Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Na Blaníku byl nalezen poklad. Důkazy potvrdily existenci Blanických rytířů

Redakce

Redakce

1. 4. 2013

Skupina nadšených archeologů amatérů nalezla 30. března 2013 významný poklad na úpatí hory Velký Blaník. Nález znovu oživil slavnou báji o blanických rytířích, kteří dřímají v hoře a čekají, až bude národu nejhůř, aby mohli vyjet a národ zachránit.

Blaničtí rytíři vyjíždějí po boku sv. Václava. Zdroj: wikimedia. org

Blaničtí rytíři vyjíždějí po boku sv. Václava. Zdroj: wikimedia. org

Podle dosavadních informací poklad obsahuje truhlici s množstvím různých mincí, ale i šperky, zbraně a části několika zbrojí. Mezi mincemi jsou např. pražské groše z doby Václava IV. nebo Vladislava Jagellonského. Významné jsou nálezy velmi zachovalých kroužkových zbrojí a přilbic. Část pokladu představují i historické předměty každodenní potřeby, což může poukazovat na pozůstatek nějakého vojska.

Pavel K., jeden ze šťastných nálezců, událost komentoval: „Když jsme narazili na první fragment zbroje, myslel jsem, že jde o nějakou legraci, že tam tu přilbu někdo z kolegů šikovně nastražil. Nikdo z nás tomu nemohl uvěřit.“

Dle aktuálních vyjádření odborníků jde o úžasný, na území České republiky v současné době zcela ojedinělý, nález.

Vzácný objev byl po odkrytí nahlášen zaměstnancům Numismatického oddělení Národního muzea a Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, kteří na místě stále provádějí další průzkum. Historická hodnota pokladu je nevyčíslitelná, předpokládaná hodnota sběratelská ale jistě přesáhne milióny korun.

Po dalším odborném zkoumání pokladu bude proveden znalecký odhad ceny. Šťastní nálezci si zřejmě rozdělí až několik set tisíc korun. Podle odborníků nelze vyloučit, že by se v okolí hory mohly nacházet i další předměty čekající na své objevení.

FOTO: Louňovice pod Blaníkem

Louňovice pod Blaníkem, pohled z Blaníku. Zdroj: ŠJů, wikimedie.org

Není to poprvé, kdy Blanicko vydalo poklad. Roku 1962 totiž na Velkém Blaníku, nedaleko současného naleziště, nalezl archeolog Pavel Radoměřský poklad obsahující stovky mincí pocházejících z celé Evropy. Tento poklad je nyní uložen v Národním muzeu v Praze.

Legenda se stává skutečností

Velký Blaník je 638 metrů vysoká hora nacházející se ve Středočeském kraji, nedaleko Vlašimi. Podle legendy o bájných rytířích zde sídlí české vojsko, které odpočívá a čeká, až bude národu nejhůř. Potom vojsko vyjede a český lid zachrání. Mezi lidmi koluje mnoho pověstí o tom, kterak se někteří s vojskem setkali.

Mezi jednotlivými částmi pokladu je obtížné najít spojovací linii, jde o nejrůznější předměty s odlišnými daty původu. Znalci se tedy zatím o význam samotného pokladu přou. Podle archeologů je však matoucí zejména nález zbrojí a zbraní. Je snad možné, že jde skutečně o bájný poklad blanických rytířů?

Apríl

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na Blaníku byl nalezen poklad. Důkazy potvrdily existenci Blanických rytířů