Menu
JenProCestovatele
Výlety Středočeský kraj

Mníšek pod Brdy – jak se bydlelo v klasicistním zámku za dob první republiky?

Petr Gorás

Petr Gorás

16. 9. 2023

Na jižním okraji okresu Praha-západ se na cestě z Prahy do Příbrami nachází Mníšek pod Brdy. Je to malé město s počtem obyvatel kolem 6 000, které je známé především svým klasicistním zámkem Mníšek pod Brdy a také nově opraveným barokním poutním areálem Skalka . Ta dokonce obdržela díky citlivé restaurátorské práci ocenění Památka roku 2019.

Legenda o založení Mníšku pod Brdy

Poněkud zajímavý název tohoto města „Mníšek“ má skutečně co dočinění s mnichy. Alespoň tedy podle tradované legendy. Údajně se tato obec, tehdy ještě malá ves, jmenovala ve středověku Dubčany a jednoho dne celá lehla popelem. S výstavbou nové obce pak měli pomáhat benediktinští mnichové z nedalekého kláštera postaveného na vltavském ostrově sv. Kiliána. Měli zde totiž své statky. Z vděčnosti k nim obyvatelé pojmenovali svou ves po nic.

Ať už je tato pověst založená na pravdě či nikoli, dnes ji na mníšeckém náměstí připomíná vyřezávaná socha mnicha. Postává poblíž kostela sv. Václava, odhalena byla roku 2019. A ačkoli obec nestojí přímo pod Brdy, jak k tomu svádí její název, nýbrž až pod svažitými Hřebeny, v minulosti se tyto „Brdské Hřebeny“ za součást středočeského pohoří skutečně považovaly.

Zámek Mníšek pod Brdy

Mníšecký zámek stojí na mírně vyvýšeném místě v samotném srdci města nedaleko náměstí s kostelem sv. Václava. Už v 13. století na jeho místě mohla stát středověká tvrz, později menší gotický hrad. Roku 1655 si jej koupil jistý baron Servác Engel z Engelsflussu, který zbohatl v oboru koželužství. Ten přestavěl hrad na pohodlnější zámek a trochu přispěl i ke zvelebení města. Následně zámek střídal různé majitele, kteří zámek upravovali až do dnešní klasicistní podoby.

Zajímavostí je, že po konfiskaci roku 1945 zde během minulého režimu tehdejší ministerstvo vnitra ukrývalo část svého archivu. Od roku 2000 zámek spravuje Národní památkový ústav, který jej zpřístupnil veřejnosti a upravil do původní prvorepublikové podoby.

Prohlídky zámku Mníšek pod Brdy

Šlechtičtí majitelé naposledy obývali mníšecký zámek v první části 20. století, v roce 1910 proběhla poslední rekonstrukce. Proto jsou základní prohlídkové okruhy tematicky zaměřeny na život malé šlechty za první republiky. První prohlídka vám ukáže reprezentativní salony zámku. Uvidíte tedy nejen salon dámský, pánský, hlavní a lovecký, ale i jídelny, knihovnu, pracovnu a kapli. To pak vyvažuje druhá prohlídková trasa, které vám naopak ukáže prvorepublikové soukromé pokoje, a to včetně dětských pokojů vybavených dobovými hračkami, nebo třeba koupelen.

Pro děti si zase můžete předem rezervovat Dětskou prohlídku, jejíž výklad je uzpůsoben pro děti od 6 let. Pro ještě menší děti je zde ještě Pohádková prohlídka. Ta je tematicky laděna do filmové pohádky Tajemství staré bambitky 2, která se přímo v Mníšku natáčela.

Expozice prvorepublikové obrany

Unikátní expozicí na zámku je pak vojenská prohlídka zvaná Do krovů a do věží. Tematicky se zaměřuje na to, v jaké atmosféře žili obyvatelé v nejistých dobách a samotném sklonku první republiky, kdy už byla ve vzduchu cítit válka. Expozice umístěná na půdě vás pomocí dobových artefaktů seznámí konkrétně s nedalekým opevněním – jde o lehké opevnění B8 Mníšek na svazích Brdských Hřebenů – i tím, jak se i prostí obyvatelé připravovali na případnou obranu naší země. Rezervace okruhu je nutná dopředu.

Kolem zámku se nachází částečně zpřístupněný zámecký park, který vznikl již v 17. století zasypáním hradních příkopů. Pod zámkem se také nachází malebný Zámecký rybník.

Poutní areál Skalka – památka roku 2019

Na Brdských Hřebenech kousek za městem se ve výšce zhruba 500 metrů nad mořem nachází oblíbený poutní areál Skalka. Vznikl zde v druhé polovině 17. století a zasloužil se o to zmiňovaný Servác Engel, majitel panství. Hlavním bodem barokního areálu je kostel sv. Máří Magdaleny, inspirovaný vzorem skalní kaple La Sainte Baume ve Francii, což je místo, kam Marie údajně odešla poustevničit po Ježíšově smrti. Další částí poutního místa je pak barokní poustevna, ke které vede křížová cesta.

Areál pak doplňuje barokní klášter vystavěný ve stejné době, do kterého se však kvůli jistým obstrukcím nastěhovali františkáni až roku 1762. Mnichové museli po druhé světové válce klášter pochopitelně opustit a tento pak dlouhá léta chátral. Po sametové revoluci však Mníšek pod Brdy areál rekonstruuje, křížová cesta díky tomu dokonce dostala ocenění Památka roku 2019, které uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Tradiční Skalecká pouť Mníšek pod Brdy

Každoroční akcí je Skalecká pouť. Koná se vždy v první sobotu před svátkem sv. Máří Magdaleny, který se slaví 22. července. V roce 2023 nicméně na tento den náhodou připadá právě sobota, takže se pouť koná zrovna na její svátek. S tradiční poutí se pojí i doprovodný kulturní program a trhy, a to i v centru města a v mníšeckém zámku.

Naučná stezka Mníšek pod Brdy

Pěkný obraz si o Mníšku pod Brdy uděláte, když se vydáte na stejnojmennou naučnou stezku po nejvýznačnějších památkách. Stezka je dlouhá zhruba 3,5 km. Začíná na hlavním náměstí u kostela sv. Václava a končí kousek za městem na vrchu Skalka, kde je poutní areál i pěkná vyhlídka na Mníšek. Celkem se zastavíte u osmi informačních tabulí, které vám přiblíží charakter města. Dozvíte se, která místa se objevují v prvorepublikových knihách o školákovi Kájovi Maříkovi, poznáte kostel sv. Václava, zámek, lesy za městem i historii zdejší těžby železné rudy.

 

Zdroje: zamek-mnisek.cz, mnisek.cz, zpravyzmnisku.cz, stezky.info, hrady.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mníšek pod Brdy – jak se bydlelo v klasicistním zámku za dob první republiky?