Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Nej mosty, které stojí za návštěvu. Které přitahují turisty a které sebevrahy?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

17. 11. 2019

Architektura, kterou jezdíme obdivovat, to nejsou jen budovy. Vezměte si třeba Prahu – jednou z nejpopulárnějších staveb je tam Karlův most. Most představuje spojnici navzájem těžko dosažitelných bodů, místo romantických vyhlídek a projev stavitelské důmyslnosti – ale může také vést ke smrti…

Most jako historická památka

Krásných mostů je na světě více než dost – kamenných i modernějších. Některé z těch starších představují významnou součást historie a nalezneme je i na seznamu světového dědictví UNESCO.

V Bosně má takový význam Stari most v Mostaru, který byl bohužel zničen v chorvato-bosňáckém válečném konfliktu a musel být postaven znovu. Pro Francouze je to zase Avignonský most, který možná znáte z písně.

Nejkrásnější mosty – Rialto, Sheikh Hayed, Rakotzbrücke…

Některé mosty vyloženě přitahují návštěvníky pro svůj vzhled. Netřeba vysvětlovat, proč velkou část těchto návštěvníků tvoří fotografové.

Rakotzbrucke

Rakotzbrücke

Benátky krášlí kamenný most Rialto ze 16. století zdobený majestátnými oblouky. Na výletě do Abú Dhabí vás může ohromit moderní most dynamického tvaru Sheikh Zayed, po kterém vede čtyřproudová cesta i pěší chodníky. Tento most navrhla Zaha Hadid, významná umělkyně, která jako první žena vůbec obdržela Pritzkerovu cenu za architekturu.

V Německu přitahuje fotografy Rakotzbrücke, pohádkový kamenný most v severovýchodním Sasku. Na obrázcích vypadá úchvatně. Přes řeku vás však nedostane – je to totiž krkolomný oblouk z tenké vrstvy kamenů. Ne nadarmo mu říkají ďáblův most – toto snad dokázal postavit jedině Ďábel sám!

Na mostě Ponte Vecchio stojí řada budov

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio

Na některých mostech se tedy architekti opravdu vyřádili. Kromě londýnského Tower Bridge, který většina z nás viděla aspoň na obrázku, ne-li naživo, je tu například proslulý Ponte Vecchio ve Florencii. Na tomto mostě byly po celé délce postaveny budovy, jak bývalo kdysi zvykem, a dokonce na něm stále stojí. Dnes v nich najdete obchůdky se suvenýry, se šperky, a také umělecké galerie.

Íránské město Isfahan, kudy protéká řeka Zayanderud, se pyšní mostem Khaju, taktéž spíše podobným jakési budově stojící na hrázi. Díky své propracovanosti představuje jeden z architektonických klenotů země. Jeho prostory sloužívaly pro veřejná shromáždění a dodnes je také rozhlednou. Na tom samém toku se nachází ještě jeden zajímavý most zvaný Si-o-se-pol. Prý byl kdysi zdobený erotickými malbami.

Tower bridge

Tower bridge

V benátském Dóžecím paláci najdeme zajímavý krytý nadzemní přechod mezi dvěma budovami – i to je most. Má bohatě dekorované stěny z bílého mramoru a říká se mu Most vzdechů – spojuje totiž výslechovou místnost s vězením a údajně jím rezonovaly vzdechy odsouzených.

Nejnebezpečnější mosty světa – husseinský a vitimský most

Most Vitim

Vitimský most

Obzvláště v rozvojových zemích není vždy na výstavbu stabilních mostů čas. Někdy se jedná o pár ocelových lan a dřevěných prken. Takzvaný nejnebezpečnější most na světě se nachází v obci Husseini nad jezerem Borit v severním Pákistánu. Měří 200 metrů a turisté sem jezdí otestovat svoje nervy. Údržba nejspíše nestojí za moc vzhledem k tomu, že mnoho prken chybí. Podél něj stále visí pozůstatek mostu předešlého, který po čase podlehl přírodním silám.

Most husseinský

Husseinský most

Ještě nebezpečnější je však šestisetmetrový dřevěný most přes jihosibiřskou řeku Vitim. Ten je příliš úzký pro běžné auto, nemá vůbec žádné zábradlí a bývá pokryt vrstvou ledu. Na druhý konec se dostane jen málokdo, natož pak autem – pro tyto chrabré přeživší existuje skupina na Facebooku, která nyní čítá kolem 300 členů. Milovníci adrenalinu, neváhejte… se nechat pojistit.

Slavné mosty sebevrahů

Každý most se vlastně stává nebezpečným, když je člověk nešťastný, v Praze tuto funkci zastával nechvalně proslulý Nuselák s třemi sty obětí, nyní opatřený vysokými zábranami.

Největší množství sebevražd se odehrálo na mostě v Nánjīngu v Číně. V letech 1968-2006 toto číslo přesahuje 2000! Slavný most Golden Gate, symbol San Francisca, si za místo posledního nádechu zvolilo přes 1600 lidí a na třetím místě stojí Viadukt prince Edwarda v kanadském Torontu s bezmála pěti sty mrtvými.

Golden Gate San Francisco

Golden Gate San Francisco

Nejvyšší mosty světa

I na bezpečném mostě vás může stihnout závrať. Na některém tedy obzvláště. Ve francouzských Alpách stojí hora jménem Aiguille de Midi, na které se nachází kilometr nad zemí krátký pěší most spojující dva vrcholy. Stát na tomto mostě a hledět do takové hloubi je určitě fascinující, ale bezesporu také děsivé.

V největší výšce nad mořem, co se Evropy týče, je uzoučký visutý most podél hory Titlis ve švýcarských Alpách. Nejvyšší most, přes který se dostanete vozem, najdete ve Francii – je to Millauský viadukt, součást dálnice vedoucí až 277 m vysoko nad údolím.

Jedním z nejvyšších mostů světa je Royal Gorge Bridge v Coloradu, který do roku 2001 držel rekord. Most je součástí zábavního parku. Už od začátku byl zamýšlen jako turistická atrakce, z níž můžete shlížet na skalnatý kaňon řeky Arkansas. Několik z nejvyšších mostů tyčících se nad velmi hlubokými údolími se nachází v Číně, prvenství nese most Duge.

Mosty, které nejsou mosty

Tak například město Most. Nebo obec Mosty u Jablunkova.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nej mosty, které stojí za návštěvu. Které přitahují turisty a které sebevrahy?