Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Na dovolenou autem? Víme, jak ji zvládnout v pohodě

Léto je sice ještě daleko, ale už nyní je dobré přemýšlet nad možnostmi dovolených a nad tím, že na ni můžete vyrazit i vy. Pokud nedáte přednost letadlu nebo autobusu, zbývá vlastní auto. Jelikož se jedná stále o oblíbenou variantu cesty, přinášíme vám několik rad.

Auto poušť cestování autem

Zdroj: Pixabay.com

První se určitě týká výběru země. Hitem je jak tradiční dovolená v Chorvatsku, tak samozřejmě i možnost vyrazit do Itálie, nebo do vzdálenějších destinací, kam řada lidí svým autem také míří. Vzhledem k délce cesty však může být pohodlnější letadlo. Konkrétně jde o země, jako:

  • Řecko
  • Bulharsko
  • Španělsko

Neriskujte případné pokuty

Určitě je dobré před cestou zjistit veškerá pravidla, která souvisejí se silničním provozem v zahraničí. Zvláště je třeba myslet na maximální povolené rychlosti, povinnosti spojené se svícením, nebo povinnou výbavou. Dané informace může poskytnout třeba ÚAMK, který pravidelně vydává řadu informačních materiálů. Stejně tak je dobré zaměřit se i na svůj vůz, především oblast pneumatik. I sjetý vzorek může být důvodem k pokutě. Proto radši před svou cestou kupte kvalitní pneumatiky Michelin, u kterých se není třeba obávat problémů. Navíc správně zvolený model nejenom zlepší komfort jízdy spojený s eliminací hluku, ale může mít vliv i na vaši spotřebu.

Komfort ve voze je tím nejdůležitějším

Pamatujte, že v autě budete trávit i několik hodin, než přijde první a každá následující zastávka. Je třeba, abyste se v něm cítili dobře. Pokud máte klimatizaci, máte vyhráno. Pokud ne, je třeba využít otevřených okének. Praktická ale mohou být také různá stínítka, stejně jako deflektory. Nezapomínejme ani na pohodlnost sezení. Pokud vaše sedačka nepatří mezi nejlepší, je dobré zvolit třeba kvalitní potah.

Stejně tak platí, že veškerá zavazadla by měla přijít výhradně do zavazadlového prostoru. Budou-li mezi vámi, nebo v prostoru nohou, dá se to pár desítek minut vydržet. Celou cestu však ne. Před odjezdem také doporučujeme koupit koberce do auta. Díky nim můžete ochránit vzhled podlahy ve voze. A to jak při nepříjemném počasí, tak i na místě, kde je všudypřítomný písek z mnoha pláží. Není to však úplná nezbytnost, pouze naše doporučení.

Nezapomínejte ani na pohodlné oblečení

Určitě je třeba se do auta dobře obléknout. Zde je dobré myslet hlavně na pohodlnost, nikoliv na společenskou etiketu nebo tolik vyhledávanou společenskou eleganci. Dnes naštěstí platí, že můžete vypadat dobře i v pohodlném oblečení. Ženy mohou využít třeba pohodlné topy, zatímco u mužů je doporučováno tričko nebo tílko. Určitě zapomeňte na dlouhé kalhoty, jelikož lepší volbou jsou kraťasy a sukně. Určitě si nezapomeňte přibalit také deodorant, stejně jako se mohou hodit také vlhčené ubrousky, které je dobré mít ve voze vždy po ruce. Jsou ideální na základní hygienu, i osvěžení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na dovolenou autem? Víme, jak ji zvládnout v pohodě