Menu
JenProCestovatele
Lyžování v Alpách

Livigno: Vyrazte do jednoho z nejlepších lyžařských středisek v Itálii

Livigno je město a oblíbené lyžařské středisko v Italských Alpách. Skýtá více jak 70 kilometrů sjezdovek i skvěle udržované běžkařské tratě, což potěší každého příznivce zimních sportů. K odpočinku lze využít například jedno z místních wellness center. Proč vyrazit na lyže právě do Livigna?

Zimní dovolená pro celou rodinu

Tento proslulý resort a ráj všech lyžařů se nachází v italské Lombardii (v provincii Sondrio), nedaleko hranic se Švýcarskem. Z České republiky sem bez problému dojedete i autem, cesta z Prahy do Livigna trvá zhruba deset hodin.

Součástí střediska jsou sjezdovky pro začínající i pokročilé lyžaře, díky čemuž si dovolenou v Livignu užije takřka úplně každý. Na své si přijdou i běžkaři, pro které jsou tu k dispozici skvěle udržované dlouhé tratě.

Kromě toho je Livigno bezcelní zónou, s čímž se pojí příznivé ceny především alkoholu, parfémů, pohonných hmot a oblečení. Nezapomeňte si tedy kromě lyžování, snowboardingu nebo běžkování naplánovat také nákupy.

Kromě modrých sjezdovek pro začátečníky či nejmenší lyžaře a strmějších sjezdovek pro pokročilé (např. Mottolino) se v areálu nachází také speciální vlek pro večerní lyžování.

Počasí v Livignu

Sněhové podmínky v Livignu jsou během celé zimy velmi příznivé, především díky nadmořské výšce, ve které se středisko nachází. V případě potřeby probíhá pravidelné zasněžování, tudíž ani ne zrovna ideální počasí dovolenou v Livignu nezkazí.

V zimě se teploty obvykle pohybují mezi -15 °C a -2 °C a lyžařská sezóna trvá od konce listopadu až do začátku května, tedy déle než ve většině jiných lyžařských resortech.

Lyžování v Livignu

Livigno patří mezi nejlépe hodnocená lyžařská střediska, pokud jde o sněhové podmínky. Zároveň si lyžování na místních sjezdovkách užije úplně každý, a to díky velkému množství sjezdovek různých úrovní.

Středisko je rozděleno na dvě poloviny – východní a západní. Na východní straně se nachází jedna z nejoblíbenějších částí střediska, jež je známá jako Mottolino. Zahrnuje mimo jiné snowpark, který je považován za nejlepší v celé Itálii a za jeden ze tří nejlepších v Evropě.

Samozřejmostí je pestrá směsice modrých, červených a černých sjezdovek – v obou částech areálu si vyberete přesně tu úroveň, která vám vyhovuje. V západní části Livigna se nacházejí lyžařské školy a velmi mírné sjezdovky, kde mohou trénovat začátečníci a malé děti.

Sjezdovky na sebe pěkně navazují, zejména na západní straně, díky čemuž jich můžete projet hned několik na jeden zátah.

Kam na výlet v Livignu a okolí?

Livigno se rozkládá v nadmořské výšce 1816 metrů v krásné hornaté a zalesněné krajině. Kromě příležitostí k zimním sportům nabízí celou řadu dalších možností, jak trávit volný čas. Co dělat v Livignu a kam vyrazit na výlet v okolí?

Nejvyšší bod střediska Livigno

Nejvyšší bod Livigna se nazývá Vetta Blesaccia a nachází se ve výšce 2 796 metrů nad mořem. Vede na něj čtyřsedačková lanovka, ze které se můžete kochat nádherným výhledem na okolí.

Stíhací bombardér (Mottolino)

V lyžařské oblasti Mottolino si kromě skvěle udržovaných sjezdovek užijete také unikátní podívanou – konkrétně na stíhací bombardér G91, který byl umístěn na jeden z místních svahů a který je dnes nejoblíbenější atrakcí v okolí.

Údolí Val Federia

Během letní dovolené v Livignu si určitě udělejte výlet do tohoto malebného údolí, které vzhledem k místní scenérii působí přímo pohádkově. Na údolí Val Federia je případně dobře vidět ze sjezdovky Gessi, čehož můžete využít v případě, že jste do Livigna vyrazili v zimě.

Aquapark Aquagranda

Ideální příležitost k odpočinku nabízí místní aquapark Aquagranda, jehož návštěvu si užijí nejen rodiny s dětmi. Jedná se o jedno z největších zařízení tohoto typu v Evropě a kromě tobogánů, skluzavek a dalších atrakcí lze zavítat do zdejšího wellness centra, posilovny nebo kosmetického salonu.

Muzeum Livigna a Trepalle

Pokud vás zajímá, jak se v oblasti Livigna žilo v minulosti, můžete s celou rodinou zavítat do Muzea Livigna a Trepalle. Muzeum je zaměřené na historii tohoto místa z hlediska každodenního života.

Paragliding

Dechberoucí místní scenérii stojí za to vidět také z výšky. Pokud chcete zažít trochu adrenalinu, vyzkoušejte paragliding – startovat budete na jedné ze sjezdovek s lyžemi na nohou a proletíte se ve výšce několika desítek metrů. Uvidíte, že tohoto zážitku rozhodně nebudete litovat.

Místní kuchyně – co v Livignu ochutnat?

Během dovolené v Livignu nepochybně okusíte také osobitou regionální kuchyni. Jaké pokrmy si v Livignu a potažmo celé Lombardii rozhodně nenechat ujít?

Typickou místní delikatesou je sýr Valtellina Casera, jehož historie sahá až do počátku 16. století, kdy se zde začaly objevovat první mlékárny. Za ochutnání dále stojí tzv. manfrigole, což jsou palačinky ze směsi pohankové a klasické bílé mouky, plněné různými druhy sýra. Po naplnění se sýrem na závěr ještě zasypou a dají se zapéct do trouby. Každý milovník italských sýrů by měl tento tradiční pokrm určitě vyzkoušet.

Za zmínku stojí také bresaola, což je nasolené sušené hovězí maso. Připravovat se začala již ve středověku, kdy se v Alpách a v údolí Valtellina sušení rozšířilo jako technika uchovávání masa.

Itálie je proslulá mimo jiné produkcí vína, proto na dovolené v Livignu nezapomeňte ani na něj. Doporučit lze například Inferno, Sforzato, Sassella nebo Valtellina Superiore – všechna jsou samozřejmě místní a nepochybně stojí za ochutnání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Livigno: Vyrazte do jednoho z nejlepších lyžařských středisek v Itálii