Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Na tyto věci si dejte při výběru z bankomatu v zahraničí pozor

Letní dovolená je v plném proudu a je třeba se na ni alespoň trochu připravit. Kromě dokladů si s sebou vezměte také platební kartu. Hotovost si můžete vybrat už v Česku, ale ve většině turistických destinací nebude problém vybrat si peníze až na místě. Jen je třeba trochu obezřetnosti.

Ve většině destinací není žádný problém zaplatit kartou, ale jsou i místa, kde bezhotovostní platba není tolik rozšířená a bez bankovek v ruce se prostě neobejdete. Při výběru hotovosti ze zahraničních bankomatů je dobré mít na paměti několik rad.

Výběry ze zahraničního bankomatu můžete mít i zdarma

Některé banky si účtují za výběry z bankomatů poplatky a v případě výběru hotovosti v zahraničí mohou být poměrně vysoké. Pokud cestujete víc než jednou za rok, pak se vyplatí mít bankovní účet u banky, která vám nabídne nejenom výhodný kurz, ale také nebudete muset řešit, který bankomat se vám na výběr hotovosti nejvíc vyplatí, a jednoduše vybíráte, z jakéhokoli bankomatu zrovna potřebujete.

Vyhazujete stvrzenky z bankomatů? Děláte chybu

Spousta lidí vyhazuje stvrzenky rovnou do koše, nebo si je vůbec nenechává tisknout. To je ale chyba, hlavně pokud vybíráte z bankomatu v zahraničí. Bez stvrzenky totiž snadno ztratíte přehled o provedených transakcích. Je to váš doklad o výběru hotovosti z konkrétního bankomatu a může vám pomoci při případném uplatňování reklamace.

Raději vybírejte na rušném místě

Pokud potřebujete vybrat hotovost a máte možnost vybrat si z více bankomatů, vždy si vyberte ten, který je na viditelném místě, například na hlavní třídě nebo v nákupním centru. Eliminujete tak riziko krádeže karty nebo hotovosti přímo z vašich rukou. Zapadlý bankomat v potemnělé uličce nebývá tou nejlepší volbou, pro případné zlodějíčky se stáváte snadnější kořistí. Při zadávání PIN vždy zakrývejte klávesnici rukou.

Směnný kurz DCC nemusí být vždy výhodný

Říká vám něco zkratka DCC neboli Dynamic Currency Conversion? Jedná se o službu, která přepočítá cizí měnu na měnu vašeho účtu a tuto částku z bankovního účtu strhne. Záleží na vás, zda si vyberete lokální měnu nebo měnu svého účtu. Ne vždy je DCC výhodné. Obecně tak mějte na paměti, že pokud cestujete v rámci EU, kde je stabilní měna, pak volte výběr hotovosti bez přepočtu. V zemích, kde je vývoj měny nejistý, je lepší zvolit DCC.

Nezapomeňte si zkontrolovat své denní limity pro výběr a platby

V zahraničí se obvykle chováme trochu jinak než doma a také máme jiné náklady. Může se snadno stát, že budete chtít zaplatit u obchodníka nebo vybrat hotovost a nic se nestane. Než začnete panikařit, podívejte se do svého internetového bankovnictví, zda jste nezapomněli zvýšit denní limit pro výběr hotovosti nebo denní limit pro možnost plateb.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na tyto věci si dejte při výběru z bankomatu v zahraničí pozor