Pokud se chystáte navštívit Londýn, určitě byste neměli vynechat slavné vězení všech dob, které kdysi náleželo ke královskému sídlu. Je jím pověstný Tower, ve kterém prý straší nebohá Anna Boleynová, a váže se k němu pověst s krkavci. V pevnosti trpělo mnoho urozených osob a dnešní turisté na tuto atrakci nedají dopustit. Kdo ze známých osobností byl v Toweru popraven?
White Tower a jeho historie
Tower of London, palác a pevnost Jejího Veličenstva se nachází v hlavním městě Londýně poblíž řeky Temže a mostu Tower Bridge, který spojuje londýnské City s městskou částí Tower Hamlets. White Tower, který nechal postavit už Vilém I. Dobyvatel v roce 1078, tvoří opevněná čtvercová budova s věží na každém rohu.
V minulosti pevnost sloužila jako mincovna, zbrojnice, pokladnice královský palác, ale samozřejmě i věznice a místo poprav. Do roku 1855 byl Tower sídlem Ministerstva obrany. Posledním panovníkem, který Tower využíval, byl král Jakub I.(1566 – 1625).
Lidské kosti v hradním příkopu
Původní opevnění pochází už z římských dob. Vybudoval jej císař Claudius jako ochranu proti vetřelcům. Pevnost byla zpočátku ze dřeva, později byl z Francie dovést kámen. Král Richard, řečený Lví srdce (1157 – 1199) postavil i hradní příkop, který dal napustit vodou z řeky Temže. Nesloužil ale úplně nejlépe, proto jej nechal později vylepšit panovník Jindřich III., který k tomuto účelu povolal holandské stavitele. Když byl v roce 1830 příkop vypuštěn, na jeho dně se našly lidské kosti. Bodejť by ne…
V okolí pevnosti se nacházel také královský zvěřinec, který byl zřízen už ve 13. století. Panovníci se tehdy mohli pyšnit sbírkou cizokrajných šelem. V pozdějších dobách ale byla větší část zvěřince zbořena a všechna zvířata se do roku 1835 odvezla do londýnské ZOO. Z původní stavby zůstala jen takzvaná Lion Gate.
Poprava Anny Boleynové a dalších nešťastníků
Tower byl ale především vězením, které sloužilo zejména pro vězně z vyšších vrstev. Například zde byla vězněna panenská královna Alžběta I. (1533 – 1603) v době vlády své sestry Marie. Naposledy pak v průběhu 1. světové války zde odpočívalo asi 11 německých špionů a v roce 1942 nacista Rudolf Hess, kterého pak čekalo doživotní vězení na anglickém venkově.
Někteří z vězňů Toweru však neměli příliš štěstí a čekala je násilná smrt v podobě potupné popravy na veřejnosti – v Tower Hillu. Jedním z takových nešťastníků byl blízký přítel Jindřicha VIII. (1491 – 1547), zanícený katolík, politik, filozof, právník a spisovatel Thomas More (1478 – 1535), který odmítl uznat králův rozvod se jeho první manželskou Kateřinou Aragonskou, aby se mohl oženit s Annou Boleynovou (1500 – 1536). Tím, že se postavil králi se však dopustil velezrady. Jeho hlava byla pro výstrahu vystavena po dobu jednoho měsíce na Tower Bridge. Až tato místa navštívíte, vzpomeňte si…
Anna Boleynová jej následovala o necelý rok později, měla však to štěstí, že byla ušetřena veřejné potupy. Její poprava proběhla uvnitř Toweru na místě zvaném Bloody Tower. Tam se konaly popravy žen a všech, kteří měli tu výsadu být ušetřeni ponížení na veřejnosti. Pohřbena byla v nedaleké kapli. Dodnes prý ale v Toweru straší…
Krkavci v Toweru a další turistické atrakce
Tower střeží čestná stráž v podobě dvou hlídek, které tvoří jednotka královské gardy Buckinghamského paláce. Turisté si mohou prohlédnout také britské korunovační klenoty, kolekci brnění z královské sbírky a zbytky hradeb z doby římského opevnění.
Zajímavou atrakcí Toweru jsou krkavci, k nimž se váže významná pověst. Říká se jim strážci a bývají také spojováni s místními popravami královen. Dokud prý zde budou, Anglie bude chráněná proti invazi a monarchie existovat. V těžkých dobách se vždy na tuto pověst myslelo, ale její datování je obtížné. Možná vznikla až během bombardování Londýna, ale nejspíše to bylo mnohem, mnohem dříve.
Každopádně o černé obyvatele pevnosti, kteří se zde vyskytují již stovky let, je náležitě postaráno. Mělo by jich být vždy sedm, ale v současné době je jich prý o jednoho více. Každý z nich má své jméno a dostávají vybrané pochoutky v podobě syrového masa a kvalitních granulí. Samozřejmě mají také zastřihnutá křídla pro případ, co kdyby náhodou…
Napište komentář