Menu
JenProCestovatele
Cestování po Londýně

Navštivte londýnský Tower. Jaké osobnosti zde byly popraveny či vězněny?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

19. 10. 2019

Pokud se chystáte navštívit Londýn, určitě byste neměli vynechat slavné vězení všech dob, které kdysi náleželo ke královskému sídlu. Je jím pověstný Tower, ve kterém prý straší nebohá Anna Boleynová, a váže se k němu pověst s krkavci. V pevnosti trpělo mnoho urozených osob a dnešní turisté na tuto atrakci nedají dopustit. Kdo ze známých osobností byl v Toweru popraven?

White Tower a jeho historie

Tower of London, palác a pevnost Jejího Veličenstva se nachází v hlavním městě Londýně poblíž řeky Temže a mostu Tower Bridge, který spojuje londýnské City s městskou částí Tower Hamlets. White Tower, který nechal postavit už Vilém I. Dobyvatel v roce 1078, tvoří opevněná čtvercová budova s věží na každém rohu.

V minulosti pevnost sloužila jako mincovna, zbrojnice, pokladnice královský palác, ale samozřejmě i věznice a místo poprav. Do roku 1855 byl Tower sídlem Ministerstva obrany. Posledním panovníkem, který Tower využíval, byl král Jakub I.(1566 – 1625).

Lidské kosti v hradním příkopu

Původní opevnění pochází už z římských dob. Vybudoval jej císař Claudius jako ochranu proti vetřelcům. Pevnost byla zpočátku ze dřeva, později byl z Francie dovést kámen. Král Richard, řečený Lví srdce (1157 – 1199) postavil i hradní příkop, který dal napustit vodou z řeky Temže. Nesloužil ale úplně nejlépe, proto jej nechal později vylepšit panovník Jindřich III., který k tomuto účelu povolal holandské stavitele. Když byl v roce 1830 příkop vypuštěn, na jeho dně se našly lidské kosti. Bodejť by ne…

V okolí pevnosti se nacházel také královský zvěřinec, který byl zřízen už ve 13. století. Panovníci se tehdy mohli pyšnit sbírkou cizokrajných šelem. V pozdějších dobách ale byla větší část zvěřince zbořena a všechna zvířata se do roku 1835 odvezla do londýnské ZOO. Z původní stavby zůstala jen takzvaná Lion Gate.

Poprava Anny Boleynové a dalších nešťastníků

Tower byl ale především vězením, které sloužilo zejména pro vězně z vyšších vrstev. Například zde byla vězněna panenská královna Alžběta I. (1533 – 1603) v době vlády své sestry Marie. Naposledy pak v průběhu 1. světové války zde odpočívalo asi 11 německých špionů a v roce 1942 nacista Rudolf Hess, kterého pak čekalo doživotní vězení na anglickém venkově.

Někteří z vězňů Toweru však neměli příliš štěstí a čekala je násilná smrt v podobě potupné popravy na veřejnosti – v Tower Hillu. Jedním z takových nešťastníků byl blízký přítel Jindřicha VIII. (1491 – 1547), zanícený katolík, politik, filozof, právník a spisovatel Thomas More (1478 – 1535), který odmítl uznat králův rozvod se jeho první manželskou Kateřinou Aragonskou, aby se mohl oženit s Annou Boleynovou (1500 – 1536). Tím, že se postavil králi se však dopustil velezrady. Jeho hlava byla pro výstrahu vystavena po dobu jednoho měsíce na Tower Bridge. Až tato místa navštívíte, vzpomeňte si…

Anna Boleynová jej následovala o necelý rok později, měla však to štěstí, že byla ušetřena veřejné potupy. Její poprava proběhla uvnitř Toweru na místě zvaném Bloody Tower. Tam se konaly popravy žen a všech, kteří měli tu výsadu být ušetřeni ponížení na veřejnosti. Pohřbena byla v nedaleké kapli. Dodnes prý ale v Toweru straší…

Krkavci v Toweru a další turistické atrakce

Tower střeží čestná stráž v podobě dvou hlídek, které tvoří jednotka královské gardy Buckinghamského paláce. Turisté si mohou prohlédnout také britské korunovační klenoty, kolekci brnění z královské sbírky a zbytky hradeb z doby římského opevnění.

Zajímavou atrakcí Toweru jsou krkavci, k nimž se váže významná pověst. Říká se jim strážci a bývají také spojováni s místními popravami královen. Dokud prý zde budou, Anglie bude chráněná proti invazi a monarchie existovat. V těžkých dobách se vždy na tuto pověst myslelo, ale její datování je obtížné. Možná vznikla až během bombardování Londýna, ale nejspíše to bylo mnohem, mnohem dříve.

Každopádně o černé obyvatele pevnosti, kteří se zde vyskytují již stovky let, je náležitě postaráno. Mělo by jich být vždy sedm, ale v současné době je jich prý o jednoho více. Každý z nich má své jméno a dostávají vybrané pochoutky v podobě syrového masa a kvalitních granulí. Samozřejmě mají také zastřihnutá křídla pro případ, co kdyby náhodou…

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Navštivte londýnský Tower. Jaké osobnosti zde byly popraveny či vězněny?