Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Nejdelší podmořský tunel světa. Kde se jím můžeme projet?

Redakce

Redakce

22. 7. 2021

Jste fanoušci všech světových NEJ? A víte o tom, že nejdelší podmořský tunel světa měří přes 50 kilometrů? Zjistěte, kam za tímto králem tunelů jet.

240 metrů pod hladinou

Nejdelší podmořský tunel na světě Seikan v Japonsku

Seikan tunel v Japonsku

Nejdelší podmořský tunel světa spojuje největší japonský ostrov Honšú se severnějším ostrovem Hokkaidó. Nese název Seikan, podle některých zdrojů by tento název měl v japonštině znamenat „nebojácnost“ či „nebojácný“. Jeho délka překračuje 50 km, konkrétněji je dlouhý celých 54 km, z toho je 23 km pod mořským dnem. Kvůli délce pod mořským dnem se vedou spory o to, který je opravdu tím šampionem mezi podmořskými tunely – zda to není dále zmíněný Eurotunel (s celkovou délkou 50 km, z toho délka 38 km pod mořem). Tento zajímavý tunel byl oficiálně otevřen roku 1988 po třech letech stavby, a to téměř na den. Tunel je zajímavý také tím, že je až 240 m pod hladinou a asi 100 m pod mořským dnem. V Japonsku jsou na tuto stavbu právem pyšní, dokonce ve své zemi zřídili i muzeum tohoto tunelu. Tam  návštěvníci mohou sestoupit 140 m pod zem a projít si určenou část tunelu, zhlédnout nejrůznější techniku a vybavení a mnoho dalšího.

Další NEJ mezi tunely

Pozastavit se můžeme ještě u dalších „tunelových nej“ – a třeba jimi na některých z našich cest projet.

Lærdalský tunel

Jde o nejdelší silniční tunel na světě, jeho délka přesahuje 24 km. Tento relativně „mladý“ tunel, jenž byl otevřen roku 2000, můžeme vidět v Norsku, severozápadně od Osla.

Gotthardský tunel

Gotthardský tunel, Švýcarsko

Gotthardský tunel

Tento železniční tunel v délce 57 kilometrů se řadí na první pozici ve své kategorii. Prochází alpským masivem ve Švýcarsku.

Eurotunel/Channel Tunel

Eurotunnel

Eurotunnel

Tento podmořský tunel pod Lamanšským průlivem měří 50 km, a řadí se tak ke světovým šampionům.

The New Guanjiao Tunnel

Tento tunel je čínským vítězem co do délky, která sahá až k číslu 33 km. V porovnání s tuzemskými tunely je tato vzdálenost dost ku podivu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejdelší podmořský tunel světa. Kde se jím můžeme projet?