Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Nano impregnace stanu. Vyzkoušejte účinnější způsob ochrany

Letní deště jsou za dveřmi a pokud milujete pobyt v přírodě a stanování, dříve či později přijde řeč na ochranu vašeho prázdninového bydlení před vlivy počasí. Která impregnace stanu je ta nejlepší? 

Účinná impregnace stanu prodlouží  jeho životnost  a udrží vás v suchu i v extrémních podmínkách. Zjistěte, jak vybrat tu nejlepší ochranu před vlhkem a nečistotami.

Impregnace stanu – proč je důležitá

Dešťové kyseliny, prach a bahno – to vše narušuje schopnost textilu odvádět vlhkost a postupem času dochází k promočení stanu. A proto stejně jako impregnujeme například obuv před túrou anebo po čase naši oblíbenou nepromokavou bundu, je třeba ochránit před vlhkostí také stanový textil.

Jak vybrat správnou impregnaci

Na trhu existuje několik druhů impregnací pro stanové textilie: na bázi vosku, oleje, teflonu anebo silikonu. Přípravky pro ochranu proti vlhkosti jsou ve formě tekutiny či spreje a na stan se ochrannou vrstvou natřou, nastříkají, anebo se přidávají přímo do pračky při čištění stanu.

Pozor na zachování prodyšnosti

Ačkoliv některé impregnační produkty na bázi silikonových polymerů nabízejí různé vychytávky, jako je třeba složení s UV filtrem, jejich ochrana při větším sloupci vody či sněžení není dostačující, při hustém dešti začne stan promokat a vy litovat svých peněz za impregnační nátěr. Dalším problémem je neprodyšnost impregnační vrstvy, která hraje ve prospěch zapaření stanu a vytvoření plísní.

Vysoce účinným způsobem impregnace, který v porovnání s běžnými impregnačními spreji či tekutinami nabízí silnější a déletrvající ochranu, je nano impregnace, tedy impregnace, která při ochraně před vlhkostí a špínou využívá schopností miniaturních, tzv. nano částic.

Dokonalá ochrana stanu bez rizika plísní

Impregnace s využitím nanotechnologie má výrazně vyšší odpuzovací schopnosti proti vodě i nečistotám oproti ostatním typům impregnace.

Nano částice navíc efektivně řeší problém zapaření stanu: zatímco voda je blokovaná a jednoduše stéká v kapkách po povrchu, vzduch je propouštěn ven i dovnitř, a proto je zachována prodyšnost stanu. Díky antibakteriálním účinkům nano impregnace se riziko vzniku plísní a mikroorganismů snižuje na minimum.

Nano impregnace – vydrží déle a šetří přírodu

Inspiraci našla revoluční technologie ochrany materiálů v přírodě: povrch rostlin a brouků zamezuje přilnutí vody do struktury a jednoduše stéká v kapkách.

Oproti běžným impregnacím nabízí inovativní nano technologie také vysokou mechanickou odolnost proti setření a výrazně delší životnost: zatímco účinky běžného impregnačního prostředku na bázi silikonových polymerů se snižují v řádu dnů používání stanu, nano impregnace vám zaručí spánek v suchu po několik týdnů až měsíců.

Nano impregnace je kamarádem do deště pro všechny outdoorové nadšence: kromě vysoké odpudivosti kapalin a nečistot navíc šetří životní prostředí. Zatímco syntetické ochranné systémy před vlhkem mohou kvůli množství chemických látek ohrozit přírodu či vyvolat alergie, nano impregnace je ekologicky šetrná, protože je složená z vody a nanočástic křemíku.

Nano impregnace – Efekt lotosového květu

Květ lotosu, ačkoliv vyrůstá z bahna a rozprostírá se na hladině vody, zůstává přes neustálé vystavení vlhkosti a nečistotám dokonale čistý a suchý. K odvodu vody a špíny dochází díky miniaturním hrbolkům na listech rostliny, které nejen, že kapku vody nepustí do struktury, ale navíc ji využijí k odvodu nečistot. Nano věda tento efekt napodobila a vytvořila materiál, který je voděodolný a má samočistící vlastnosti.

Nano impregnace stanu – kde koupit a nechat si poradit

S výběrem impregnace stanu (a také s dalšími druhy impregnací) vám poradí na stránkách českého zastoupení německé firmy NanoConcept. Specialista na nano impregnace povrchů nabízí materiály vytvořené ve spolupráci se špičkovými vývojáři moderních technologií a zaručuje účinnost, vysokou životnost a bezpečnost produktů z oblasti ochrany povrchů.

Šťastné stanování!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nano impregnace stanu. Vyzkoušejte účinnější způsob ochrany