Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Literárně proslulá Česká Skalice: Babiččino údolí, zámek i další kultura a sport

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

29. 3. 2023

Ratibořice a Babiččino údolí patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v okolí Náchoda. Babička obrozenecké autorky Boženy Němcové, která se tu odehrává, totiž dodnes patří k top knížkám klasické české literatury. Město Česká Skalice, ke kterému dnes patří Ratibořice, výletům celkově velmi vyhovuje. Nemusíte ani být fanoušky Babičky, abyste si užili procházku Babiččiným údolím, historickou exkurzi na zámek či koupání v Rozkoši.

Jakou má město Česká Skalice historii?

Nejstarší dochovaná písemná zmínka o městě vznikla okolo roku 1240, už dříve je však doložená obchodní stezka do Polska, která tudy vedla. Místní části v České Skalici – Ratibořice, Chvalkovice, Boušín – mají připomínat tři správce kladské župy Ratibora, Chvalka a Bohuše. Rodu, z nějž tito tři muži pocházeli, se nazýval rod erbu zlatého střmene a osídloval celou tuto oblast kolem Úpy a Metuje. Postavili mimo jiné Maloskalickou tvrz, jež byla u kostela v dnešní České Skalici. Náměstí blíže stála tvrz velkoskalická, dnes už vůbec nedochovaná.

Maloskalická a velkoskalická tvrz byly oddělenými statky, na kterých se střídali jiní majitelé. Pro tu druhou je důležitý rok 1393, kdy ji získal Jetřich z Janovic a přidal si ji k náchodskému panství (maloskalická přibyla až v 16. století). Do husitského období se tu vystřídali například páni z Kunštátu, Nemošic a Žampachu. U Skalice se v roce 1424 odehrála bitva Jana Žižky proti katolické šlechtě. Válečná tažení tudy procházela i po husitských válkách, což v roce 1450 způsobilo zničení velkoskalické tvrze.

Co dělat na Broumovsku: Tipy na výlety ve městě i v okolních skalách

V roce 1575 se Česká Skalice stává oficiálně městem díky Hedvice, vdově Albrechta Smiřického, tehdejšího pána náchodského panství. Manželka statkům vládla, dokud se jich nemohl ujmout nezletilý dědic. Město bylo stále malé, nezískalo hrdelní právo a není jisté, zda vlastně získalo městský znak, nebo jen používalo pečetní obraz zděděný od Šternberků. (Problém s erbem se legitimně dořešil až v 19. století.) Po třicetileté válce, která Skalici dost zdevastovala, získává panství Albrecht z Valdštejna a prodává je Trčkům z Lípy.

Pro 17. století jsou ve Skalici největší zapsanou tragédií protižidovské útoky následkem svalování viny za požáry a v roce 1706 tehdejší náchodský kníže Piccolomini dal všechny Židy vyhnat. Hned v dalším roce, tedy i bez Židů, lehla popelem radnice, špitál a další významné budovy v centru města. V dalším století nastaly těžké povodně a další požáry. Doba industrializace však byla pro Českou Skalici dobou celkového rozvoje. Dnes má město necelých 5000 obyvatel.

Nejslavnější osobnost z Ratibořic – Božena Němcová

Ratibořice u České Skalice jsou slavné zejména jako vesnice, kde prožila dětství významná spisovatelka Božena Němcová (narozena však ve Vídni). Moderní dějiny proslavily celé město, neboť v 19. století tu nejen vyrůstala tato věhlasná autorka, ale obrozenci a vlastenci tu obecně silně kulturně působili. Už tehdy se konaly v České Skalici Jiřinkové slavnosti, jejichž tradice pokračuje dodnes. Je to nejen festival pěstitelů jiřin, ale také kulturní událost se všelijakým veselím. Královnou plesu na prvním ročníku těchto slavností se prý stala právě Barunka už-ne-Panklová, čerstvě vdaná za Josefa Němce a netušící, že bude spisovatelskou celebritou.

O odkaz autorky Babičky, Divé Báry a dalších literárních děl se stará v České Skalici Muzeum Boženy Němcové. Významná historická budova bývalého Steidlerova hostince postavená na základech někdejší maloskalické tvrze poskytuje dnes prostory expozici Život a dílo Boženy Němcové. U budovy je také Jiřinkový park se sochou spisovatelky.

Blíže k náměstí se nachází další významná stavba České Skalice – Barunčina škola. Muzeum tu má další expozici věnovanou školním létům mladé Barunky Panklové. K dalším místům, která ji připomínají, si člověk však už trochu zajde – naučnou stezkou Babiččino údolí do městské části Ratibořic. Staré Bělidlo, kde žila babička, je vybavené takovým nábytkem, jaký je v knize popsaný. Splav, kam chodila tragická Viktorka, se nachází kousek odtud. Než sem však vůbec dojdete, potkáte cestou i sousoší babičky, vnoučat a psů Sultána a Tyrla.

Tipy na literární výlety. Kde v Česku pobývali slavní spisovatelé?

Zámek Ratibořice: Historie urozených i vstupenky do mlýna

O komentované prohlídky památek Boženy Němcové, které leží v údolí, se nestará muzeum nýbrž státní zámek Ratibořice. Vstupné a veškeré organizační informace tedy hledejte na jeho webových stránkách. Další takovou lidovou atrakcí je v Ratibořicích Rudrův mlýn, rovněž spadající pod zámek. Kromě prohlídky technického vybavení a mlynářských světniček si tu můžete obstarat nějaké to občerstvení. Na mlýně i na jiných místech Babiččina údolí se konají různé zajímavé akce jako Mlynářské slavnosti, noční prohlídky zámku či příležitosti „potkat” postavy z Babičky v rámci hereckých ztvárnění s doprovodným programem.

Řekněme si však něco i k tomu, co vůbec návštěvníci mohou vidět na samotném zámku v Ratibořicích u České Skalice. Výlet sem každý historický nadšenec jistě ocení. Jedná se o barokní zámeček postavený rodem Piccolominiů. Ten získal náchodské panství už v roce 1634 po Trčcích z Lípy, ale ratibořický letohrádek postavil až Lorenzo Piccolomini na začátku 18. století. V roce 1792 objekt koupil Petr Biron. Jeho dcera, vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská, je vám možná známá z Babičky. Tato šlechtična v Ratibořicích často pobývala a zámek nechala přestavět do klasicistní a empírové podoby. Také tu hostila spoustu kulturních událostí a dala zřídit zámecký park. Po smrti vévodkyně do znárodnění vlastnil Ratibořice rod Lippe-Biesterfeld a Schaumburg-Lippe.

Dnes má zámek Ratibořice interiéry některé klasicistní, připomínající vévodkyni Zaháňskou, jiné novější a prezentující majetek a podobizny rodu Schaumburg-Lippe. Na pokladně je možno zakoupit lístek na celkovou prohlídku zámku nebo pouze na okruh pokojů z doby Kateřiny Vilemíny. Kromě dobového nábytku a spousty uměleckých portrétů se můžete také těšit na rozsáhlou sbírku porcelánu. Pro děti je tu možnost prohlídek s „komtesou Hortenzií”.

Další památky v České Skalici: Hřbitov vojáků a jiná historická místa

Mimo historický a literární svět minulé-budoucí Boženy Němcové se můžete podívat i na pár dalších míst v České Skalici. Tipy na výlet jsou to sice menší, ale budou se hodit, vybyde-li někomu ještě čas. Vedle muzejní budovy například stojí jediný katolický kostel celého města, kostel Nanebevzetí Panny Marie. Od 18. století se honosí barokní podobou včetně věže. Samotná stavba však je mnohem starší. V částech města Zlíč a Zájezd stojí také dvě pěkné kapličky. Obzvlášť k té zlíčské je pěkná procházka – aleje stromů i pamětní křížky.

Na místě bitvy u Skalice za husitských válek se dnes rozkládá přírodní rezervace Dubno. Je tu totiž mokřad s chráněnými rostlinami. V 19. století se města také významně dotkla prusko-rakouská válka. Při té vznikla ve městě další významná historická památka, spíše ale na temnou turistiku – hromadný hřbitov téměř pěti stovek rakouských vojáků. Najdete tam samozřejmě příslušné tabule s důležitými dějepisnými informacemi.

Relax a sport v České Skalici: Rozkoš, túry, traily

Na své si přijdete i v případě, že si chcete užít aktivní odpočinek. Už jen délka Babiččina údolí zve k tomu, že si člověk trochu protáhne nohy. Od náměstí ke Starému Bělidlu se pěšky dostanete za více než hodinu, nebudete-li spěchat – je to asi 5 kilometrů. Břeh řeky Úpy je podél červené turistické značky zalesněný, a dokonce také chráněný jako národní přírodní památka, takže průchod je možný leda pěšky či na kole. Neznamená to však, že byste si nemohli do Ratibořic zajet autobusem.

Další možnosti pohybu jsou spojeny s vodou. Po řece Úpě se v letní sezóně klidně můžete svézt na vhodném plavidle. Dva problémy, které však je třeba vzít na vědomí, jsou některé nesjízdné jezy a možnost přechodně nízké hladiny. Dost vody však určitě bude ve vodní nádrži Rozkoš v jihovýchodních končinách České Skalice. Břeh je tam vybaven kempem, přírodním koupalištěm, občerstvením i minirančem. A pokud máte kolo a schopnost držet na něm rovnováhu, můžete vyrazit na nedaleké traily.

Ratibořice, Česká Skalice a okolí – kam se ještě podívat

  • zřícenina Rýzmburk
  • rozhledna Žernov
  • zřícenina Červená Hora
  • zřícenina Vízmburk
  • zámek Náchod
  • zámek Nové Město nad Metují
  • turistická chata Peklo
  • vojenskohistorické muzeum Josefov
  • muzeum magie Jaroměř

Zdroje:

Mapy.cz, Město Česká Skalice, Wikipedia, Kudy z nudy, Muzeum Boženy Němcové, Státní zámek Ratibořice, Ratibořice-BabiččinoÚdolí.cz,

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Literárně proslulá Česká Skalice: Babiččino údolí, zámek i další kultura a sport