Menu
JenProCestovatele
Výlety Pardubický kraj

Město Lanškroun opředeno tajemstvím. Voynichův rukopis a kostely, v nichž straší

V podhůří Orlických hor v Pardubickém kraji a okrese Ústí nad Orlicí se nachází oblíbené a turisticky vyhledávané město Lanškroun. Jeho umístění je na českomoravském pomezí mezi Českou Třebovou a Zábřehem, kdysi tvořilo významnou součást Hřebečského regionu. Jakou má toto místo historii, jaké památky si můžete ve městě prohlédnout a co dalšího v okolí navštívit? Lanškroun proslul mnoha strašidly, rybníky, naučnými stezkami a jeden z jeho slavných rodáků dokonce svého času vlastnil i tajemný Voynichův rukopis.

Zámek vybudován z bývalého kláštera

Město Lanškroun bylo založeno ve 13. století a stalo se významným centrem lanškrounsko-lanšperského panství. První dochovaná písemná zmínka pochází z roku 1285, kdy město od tehdejšího českého krále Václava II. převzal Záviš z Falkenštejna. Od roku 1304 se stal Lanškroun součástí majetku Zbraslavského kláštera, později litomyšlského biskupství v Litomyšli. Od konce 14. století ve městě vznikl klášter augustiniánů, který založil biskup Petr Jelito. Tento již částečně zbořený klášter byl v době vlastnictví Kostků z Postupic přestavěn na dočasné sídlo majitelů panství, a později již za nových vlastníků na renesanční zámek. Zámek byl však v 17. století značně poškozen při dobytí města Švédy, následně i při velkém požáru.

V 15. století panství vlastnili Kostkové z Postupic, po nich Pernštejnové, pár let také páni z Boskovic, dále Hrzánové z Harasova a po bitvě na Bílé hoře Lichtenštejnové. V době třicetileté války bylo město poničeno Švédy a postupně do Lanškrouna přicházelo hodně Němců, kteří byli po druhé světové válce odsunuti. V 19. století budova zámku sloužila již jako sídlo úřední správy a mnoho z něj nakonec nezbylo. Zachovaly se ale i rozsáhlé podzemní chodby a traduje se pověst, že vedou až k Novému zámku v Rudolticích, který si nechali postavit původní majitelé lanškrounského zámku.

Zámek v Lanškrouně, od 19. století ve vlastnictví města, začal brzy sloužit jako muzeum. Již v roce 1934 byl v části zámku nainstalován archiv a sbírky městského muzea, které ale byly až po druhé světové válce, v roce 1951, zpřístupněny veřejnosti. Za války se zde prováděly stavebně-archeologické průzkumy a v 50. až 70. letech 20. století proběhla rozsáhlá rekonstrukce zchátralé budovy. Byla zřízena obřadní síň, rozsáhlý interiér prvního patra začal sloužit jako výstavní a koncertní prostory. Rekonstrukce jižního křídla skončila v roce 1992. Zrestaurovány byly i budovy na nádvoří, například Konírna. Zámek dnes představuje kulturní centrum a je sídlem Městského muzea s mnoha zajímavými expozicemi týkajícími se především historie města.

Učenec Jan Marcus Marci vlastnil Voynichův rukopis

Z významných osobností se ve městě narodil Jan Marcus Marci, renesanční lékař, fyzik, astronom, filozof a matematik žijící v 17. století v době třicetileté války, který se stal zakladatelem spektroskopie. Byl také rektorem na Univerzitě Karlově a osobním lékařem císařů Ferdinanda III. Habsburského a Leopolda I. Za své zásluhy během třicetileté války byl povýšen a získal erb s duhou, která symbolizovala jeho zájem o optiku a lom světla, jimiž se zabýval. Publikoval mnoho studií a projevili o něj také zájem na univerzitě v Oxfordu. A právě tento věhlasný učenec byl jedním z nich, kteří vlastnili proslulý a tajemný Voynichův rukopis. Po Marcim je pojmenováno nejen hlavní náměstí města Lanškrouna, ale také kráter na odvrácené straně Měsíce.

Kostely, ve kterých straší

A na jaké památky se dnes můžete ve městě podívat? Středověké městečko Lanškroun se může pyšnit renesanční radnicí či dřevěným zájezdním hostincem příznačně nazvaným Krčma. Z dalších památek můžeme zmínit například děkanský kostel svatého Václava, ve kterém straší přízrak zlého vrchního Riegra, barokní kostel svaté Anny, v němž rovněž straší, empírový kostel svaté Máří Magdaleny s přilehlým parkem, mariánský sloup z roku 1684, barokní sochy svatého Jana Nepomuckého a svatého Jana Sarkandera nebo též renesanční dům nazvaný podle svého vzhledu Piano.

Tipy na výlet v Lanškrouně a okolí

K procházkám lze využít přírodní park Lanškrounské rybníky s několika naučnými stezkami a možnostmi koupání i půjčovnou lodiček, šlapadel a surfů. V nedalekém Mladějově pak můžete navštívit zajímavé Průmyslové muzeum s úzkokolejnou železniční tratí. V okolí je i spousta rozhleden a za návštěvu stojí i Nový zámek v Rudolticích.

Nový zámek v Rudolticích

Nový zámek u Lanškrouna je nádherná historická budova, která připomíná hranatou věž, což je jediná část stavby, která zbyla. Tento zámek má také zachováno podzemí, kde jsou sklepení a rozsáhlé chodby. Tento zámeček je v soukromém vlastnictví a pořádají se na něm různé kulturní a společenské akce. Má ale i své prohlídkové okruhy. Historické expozice se věnují rovněž zdejšímu pivovarnictví, v přízemí zámku se nachází italská restaurace nazvaná podle italského architekta Domenica Martinelliho, který se na stavbě zámku v 17. století podílel.

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz., novyzamek.cz, rudoltice.cz

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Město Lanškroun opředeno tajemstvím. Voynichův rukopis a kostely, v nichž straší