Menu
JenProCestovatele
Rusko

Místa na ruské Transsibiřské magistrále, která stojí za vidění

Redakce

Redakce

19. 3. 2022

Ruská Transsibiřská magistrála je nejdelší železnicí na světě, měří 9 289 kilometrů a neměl by si ji nechat ujít žádný nadšený cestovatel, fanda do vlaků či milovník přírody a kultury.

Na této rozsáhlé železnici napříč největší zemí světa si přijde na své úplně každý. Některé zastávky jsou ale povinností takřka pro všechny. Abychom vám cestu ruskou Transsibiřskou magistrálou usnadnili, sestavili jsme pro vás seznam těch nejlepších míst, která můžete na trase navštívit!

Moskva

Moskva, centrum SSSR, patří mezi historicky nejvýznamnější města na světě. Navíc je hlavním městem Ruska, takže zde najdete spoustu zajímavostí, včetně Rudého náměstí s Kremlem, kde sídlí ruská vláda, a barevných kopulí chrámu Vasila Blaženého.

Moskva nabízí i fantastickou gastronomickou scénu a další atrakce, včetně fascinujícího systému metra a nepřeberného množství muzeí. Jedná se o výchozí bod Transsibiřské magistrály, takže před cestou tu rozhodně doporučujeme pár dní pobýt.

Kazaň

Kazaň není v rámci Transsibiřské magistrály tolik navštěvovaná, ale přesto se jedná o překrásné město. Je hlavním městem Tatarstánu a má svou osobitou tatarskou kulturu, kterou můžete během pobytu v Kazani poznávat. Kromě tatarské kultury a historie si zde můžete vychutnat také specifické jídlo. Ochutnejte určitě ečpočmak, což je trojúhelníkové pečivo s mletým masem a cibulí.

Pokud jde o památky, Kazaň má svůj vlastní kreml zapsaný na seznamu UNESCO, chrám Zjevení Páně spolu s jeho vysokou věží, Muzeum sovětského životního stylu a nádherný Chrám všech náboženství. Uvnitř tohoto chrámu se nachází pravoslavný kostel, synagoga a mešita a je krásnou ukázkou náboženské rozmanitosti této oblasti Ruska.

Jekatěrinburg

Jekatěrinburg, ležící na východní straně pohoří Ural na hranici Evropy a Asie, je nádherné město, které si v Rusku nesmíte nechat ujít. Město je však známé svou ponurou minulostí. V roce 1918 zde byla popravena poslední královská rodina Romanovců. Tím skončila 300 let trvající dynastie Romanovců a Rusko prošlo dramatickou změnou – stalo se komunistickým.

O této události se můžete více dozvědět v Chrámu na krvi k poctě Všech svatých působících na Rusi. Jekatěrinburg toho ale nabízí mnohem víc, například procházku po červené linii, která umožňuje poznat město, lesy Parku Vítězství, nejkratší linku metra na světě, památník klávesnice a spoustu skvělých barů a fantastických restaurací.

Novosibirsk

Novosibirsk je třetí největší město v Rusku a největší na Sibiři. Je to skvělé místo, kde můžete ochutnat vynikající sibiřskou kuchyni, například pelmeně, což jsou tradiční knedlíky s různými náplněmi. Náplně bývají povětšinou masové, na své si přijdou i vegetariáni.

Další fantastickou atrakcí v Novosibirsku je návštěva fascinujícího Muzea SSSR, které umožňuje nahlédnout do sovětské minulosti Ruska. Za návštěvu stojí také katedrála Alexandra Něvského, která byla postavena v roce 1898 a představovala jednu z prvních kamenných staveb ve městě.

Určitě si projděte půvabné Leninovo náměstí, které je tepajícím srdcem Novosibirsku a svým způsobem centrem sibiřské kultury.

Jezero Bajkal

Dále na Sibiři se vylodíte v Irkutsku, odkud se můžete vydat lodí přes jezero Bajkal na ostrov Olchon.

Ostrov Olchon je třetím největším jezerním ostrovem na světě a je považován za jedno z přírodně nejkrásnějších míst v Rusku. Díky impozantním panoramatickým výhledům na skalnatou krajinu a čistou vodu je to pro všechny milovníky přírody a krajiny doslova povinná zastávka.

Jedná se zároveň o duchovní místo, neboť je centrem kultury šamanismu a buddhismu. Ruští turisté sem jezdí na náboženské výlety a jsou zde také místa, kde se turisté mohou o těchto dvou náboženstvích mnohé dozvědět.

Ulan-Ude

Ulan-Ude nedaleko hranic s Mongolskem je fascinující ruské město, které je spojením evropské, východoasijské a středoasijské kultury. Začněte procházkou po centru města. Je zde trasa, kterou můžete sledovat pomocí značek na okraji silnice.

Navíc se zde můžete seznámit s kulturou kočovných Burjatů. Město je poseto množstvím burjatské architektury a nabízí spoustu míst, kde můžete ochutnat tradiční burjatskou kuchyni.

V samotném městě vám pravděpodobně bude stačit jeden den, ale v okolí se dá podniknout několik celodenních výletů. Například v Barguzinském údolí se údajně narodila Čingischánova matka, Tabagataj je tradiční burjatská vesnice a Ivolginskij dacan je jedním z nejvýznamnějších buddhistických chrámů v Rusku.

Vladivostok

Dorazili jste na konec železnice! Vladivostok je fascinující sibiřské město, které leží pouhé tři hodiny letadlem od Tokia, ale neuvěřitelných devět hodin od Moskvy. Je to přístavní město, které je vstupní branou do východní Asie, takže si můžete výlet prodloužit a v případě zájmu se trajektem přepravit do Koreje nebo Japonska!

Všude ve městě je patrný východoasijský vliv. Můžete přejít Ruský most, který byl postaven v rámci summitu Asijsko-pacifického hospodářského společenství, navštívit mezinárodní rybí trh nebo některé ze zajímavých muzeí, například Muzeum ponorek S-56, což je ponorka, která spolupracovala s Tichomořskou flotilou.

Ve Vladivostoku je také rozvinutá kultura hazardu. Díky velkému množství kasin přitahuje turisty z východní Asie, kteří sem přijíždějí vyzkoušet své automatové strategie. Pokud tedy chcete zažít jedinečnou kulturu hazardu v Rusku, noční život ve Vladivostoku si rozhodně nesmíte nechat ujít!

Cestování po Rusku v roce 2022

Současná doba příliš cestování nepřeje. I v normálních časech je Rusko proslulé tím, že se do něj cestuje obtížně a platí zde jedny z nejpřísnějších vízových omezení na světě.

Dobrou zprávou je, že Rusko je možné navštívit, ale vše ztěžují covidové restrikce a probíhající vojenské spory, které však nejsou předmětem tohoto článku.

Případní dobrodruzi se tedy při získávání nezbytných povolení budou muset obrnit pevnými nervy.

Bez ohledu na situaci je ale třeba říct, že Transsibiřská magistrála je zkrátka nádherné, romantické ruské dobrodružství, které se line napříč celou zemí. Neexistuje snad lepší způsob, jak nasát ruskou kulturu, přírodu a historii. Pokud máte rádi dlouhé cesty vlakem, rozhodně si neváhejte tuhle cestu zařadit na seznam svých přání hned na první místo!

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Místa na ruské Transsibiřské magistrále, která stojí za vidění