Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Náchodský zámeček z písničky má bohatou historii. Mají tam i medvěda Ludvíka

Zámek Náchod se nachází ve stejnojmenném městě v Královéhradeckém kraji. Jedná se o původní hrad přestavěný na zámek. Má pohnutou historii se zajímavými osudy svých vlastníků, krásnou zahradu a medvědárium. Určitě může být skvělým tipem pro výlet s dětmi a také jeho blízké okolí má co nabídnout.

Historie zámku Náchod

Původní hrad vybudoval Hron z rodu Načeraticů kolem roku 1250 na hřebeni Orlických hor, aby tak sloužil jako obranné sídlo chránící zemskou stezku z Prahy do Polska. Tehdy vznikla první náchodská osada. Protože však Hronův syn Ješek revoltoval proti Janu Lucemburskému, král mu hrad zabavil a předal jej Berkům z Dubé a Lipého. Koncem 14. století hrad patřil Jetřichovi z Janovic, po jeho smrti pak připadl Jindřichu Leflovi z Lažan, který byl jmenován roku 1414 hejtmanem ve Vratislavi a celé náchodské panství tak přenechal Bočkovi z Kunštátu a Poděbrad.

Hrad byl v průběhu staletí několikrát opravován a přestavován. Často se na něm střídali jeho majitelé, mezi něž patřili i panovníci Jan Lucemburský nebo Jiří z Poděbrad. Významné období nastalo v letech 1554 až 1614, kdy byl tento hrad přestavěn na renesanční zámek, a to v době, kdy jej vlastnil rod Smiřických. Potomek tohoto rodu Albrecht Jan Smiřický ze Smiřic se později účastnil stavovského povstání a krátce na to zemřel. Zámek zůstal jeho starší sestře Markétě Salomeně, která se provdala za Jindřicha Slavatu z Chlumu a Košumberka, jako vdova ale roku 1620 utekla s Fridrichem Falckým, proto o svůj majetek přišla. Panství zdědil její slabomyslný bratr Jindřich Jiří Smiřický, jehož poručníkem byl Albrecht z Valdštejna. A ten panství i se zámkem prodal Trčkům z Lípy.

Barokní přestavba zámku Náchod

Ale pohnuté a zajímavé osudy vlastníků zámku pokračovaly dál. Jeden z Trčků z Lípy byl zavražděn a zámek císař Ferdinand II. věnoval zámek svému generálu Octaviu Piccolominimu. Ten zde zprvu nežil, ale po smrti své ženy a druhém sňatku s vévodkyní Marií Sasko-Lauenburskou se nastěhoval. A tehdy také započal barokní přestavbu zámku, která probíhala v letech 1650 až 1656. Rozšířil opevnění, z bruselského paláce přestěhoval vzácné gobelíny a nechal vyhotovit dvanáct velkých maleb bitev od vlámského malíře Pietera Snayerse. Tato plátna se dnes nacházejí v Heeresgeschichtliches Museum ve Vídni. Také založil galerii rodových portrétů. V dalších přestavbách pak pokračovali jeho potomci.

Po vymření rodu Piccolomini-Pieri v roce 1783 Náchod získali Desfoursové, od nichž jej koupil známý milovník umění vévoda Petr Kuronský. Ten nechal na zámku vybudovat zámecké divadlo. Po jeho smrti v roce 1800 sídlo zdědila jeho dcera, známá vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská. Když zemřela, dále zde hospodařila její sestra, následně zámek přešel do vlastnictví rodu Schaumburg-Lippe. Po druhé světové válce se zámek znárodnil.

Vězení a mučírna Náchod

V náchodském zámku byli též vězněni a mučeni stoupenci Jednoty bratrské, kteří byli v rekatolizovaném Náchodě dopadeni při útěku ze země. V archivu Českého Rixdorfu v Berlíně je uloženo svědectví exulantky Anny Jílkové (* 1710 Žďárky), která zde byla uvězněná kolem roku 1733.

Prohlídkové okruhy zámku Náchod

Zámku dominuje velká věž, která sloužila k obraně. Opakovaně byla v průběhu staletí poškozena, například zasažena bleskem. Od 17. století na ní přibyl ochoz a dvě lucerny. Zámek se jinak pyšní mnoha významnými stropními malbami, portréty rodu Piccolomini-Pieri i dalšími portréty, například též ruské carevny Kateřiny II. Významné jsou také již zmíněné bruselské gobelíny. Krásný a bohatě zdobený je rovněž interiér zámecké kaple.

Zámek nabízí čtyři prohlídkové okruhy: základní okruh Zámek za Piccolominiů, výběrový okruh Zámek za Schaumburgů, prohlídku zámecké věže bez průvodce, včetně prohlídky hladomorny, a nakonec také zábavný okruh pro děti. Na zámku Náchod se sezónně pořádá spousta kulturních a společenských akcí, dále pohádkové svatby, které se konají v zámecké kapli, anebo v zámecké zahradě.

Zámecká zahrada a medvědárium

K zámku patří i nádherná zahrada a medvědárium, v němž momentálně pobývá mlsný medvěd Ludvík ze Dvora Králové. Jeho společnice Dáša bohužel v lednu 2023 odešla do medvědího nebe. Medvěd přebývá v hradním příkopu od roku 1994.

Tipy na výlety v okolí

V nejbližším okolí určitě stojí za to návštěva Adršpašsko-teplického skalního města, které se nachází asi 30 km na sever od Náchoda. Kromě nádherných skalních útvarů si můžete prohlédnout  zříceniny hradu Adršpach a hradu Střmen v Teplických skalách, rovněž zámeček v Dolním Adršpachu postavený v 16. století v renesančním slohu a přestavěný v roce 1825. Dále by vás mohl zajímat barokní zámeček Bischofstein a zřícenina hradu Skály.

Navštívit můžete i oboru a vojenský hřbitov v Náchodě, Jiráskovu chatu na Dobrošově nebo malebné lázeňské městečko Kudowa Zdroj. A určitě na vás poblíž čeká i Babiččino údolí a zámek Ratibořice.

Zdroje: wikipedie, zamek-nachod.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Náchodský zámeček z písničky má bohatou historii. Mají tam i medvěda Ludvíka