Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Lnáře jsou zámek ve známé rybníkářské oblasti. Co všechno navštívit v okolí?

Zámek Lnáře se nachází ve stejnojmenné obci v Jihočeském kraji a strakonickém okrese nedaleko Blatné a Nepomuku. Jedná se o novější barokní zámek, který byl postaven v 17. století. Kromě toho byl ale ve Lnářích i starý zámek. Jaká je historie obou zámků a co dnes mohou turisté ve Lnářích vidět? Jaké zajímavé výlety lze podniknout v okolí?

Historie nového zámku Lnáře

V 17. století vlastnil panství Aleš Ferdinand Vratislav z Mitrovic. Právě ten nechal v sousedství stávajícího starého zámku vybudovat nové zámecké sídlo. Protože se však nového zámku nedožil, jeho dcery panství prodaly Humprechtu Janu Černínovi, jehož syn Tomáš Zachariáš potom později v letech 1683 až 1686 stavbu zámku dokončil, a to podle stavebních plánů G. B. Maderny.

Další stavební úpravy na zámek čekaly v 18. století, například byl dřevěný most nahrazen kamenným a také byla nad vstupem do zámku postavena věž s hodinami. Majitelé se na zámku poměrně rychle střídali. Zámek tehdy sňatkem získal rod Küniglů, který jej prodal hraběti Karlu Rudolfovi Sweerts-Sporckovi, později jej postupně vlastnili Leopold Thuna, Jan František z Linkeru a poté rodina Lilgenau. V roce 1923 se majitelem zámku Lnáře stal Karel Bondy, který provedl další stavební úpravy. A jen o pár let později zámek koupil pražský advokát Jindřich A. Vaníček.

Za druhé světové války zámek obsadili nacisté a jejich Hitlerjugend, ke konci války pak byli na zámku ubytováni vojáci 3. armády generála Pattona. Na tomto zámku kapituloval generál Andrej Andrejevič Vlasov, který se vzdal americké armádě. Po válce se sice na chvíli vrátil advokát Vaníček, ale vzápětí mu byl zámek zabaven a znárodněn. Bohužel až do roku 1972 zámek jen chátral, posléze se začal opravovat a byly v něm zřízeny kanceláře. Dále se využíval jako rekreační středisko, až po revoluci v roce 1992 byl pak zámek navrácen rodině advokáta Vaníčka.

Historie starého zámku ve Lnářích

Původní starší tvrz ve Lnářích, což bylo místo rybníkářů, byla přebudována na konci 16. století v pohodlnější renesanční zámek Volfem Novohradským, který byl poručníkem Petra Voka z Rožmberka a nejvyšším zemským komorníkem Českého království. Do Lnář také pozval Jakuba Krčína, který měl obstarat místní rybníky. Zanedlouho však panství Lnáře připadlo panu Aleši Vratislavovi z Mitrovic, který nechal postavit zámek nový.

Starší tvrz byla po roce 2000 nově opravena a byla v ní zřízena galerie, informační centrum a knihovna. V galerii se nachází stálé expozice místní řemeslné výroby a expozice známého skláře a umělce Bohumila Eliáše.

Lnáře jako rybníkářská obec

Již v době Jakuba Krčína bylo panství známé jako rybníkářská oblast. Rybníky zde existovaly od počátku 14. století a jejich účelem bylo i chránit místo před povodněmi. Nejvíce nových rybníků se ve Lnářích vybudovalo od 15. do 17. století. V 18. století zde bylo asi 366 rybníků a z Německa byl dovezen kapr, takzvaný Špíglák, jehož pojmenování bylo zkomolením německého slova Spiegel znamenající zrcadlo. O rozkvět místního rybníkářství se v 19. a na počátku 20. století zasloužil Ing. dr.h.c. Theodor Mokrý. A zasloužil se též o vyšlechtění nového druhu kapra, a sice lnářského modráka.

Dnes je v obci stále spousta rybníků, které slouží k hospodářským účelům a samozřejmě se v nich nedá vůbec koupat. Koupat se obyvatelé a turisté mohou pouze v Hadím rybníce.

Zámek Lnáře a prohlídkové okruhy

Co si dnes můžete ve Lnářích prohlédnout v novém zámku? Jsou to skvostné nástěnné malby s antickými motivy, kaple svatého Josefa, která dodnes slouží k bohoslužbám, dále Apollonův sál, rokokový svatební sál, velký sál. K dispozici jsou i komentované prohlídky v kostýmech. Do zámku se vstupuje po kamenném mostě, který zdobí sochy šesti svatých. Na nádvoří pak stojí kašna se sochou Neptuna.

Na zámku a také v zámeckém parku se konají svatby i svatební hostiny.

Zámecký park Lnáře

K zámku přiléhá anglický zámecký park s romantickou zahradou s 11 sochami představujícími znamení zvěrokruhu v provedení známého sochaře Ignáce Michaela Platzera. V parku jsou i další modernější a novější sochy, kašny s bazénky a sklepení, rovněž mešita se dvěma minarety z počátku 19. století. Na vrcholu mešity se nachází půlměsíc. Dále je zde novější kryté schodiště s terasou, bazén se saunou, kuželník, tenisové kurty, minigolf, volejbalové hřiště a dětské hřiště.

V přízemí zámku a vlastně již parku turisty potěší skvělá Rybářská expozice a Muzeum Kočky pro všechny milovníky koček.

Bývalý klášter a psychiatrická léčebna Lnáře

V obci je k vidění několik kostelů a kaplí, také původní klášter, který sloužil řádu bosých Augustiniánů. Původní klášter se hřbitovem řeholníků byl v době socialismu zrušen a byla zde zřízena ženská věznice, později interna. Od roku 1965 sloužil jako psychiatrická léčebna.

Tipy na výlety v okolí

V blízkém okolí určitě stojí za návštěvu zámek Blatná a městské muzeum Blatná, zámek Chanovice a Nepomuk, kameny Kadovský viklan a Čertův náramek či Kosatínský viklan, rozhlednu na Chlumu nebo vrch Třemšín. V okolí se nachází spousta turistických tras a cyklostezek.

Blatná = město růží, historie a kultury. Co všechno tam uvidíte?

Zdroje: wikipedie, zameklnare.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lnáře jsou zámek ve známé rybníkářské oblasti. Co všechno navštívit v okolí?