpravidla koupat od června až do září či října, proto sem můžete vyrazit prakticky kdykoliv v tomto období. Pokud se chcete vyhnout davům turistů, zvolte raději první polovinu června, popřípadě měsíce září či říjen.

Co vidět na Lefkadě?

Dovolenou na Lefkadě si dosyta užijí především milovníci koupání a vodních sportů. Kromě krásných pláží se tu však nachází také dostatek přírodních zajímavostí a pár památek, za nimiž si lze udělat jednodenní výlet. Jaká místa na Lefkadě rozhodně stojí za vidění?

Klášter Panagia Faneromeni

Tento starý klášter má určitě své místo na seznamu nejzajímavějších památek Lefkady. Prohlédnout si můžete kostel ze 17. století, který byl postaven na místě bývalého chrámu zasvěceného bohyni lovu Artemis, a uvnitř kláštera se nachází také malé muzeum.

Klášter Panagia Faneromeni je považován za nejvýznamnější stavbu celého ostrova, proto si sem během dovolené rozhodně udělejte výlet.

Mys Doukato a maják Akratas

Akratas, nejznámější maják na Lefkadě, najdete na mysu Doukato nacházejícím se na jihu ostrova. Maják stojí na krásném místě – na vrcholu bílých křídových útesů, které jsou mimo jiné oblíbeným místem pro paragliding. Díky své poloze je maják Akratas oblíbeným turistickým cílem.

Hlavní město Lefkada

Ujít si nenechte ani hlavní město Lefkada, které je plné taveren, kaváren a obchůdků se suvenýry. Nečekejte však jedno z tradičních řeckých městeček, která můžete znát z katalogů cestovních kanceláří. V 50. letech minulého století Lefkadu postihlo několik zemětřesení, která zničila stávající výstavbu. Většina budov, které v městě uvidíte, byla postavena až po těchto událostech.

Pár staveb však zemětřesení přece jen přežilo – příkladem je kostel Agios Spyridon ze 17. století

Vodopády Nidri

Jak již bylo řečeno, Lefkada skýtá nejen velké množství rozlehlých pláží, nýbrž i krásnou přírodu. Určitě stojí za to udělat si výlet k vodopádům Nidri, které jsou označované za nejkrásnější vodopády celého Řecka. Jsou asi 12 metrů vysoké a najdete je nedaleko stejnojmenné vesnice.

Pevnost Agia Mavra

Tato starobylá pevnost, respektive její pozůstatky, stojí nedaleko zvedacího mostu, který spojuje Lefkadu s pevninským Řeckem. Pochází ze 14. století a představovala část zdejšího benátského opevnění. Její součástí je také kostel a během sezóny se zde konají různé kulturní akce.

Nejkrásnější pláže Lefkady

Pláže jsou tím, co z Lefkady činí populární turistickou destinaci. Nachází se jich tu skutečně obrovské množství a každá z nich má co nabídnout. Některé jsou však tak krásné, že by si jejich návštěvu neměl nechat ujít skutečně nikdo, kdo se rozhodl na Lefkadě strávit dovolenou. Na které pláže Lefkady určitě vyrazit?

Vassiliki

Pláž Vassiliki se nachází necelých 40 kilometrů od hlavního města. Je obklopena zelenými kopci a poskytuje ideální příležitost k odpočinku s celou rodinou.

Často je zde poměrně větrno, což z pláže Vassiliki činí ideální místo pro windsurfing. V bezprostřední blízkosti najdete spoustu taveren a kaváren, kam můžete zajít na oběd nebo lehčí občerstvení.

Porto Katsiki

Další pláží, na kterou byste v rámci dovolené na Lefkadě určitě měli vyrazit, je Porto Katsiki. Jedná se o vůbec nejznámější pláž celého ostrova, a to především díky malebné okolní krajině. Pláž lemují vysoké, strmé útesy, písek je takřka úplně bílý a moře má sytě tyrkysovou barvu. Ať už sem zavítáte jednou, dvakrát či desetkrát, krásou místní scenérie budete pokaždé naprosto ohromeni.

Agios Nikitas

Pláž Agios Nikitas nabízí klidné moře a odpočinkovou atmosféru, proto představuje ideální místo například i pro rodiny s velmi malými dětmi. Nedaleko se nachází níže zmíněná pláž Milos, na kterou si můžete udělat příjemnou procházku, popřípadě se na ni vydat lodí.

Milos

Další pláž jako z obrázku – pláž Milos vás uchvátí zlatavým pískem, skalními útesy a sytě tyrkysovou vodou.

Pláž najdete nedaleko vesnice Agios Nikitas, v níž se nachází další, stejnojmenná pláž. Mezi plážemi Milos a Agios Nikitas funguje lodní spojení, proto v jednom dni můžete navštívit obě dvě.

Kathisma

Tato dlouhá písečná pláž je oblíbeným místem pro odpočinek, koupání i sporty, jako je například paragliding. V blízkosti se nachází také různé restaurace a bary, kde se můžete občerstvit. Z hlavního města se sem pohodlně dostanete veřejnou dopravou, popřípadě si můžete půjčit auto v jedné z místních autopůjčoven.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lefkada, ráj windsurfingu. Jaké pláže, památky a přírodní zajímavosti navštívit?