Menu
JenProCestovatele
Výlety Liberecký kraj

Modlivý důl: Svaté poutní místo, které po staletí děsilo svou pověstí

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

12. 2. 2020

Pro ty, kteří by si chtěli odpočinout od dalekých cest po světě, máme tip na příjemný a zajímavý výlet v severních Čechách. Modlivý důl je kouzelné skalní údolí a významné poutní místo opředené pověstmi a příběhy o uzdravení…

Významné poutní místo ve Svojkově existuje přes 200 let

Modlivý důl se nachází v obci Svojkov, 12 kilometrů severně od České Lípy. Původně se v jeho okolí těžilo dřevo a z něj získávala smola, ze které místní uhlíři v pecích vyráběli kolomaz. Proto se místu nejprve přezdívalo Smolný důl.

Od 18. století se hovoří o dole Modlivém, protože tehdy na onom místě ve skalách začala tradice pouti a byla tam postavena kaplička. Přesto má však údolí také temnou minulost.

Modlivý důl byl nejprve prokletým místem

Pověstí o uzdravení by kupodivu nebylo, kdyby se zde nejprve nestalo krveprolití. K údolí se vážou dva romantické příběhy. Jeden pojednává o rytíři Jaroslavovi ze Svojkova, kterému nebylo přáno milovat prostou ženu – pár spáchal v lese společnou sebevraždu. Podle toho druhého zde byl také kvůli dívce zabit jeden vesničan svým rivalem.

Kvůli těmto nešťastným událostem se lidé místa děsili a kdekdo se mu raději vyhnul. Atmosféru umocnilo, že les byl kdysi poměrně hustý a byla v něm dříve tma. Pro pověrčivé věřící zkrátka místo plné zlých duchů.

Historie pouti do Modlivého dolu

Prokletí zlomil v roce 1704 jeden dělník z nedalekého pivovaru. Proti duchům pověsil na strom svatý obrázek Ježíše s Marií. U obrázku se začali zastavovat a modlit kolemjdoucí, okolní les byl také prosekán a zpříjemněn. Leckdo se prý dočkal a jeho modlitba byla vyslyšena.

Když se vymodlené přání splnilo paní von Czerwelli, z vděčnosti zde nechala roku 1772 postavit dřevěnou kapli, jejíž součástí se stal i původní svatý obrázek. To příliv poutníků ještě umocnilo. Kaplička se však dalšího století nedožila a byla nahrazena novou – větší, zdobnější a pevnější.

Křesťanský lesní kult církvi zpočátku vadil

Magie tohoto svatého místa spočívala částečně také v kráse zdejší krajiny. Pouť čistou přírodou i v mnohém z nás vyvolává posvátnou úctu – a určitě také přispěla oblibě poutního místa, jakým je Modlivý důl. Místní církevní představitelé v něm však svého času pravděpodobně viděli místo cesty k Bohu spíše cestu od kostela.

Farář ze Sloupu se zasadil o to, aby svaté obrázky byly odstraněny. Výpravy ke kapli nazýval modloslužbou a nadřízení se za něj postavili. V roce 1806 vydalo litoměřické biskupství příkaz, aby z kaple zmizely také sochy Ježíše a Marie. Ty se komusi podařilo skrýt do rokle, kde byly další rok nalezeny a odkud byly vzápětí přestěhovány do sloupského kostela.

Poutní místo zažilo úpadek až do cholerové epidemie v roce 1832. Tehdy se opět přicházely davy lidí modlit k Bohu za uzdravení. Církev však názor změnila až na konci 19. století, kdy kapli zasvětila Panně Marii Lourdské. V tomto se také angažovala hraběnka Alžběta Kinská, která kapli nechala rozšířit do podoby lourdské jeskyně.

Modlivý důl: Křížová cesta a skalní kaple

Kapli, která existuje dodnes, nechala vybudovat hraběnka Kinská přímo do skalní stěny. Práce se ujal zedník ze Svojkova jménem Josef Sacher. Později, v 30. letech 19. století, byla kaplička rozšířena – do průčelí byl vytesán zdobný reliéf v podobě velkého triptychového gotického portálu s křížkem nahoře.

Přestože se sem jednou chodíval modlit i sám císař Ferdinand V., časem nastal další úpadek. Po druhé světové válce bylo okolí kapličky zdevastováno a zůstávalo delší dobu pusté. Teprve před pár lety proběhly opravy – místo bylo slavnostně znovuotevřeno v listopadu 2016.

Podél cesty ke kapli, stejně jako na většině jiných poutních míst, nesmí chybět křížová cesta – série obrazů znázorňující Ježíšovo ukřižování. Ta byla v 70. letech farářem ze Sloupu v Čechách přenesena do kaple sv. Václava ve Svojkově. V roce 2016 vznikly v rámci obnovení kaple nové obrazy na dřevěných sloupcích.

Mše v Modlivém dole

V sedmdesátých letech minulého století byla poutní mše z politických důvodů zakázána, tradice se však vrátila. Chcete-li zažít bohoslužbu u této překrásné kapličky, můžete ji navštívit na prvního máje v 15:00. Každoročně se mše koná už od roku 1996 k zahájení mariánského měsíce a přítomen bývá biskup litoměřické diecéze.

Zajímavá místa na mapě, zřícenina hradu

Na své procházce potkáte mnoho překrásných místeček a zákoutí. Poblíž, na druhé straně obce, si můžete prohlédnout také zříceninu hradu s další skalní kaplí a dřevěnou zvonicí. Cesta ke kapli začíná u budovy hotelu, který kdysi býval panským hostincem, a je poměrně nenáročná.

Po cestě Modlivým dolem narazíte na zastřešenou studánku zvanou Pramen U Strážce. Dále za kaplí můžete odbočit na stezku, která vás dovede k malebným skalním útvarům. Těmi jsou dvě malé vytesané jeskyně asi půl kilometru od sebe, Hlídková jeskyně a Poustevna. Sejdete-li z cesty, můžete se jít podívat na Svojkovskou skalní bránu. Nebo si udělejte malou zacházku na krásné vyhlídkové místo jménem Dědovy kameny.

Modlivý důl – mapa vás zavede na Svojkovský okruh

Kdo se neobává delšího výšlapu kopcovitým terénem, může si projít celou trasu zvanou Svojkovský okruh. Ten do Modlivého dolu sice nevede, zato se však jedná o pohodovou procházku krajinou Svojkova o délce do 3,5 kilometru, která také prochází kolem výše zmíněných skalních jeskyní.

Pro kompletní přehled o přírodních i jiných divech, které stojí za návštěvu, se na cestu vybavte turistickou mapou – hlavně však otevřenou myslí a dobrou náladou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Modlivý důl: Svaté poutní místo, které po staletí děsilo svou pověstí