Menu
JenProCestovatele
Výlety Olomoucký kraj

Na hradě Sovinec, kde se natáčel film Bathory, to žije. Co dnes zřícenina nabízí?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

27. 11. 2023

Hrad Sovinec je populární hrad kousek Rýmařova a Uničova v oblasti Nízkých Jeseníků. Pochází ze 14. století a má zajímavou historii. Pokud si chcete udělat výlet do těchto končin, nejideálnější je to během letní sezóny, kdy to na hradě opravdu žije. Jako by se zastavil čas a vy jste se tak stali svědky rytířských turnajů, jarmarků, ukázek tradičních lidových řemesel, vystoupení kejklířů, vrhačů ohně nebo potulných muzikantů. A také v okolí můžete navštívit nejrůznější turisticky zajímavé atrakce a další hrady a zámky. Jakou má tento hrad historii a co si na něm dnes můžete prohlédnout? Natáčel se na něm také film Bathory.

Napřed pánové ze Sovince, pak řád německých rytířů

Na skalnatém ostrohu nad stejnojmenným městečkem postavili pánové ze Sovince ve 14. století opevnění a obytné sídlo pro potřeby svých rodin. A po většinu času také tento hrad vlastnili, i když se občas na hradě prostřídali jiní vlastníci, zejména kvůli dluhům a finančním problémům, kdy bylo potřeba majetky prodat. Po bitvě na Bílé Hoře hrad získal řád německých rytířů, a to za levný peníz. V této době náročného 17. století a třicetileté války byl Sovinec dobyt Dány. Místodržitel hradu padl do zajetí a celé okolí bylo vypleněno. Následně probíhaly rozsáhlé opravy hradu a byla doplněna i vojenská ostraha. Hrad ale stejně jako okolní města Olomouc, Uničov, Bruntál a Mírov dobyli Švédové a zcela jej vyplenili.

V 18. století řád německých rytířů již neměl v úmyslu Sovinec opravovat. Hrad byl poškozen též po úderu blesku a požáru, který zničil věž hlásku a hospodářské objekty. Provedly se pouze nutné opravy. Až v 19. století se situace zlepšila a vznikl zde řádový chlapecký seminář. Později rovněž lesnická škola, která byla posléze přestěhována do Hranic. V letech 1844–1845 byla jedna část hradu zbourána a na jejím místě vznikl pozdně empírový filiální kostel svatého Augustina. Původní osmiboká věž, která byla postavena za třicetileté války, se přestavěla na věž kostela.

Nové prohlídkové okruhy hradu Sovince

Na začátku 20. století Sovinec sloužil jako letní sídlo a bylo zde i muzeum s vojenskými sbírkami a rozsáhlou knihovnou. V průběhu druhé světové války se však z hradu stalo vězení a zajatecký tábor pod správou SS jednotek. Na konci války hrad vyhořel, údajně jej zapálila sovětská armáda. Od roku 1960 začal Sovinec spravovat Vlastivědný ústav v Bruntále a probíhala rozsáhlá rekonstrukce hradu. Dnes je na hradě opravdu živo. Současný řád německých rytířů usiluje sice o navrácení majetku, ale s podmínkou, že veřejnou přístupnost hradu zachová.

Od roku 2016 je na hradě prohlídkový okruh, který se nachází v hradním podzemí a je třeba při něm dodržovat bezpečnostní opatření i pravidla dle pokynů průvodce. Tato podzemní chodba byla totiž původně zavalená. Trasa navazuje na vnitřní prohlídku hradu spojenou s prohlídkou interiérů (například bytu nadlesního nebo rytířského sálu), z podzemní chodby se pak dostanete přes příkop do západního parkánu, velké bašty a předsunuté bašty, které se říká Kočičí hlava. Prohlídka je s průvodcem, další části hradu i bez průvodce, ale můžete mít k dispozici mobilní aplikaci Hrad Sovinec, která vám sdělí potřebné informace. Na věži vás pak potěší nádherný výhled na celé okolí hradu.

Na hradě jsou nejrůznější aktuální výstavy a akce, jejichž konání můžete sledovat na oficiálních stránkách hradu Sovince, kromě toho zde najdete spoustu oblíbených stálých expozic. Prohlédnout si můžete expozici lesnické školy, archeologické nálezy z blízkého okolí, nebo třeba novou expozici Čistota půl zdraví, která je věnovaná historii hygieny. Od roku 2022 je přístupná také zbrojnice, expozice věnovaná třicetileté válce, spousta interaktivní zábavy a je možné si domluvit též prohlídkový okruh pro děti vedený zábavnou i poznávací formou. Občerstvení zajišťuje Klippelova bašta.

Hrady a zámky v okolí Sovince

Pokud by vás zajímaly nějaké výlety v okolí a další hrady a zámky, nenechte si ujít hrady Bouzov, Svojanov či Šternberk, tvrz Orlice v Letohradu uprostřed Orlických hor, zámky Náměšť na Hané, Čechy pod Kosířem, Letohrad nebo Boskovice.

Svojanov. Proč je na tomto hradě nejvíce zazděných lidí?

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz, hrad-sovinec.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na hradě Sovinec, kde se natáčel film Bathory, to žije. Co dnes zřícenina nabízí?