Menu
JenProCestovatele
Cestování po Londýně

Nejdražší velvyslanectví USA v Londýně. Nové sídlo stálo 1 miliardu dolarů

Redakce

Redakce

8. 1. 2018

Na svůj seznam míst, která v Londýně navštívit si od poloviny ledna 2018 můžete připsat i americkou ambasádu. Stále nekřesťanské peníze, ale výsledek stojí za to. Co myslíte?

Z původního designu americké ambasády nezůstalo nic

I když prvenství v NEJvětších, NEJdražších a NEJvyšších stavbách světa si zuby nehty drží Dubaj, jedno nej jí přeci jen nepatří. Seznamte se s nejdražším velvyslanectvím na světě. Tahle americká ambasáda „vyrostla“ v Londýně a stála neuvěřitelnou 1 miliardu dolarů.

Médiím byl vstup do čerstvě postavené americké ambasády umožněn už v prosinci 2017. Veřejnosti bude přístupná už 16. ledna 2018. Dvanáctipatrová prosklená budova patří k nejdražším velvyslanectvím, které bylo kdy postaveno. Média ho popisují jako krystalickou kostku cukru, ale také jako moderní muzeum, které je na hony vzdálené původní budově.

americká ambasáda v Londýně

Původní sídlo americké ambasády v Londýně představovalo podle veřejnosti birokracii a surovost.

Washington Post se nechal slyšet, že bývalé americké velvyslanectví, které bylo otevřeno v roce 1960, působilo svou architekturou násilně a majestátně. Nová ambasáda však představuje otevřenost a transparentnost. Přesto je prý velmi dobře zabezpečena, a jak poznamenala televizní stanice CBS, nová americká ambasáda je podle ní nedobytnou městskou pevností.

Velvyslanectví, které dýchá historií a moderním designem

Nový život vdechl americké ambasádě designér James Timberlake. Důvodem proč se rozhodl pro takovýto design byla prý myšlenka, aby z takové instituce vyzařovala transparentnost, otevřenost a rovnost. Přiznal, že se při tvorbě návrhu inspiroval evropskými hrady – a to včetně příkopu.

Ten je tak hluboký, že by prý mohl zastavit dokonce IED (improvizované výbušné zařízení tedy bombu odpálenou uvnitř vozidla). Kromě mnoha dalších bezpečnostních prvků zvedá cenovku ambasády produkce energie. Střecha je osázena solárními panely a povrch budovy bílými plastovými polymery, které nejen skvěle vypadají, ale zvyšují energetickou účinnost solárních panelů.

12 pater nejen pro úřední záležitosti

Pří vstupu do vestibulu ambasády se vám naskytne pohled nejen na razítko v nadživotní velikosti patřící americkému ministerstvu zahraničí, ale třeba i vyrytými jmény všech amerických velvyslanců ve Velké Británii. Návštěvníci se ambasádou projdou po chodnících z matného skla nebo se kochat krásnými neonovými plastikami. Pohodlí návštěvníkům poskytnou zrecyklované teakové lavice. I pohled z budovy ven je velkorysý – přes plastové polymerové prvky je velmi dobře vidět ven.

Uvnitř ambasády ale nenajdete jen design a historii. Klid a pohodlí vám tu nabídnou i zahrady s palmami či sukulenty a pískem. Zahrada je odkazem na Grand Canyon a jihozápadní pouštní oblasti USA. Ambasáda také disponuje vlastní čističkou odpadních vod, krásným vodopádem, tělocvičnou, poštou a šušká se, že také CIA základnou.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Nejdražší velvyslanectví USA v Londýně. Nové sídlo stálo 1 miliardu dolarů