Menu
JenProCestovatele
Výlety Plzeňský kraj

Manětín – unikátní barokní zámek na Plzeňsku

Petr Gorás

Petr Gorás

27. 8. 2022

V severní části Plzeňského kraje se nachází malé městečko Manětín se stejnojmenným barokním zámkem. Nejde jen tak o ledajaký zámek, ale o skutečně honosné a kulturně hodnotné místo. Ne náhodou nese onačení „barokní perla západních Čech“. Jaká je jeho historie? A na jaké výlety se můžete vydat v okolí?

Původní tvrz maltézských rytířů

Na místě zámku původně stála středověká tvrz, jejíž existence je doložena již v roce 1187. Nejednalo se však o sídlo světské moci, tato tzv. komenda náležela řádu johanitů. Pokud jste o nich nikdy neslyšeli, možná vám bude mnohem známější jejich označení maltézský řád neboli řád maltézských rytířů. Řád byl založen již o sto let dříve ve Svaté zemi, později své hlavní sídlo přesídlili na Maltu. Svá ostatní sídla si zakládali po celé západní a východní Evropě, v té době jsme byli jakožto České knížectví součástí Svaté říše římské.

Jak už tomu ale u českých hradů a tvrzí bývá, historickým zlomem byly i v Manětíně husitské války. Katolický řád tu pochopitelně neměl své místo. Komenda rytířského řádu proto přešla do vlastnictví starého českého rodu Švamberků a později se proměnila v renesanční zámek, který rychle střídal majitele.

Hrad Rabí připravil Žižku o oko. Co slibuje návštěva této zříceniny a dalších krás Šumavy?

Nádherný barokní zámek Manětín

Zlatý věk zámku nastal až v období baroka ve vlastnictví Lažanských z Bukové. Kvůli vyhoření zámku se majitelé rozhodli pro kompletní přestavbu, z původní renesanční podoby zbyly jen fragmenty malovaných fasád. S jistými přestávkami zámek obývali šlechtici až do konce 2. světové války, po které přešel pod podnik Českolovenské státní statky. Ten jej poněkud hrubě využíval i na zaměstnanecké byty, již v 60. letech ale naštěstí přistoupil na otevření části zámku veřejnosti.

Největším klenotem zámku je bohatě malovaný hlavní sál. Alegorická stropní freska znázorňuje střídání čtyř ročních dob spolu s fascinujícími výjevy z mytologie. Neméně reprezentativní je však již vstupní hala, kterou návštěvníci spatří již na počátku prohlídky. Opět je zdobena alegorickými freskami s hlubokou symbolikou, tentokrát čtyř živlů. V rámci komentované prohlídky si pak projdete i ložnice, salónky, knihovnu i sbírku loveckých trofejí.

Prohlídkový okruh zámku Manětín

Zámek Manětín nabízí jen jeden komentovaný základní okruh, v rámci kterého si projdete celý barokní zámek a jeho krásy. V sezóně od května do října se komentované prohlídky konají každý den mimo pondělky každou celou hodinu od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední skupina. V dubnu na začátku sezóny se prohlídky konají jen o víkendu.

Chodsko, kraj tradic a Jiráskových Psohlavců. Co zde navštívit?

Manětínská zámecká zahrada a zrekonstruovaná oranžerie

Zámecká zahrada vznikla v Manětíně již během renesance, svou dnešní podobu ve francouzském stylu ale dostala až později v baroku při rozsáhlých rekonstrukcích zámku po požáru. Během let socialismu sice byla zahrada značně zdevastována, podle nálezů se ji však podařilo zrekonstruovat do zhruba původní podoby. Ústředím prvkem je oválný bazének a kašna se sochami, kolem kterých se sbíhají geometricky rozložené plochy.

Součástí zahrady je i původní oranžerie, což je v podstatě taková barokní předchůdkyně skleníků. Jedná se o podlouhlou zděnou budovu s vysokými okny a vlastním vytápěním, která sloužila pro pěstování a přechování cizokrajných rostlin (název pochází od pomerančů, které se v těchto stavbách typicky zazimovávaly). V letech 2019-2020 oranžerie  prošla velkou rekonstrukcí. Dnes už tak opět slouží svému původnímu účelu, navíc si zde lidé mohou i uspořádat svatbu.

Za zahradou se pak ještě rozléhá zámecký park, oddělený přirozeně potokem. I ten byl původně barokní, avšak v 19. století jej majitelé proměnili v romantický park anglického typu. Hlavním prvkem je malebný rybník, obklopený rozličnými druhy stromů.

Manětín a okolí

Přímo v Manětíně se každoročně na začátku července koná hudební festival Rock for JK Manětín. Jedná se o jeden z největších jednodenních festivalů u nás. Zajímavá je i jedna z nejhezčích plováren v Česku – Plovárna Manětín. Toto koupaliště s historickou dřevostavbou pochází z 50. let a díky snaze několika místních nadšenců funguje i dnes.

Blízko zámku stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele, který je zvláštním způsobem propojen se zámkem vyvýšenou chodbou. Historie kostela se táhne až do gotiky k řádu johanitů. Ti ostatně po tomto světci převzali název svého řádu. Některé gotické prvky můžete na kostele spatřit dodnes, po velkém požáru roku 1712 se ale chrám dočkal kompletní přestavby v barokním stylu.

Zámek Kozel u Plzně. Odkud pochází jeho název a jaké skvosty zde můžete vidět?

Pokud by vám prohlídka zámku nestačila, můžete se ještě podívat do nedalekého muzea ve městě Rabštejn nad Střelou. Nachází se na Manětínsku, asi 10 minut cesty autem od zámku. Jedná se o bývalé středověké městečko, které proslulo především bohatým loveckým revírem v hustých lesích. Proto se jedna z expozic věnuje historickým trofejím místních muflonů a jelenů, ale i africké zvěře. Na to pak navazují i expozice věnované myslivosti jako takové i místní přírodě z hlediska fauny i flóry. Součástí je i laserový trenažer lovecké střelby. Odsud se pak také můžete vydat na výlet po národním parku Střela. Přes zajímavé pamětihodnosti vás provede naučná stezka.

 

Zdroje: manetin.cz, zamek-manetin.cz, pamatkovykatalog.cz, visitplzen.eu, radiozurnal.rozhlas.cz, muzeumrabstejn.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Manětín – unikátní barokní zámek na Plzeňsku