Menu
JenProCestovatele
Cestování po Evropě

Levná dovolená u moře. 3 místa kde si užijete a ušetříte

Na vlastní pěst i s cestovkou se dá pořídit levná dovolená u moře, s dětmi anebo s partou kamarádů. Stačí vyzkoušet méně známé destinace.

S trochou hledání možná narazíte na mimosezónní akční zájezdy do Španělska, Řecka či Itálie. My vám přinášíme tipy na levnou dovolenou u moře v místech, o kterých jste možná jako o svém prázdninovém cíli neuvažovali. Získáte skvělé ceny a v některých případech i méně přeplněné pobřeží, a to i uprostřed léta.

Levná dovolená u moře

Kam vyrazit za levnou dovolenou u moře, a ještě obdivovat přírodní i kulturní krásy? Zůstaňme v Evropě.

Levná dovolená u moře

Hel, Zdroj: Shutterstock

Polské Pobaltí: lepší než Chorvatsko

Severní Polsko je destinací, která není úplně nejprofláklejší, nicméně je oblíbeným cílem alternativních českých cestovatelů: vlakem či autobusem se stanem, skládacím kolem a zásobou paštik se dá pořídit krásná dovolená s opravdu nízkým rozpočtem.

Výchozím bodem pro návštěvu plážových středisek je Gdaňsk, odkud můžete vyrazit do Viselské kosy (Mierzeja Wiślana) nebo do Helské kosy (k oblíbenému poloostrovu Hel) autobusem: spoje najdete na plánovači polské hromadné dopravy, který funguje částečně i v češtině. Pohodlnější (a cenově podobnou) možností, pokud jedete s celou rodinou nebo partou kamarádů, je vyrazit vlastním autem. Skvělé lokality pro levnou dovolenou u moře jsou také Jaroslawiec a Darlowo.

Levné ubytování a studentská sleva

Ubytovat se můžete v kempu (ceny se pohybují okolo 1 500 Kč za chatku a noc pro 5 osob s vlastním sociálním zařízením) anebo vsaďte na stanování či spaní pod širákem a připlatíte si pouze za teplou sprchu. Pokud chcete navštívit Gdaňsk a přespat tam, využijte hostelů za krásných 180 Kč (cca 30 PLN). Některé autobusové linky, muzea a další atraktivity nabízejí studentské slevy na ISIC kartu.

Polský sever je skvělá destinace, pokud chcete cenově nenáročnou dovču u moře, milé lidi (Čechy tady mají rádi) a dobré jídlo: ochutnejte čerstvé ryby a klobásky na grilu!

Levná dovolená u moře

Vlora, Zdroj: Shutterstock

Albánská riviéra: tak trochu jiná dovolená

Zkuste říct rodině, že letos se na dovolenou místo do Chorvatska, Řecka nebo Itálie pojede do Albánie. Možná na vás budou spolucestující nejdřív koukat skrz prsty, nedejte se ale odradit a pokračujte vysvětlením výhod, které tato balkánská kráska nabízí.

Romantický pobyt i dovolená s dětmi

Albánská riviéra nabízí jak standardní plážový komfort (letoviska Sarande a Himara), tak i divočejší varianty dovolené s přespáváním na pláži (město Vlora, kde si užijete i kulturní památky). Proto je vhodná pro cestování na vlastní pěst i pro pohodové prázdniny s dětmi.

Ceny jídel jsou v neturistických oblastech poloviční oproti Česku, v letoviscích srovnatelné nebo o něco nižší. Skvělé pláže, které zatím nejsou přeplněné, najdete v oblasti přímořské osady Borsch nebo v zátoce Bunec. Pokud se rozhodnete vyrazit do profláklejší Himary, ale po ubytování v resortu netoužíte, zvolte kemp na pláži Livadh.

Levná dovolená u moře

Ulcinj, Zdroj: Shutterstock

Ulcinj, Černá Hora: levná dovolená u moře i s cestovkou

Za plážemi v Černé Hoře můžete vyrazit do Kotorské zátoky (boka Kotorska), nebo mezi města Sutomore a Budva. Pokud toužíte po větší samotě, navštivte město Ulcinj u hranic s Albánií.

 

Za jídlo v restauraci zaplatíte v přepočtu přibližně 100 Kč, ve stánku pořídíte občerstvení za 40 Kč. Měnou je euro, ceny jsou v této miniaturní zemi podobné jako u nás. Zajímavé akce nabízejí také cestovky (first a last minute zájezdy), týdenní last minute zájezd do Ulcinj s polopenzí pořídíte už od 6 000 Kč (letecky z Prahy).

Využijte neoficiáního ubytování

V okouzlujících jadranských letoviscích ušetříte i za ubytování, když na to půjdete chytře. Množství domácností nabízí ubytování ve volných pokojích domu (poznáte podle nápisu ´´Sobe´´) jehož kvalita i vzdálenost od moře se liší dle nabízené ceny, ale někde vám i uvaří a dají tipy, kde na místním trhu sehnat poklady černohorské kuchyně. Ceny těchto neoficiálních apartmánů se pohybují kolem 350 Kč za pokoj a noc.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Levná dovolená u moře. 3 místa kde si užijete a ušetříte