Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Nejkrásnější české město Telč. Proč jej National Geographic zařadil na seznam nejlepších výletů?

Víte, že Telč patří na seznam doporučovaných míst na nejlepší výlety celého světa? Překrásné historické město Telč si totiž oblíbili také v zahraničí. Pojďme se o tomto českém skvostu dozvědět víc. Na co se při návštěvě můžete těšit?

Nejlepší výlet v roce 2020

Cestovatelský časopis National Geographic Traveler zveřejnil 25 tipů na nejlepší výlet v roce 2020. Každým rokem vybírá 17 členů mezinárodních týmů redaktorů nejzajímavější místa světa, která stojí za návštěvu. Letos se na seznam tipů kromě pouště Kalahari, Tasmánie, Kamčatky nebo Bělověžského pralesa dostalo také naše české město Telč. Určitě je to velká pocta. Telč je zapsána na Seznamu památek UNESCO, a to od roku 1992.

Malebné město Telč se nachází na Vysočině asi 25 km od města Jihlavy. Leckoho může uchvátit svým historickým náměstím, gotickými a renesančními domy se zdobeným podloubím a krásným renesančním zámkem s původními interiéry a zámeckou zahradou a skleníkem. Turisty také jistě zaujme množství kouzelných uliček a kaváren, Telčský dům nebo vyhlídka z věže kostela svatého Ducha. V okolí stojí za to i golfové hřiště Golf Resort Telč, rozhledna na Oslednici nebo hrad Roštejn. Ve městě se též pravidelně konají Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, které si můžete užít se vší parádou.

Nejkrásnější vesnice v Evropě,Telč, Česká republika

Kdo ze slavných Telč navštívil?

Město Telč bývalo hojně navštěvováno významnými umělci všech dob. Mezi jednu z těchto osobností patří například malíř Jan Zrzavý, který v roce 1986 v Telči vystavoval svá díla, jež dnes můžete najít v pražské Národní galerii. Sochu Jana Zrzavého si můžete prohlédnout na nádvoří zámku.

Telčský dům – muzeum „Historie a legend z Telče a okolí“

Pověstný Telčský dům se nachází na náměstí Zachariáše z Hradce poblíž románské věže, která je součástí kostela svatého Ducha. Tento dům č. 31 pochází pravděpodobně již z románsko- gotického období a vystřídalo se v něm několik majitelů, mezi které patřili významní obchodníci, konšelé i mistři řemesla. V domě se tak vařilo pivo, uzavíraly se obchody a provozovala řemesla – například zde byla i sklářská nebo keramická dílna. Postupem času však dům chátral. Až v roce 1995 se šikovná místní sochařka Anna Hanzlová (1943 – 2005) rozhodla nechat provést rozsáhlou rekonstrukci, která obnovila původní vzhled Telčského domu.

Rekonstrukce Telčského domu trvala 11 let a nechala vyniknout malovanému trámovému stropu, původnímu vybavení domu v historickém duchu i románskému podzemí. Dům se tak povedl, že dokonce v roce 2004 získal Cenu města Telče za nejlépe zrekonstruovanou historickou budovu. Dnes Telčský dům slouží jako muzeum. Stačí si zakoupit vstupenky a můžete v něm strávit příjemný čas s dětmi a prohlédnout si celou řadu zajímavých expozic a pohádkových i strašidelných atrakcí pro děti. Soukromé muzeum „Historie a legend z Telče a okolí“ má rozhodně co nabídnout.

Historie města Telč

Město Telč založili pánové z Hradce v roce 1339. Již v první polovině 13. století se na tomto místě nacházela osada, královský dvorec, strážná věž a kostel. Moc informací se ale o historii města Telč z doby 13. a 14. století nedochovalo, protože ve druhé polovině 14. století vyhořela městská radnice se všemi dokumenty a záznamy. V 15. století město dokonce i dobyli Husité.

Mezi významné majitele zámku patřil především Zachariáš z Hradce, který žil v 16. století a na jehož počest se dnes konají historické slavnosti města. Dalšími majiteli zámku byli například Slavatové v 17. století nebo později Lichtenštejnové. Díky nim se může zámecká zahrada pochlubit dochovaným empírovým skleníkem.

Kdo byl Zachariáš z Hradce?

Vysoce postavený a velice schopný Zachariáš z Hradce (1526– 1589) byl významná telčská osobnost, český šlechtic a vzdělanec. V 16. století za doby jeho působí zažilo město Telč velký rozmach. I jeho první žena Kateřina z Valdštejna byla velice oblíbenou telčskou paní. Zachariáš z Hradce dobře hospodařil, zakládal rybníky a řemeslné cechy. Také přestavěl zámek, a to pomocí nejlepších italských architektů. Z královské osady se tak stalo překrásné renesanční sídlo. Zachariáš se po smrti Kateřiny znovu oženil, ale pohřben je se svou první ženou Kateřinou, a to na zámku v Telči v kapli Všech svatých, která byla vybudována v roce 1580.

Zámek v Telči se pyšní Zlatým sálem

Lákavou turistickou atrakcí je původní Zlatý sál telčského zámku. Většina původních prostor zůstala plně zachována, proto se Telč může jako jeden z mála zámků pyšnit původními interiéry.

V současné době však probíhá rekonstrukce zámku v rámci projektu Revitalizace památky světového dědictví UNESCO – Státní zámek Telč – Růže Vysočiny, proto je zpřístupněna pouze jeho část – a sice II. prohlídkový okruh. Ten tvoří obytné místnosti zámku z doby života Lichtenštejnů. Turisty mohou potěšit podobizny a krajinomalby, cenný holandský porcelán ze 17. století, cínové nádobí, hraběnčina koupelna, šatna hraběte nebo úchvatná knihovna s mnohatisícovými svazky. Trasa prohlídky s průvodcem trvá přibližně 40 minut a tento okruh si můžete prohlédnout každý den kromě pondělí od 10 do 16 hodin. Maximální počet osob pro jednu skupinu je 20.

Jak se budí princezny v Telči

Zámek v Telči se objevil také ve filmu, a to v pohádce Václava Vorlíčka Jak se budí princezny z roku 1978.

Lákadla pro turisty v okolí Telče

Co všechno můžete vidět v okolí města a zámku Telč? Turisté se mohou pokochat krásným výhledem z rozhledny s názvem Oslednice, která se nachází na okraji města Telč a poskytuje rozhled nejen na celé město, ale také na vzdálené vrcholky – vzácností je i výhled na alpský vrch Ötscher. Původní dřevěná rozhledna pocházela z roku 1898 a měřila 16 metrů, současná rozhledna je kovová a byla dostavěna v roce 2000. Měří 36 metrů a vystoupat na ni můžete po 176 schodech.

Z telčské rozhledny Oslednice lze dohlédnout i na hrad Roštejn. Ten najdete kousek dál od Telče směrem na Pelhřimov. Roštejn pochází ze 14. století a také tento hrad byl poctěn péčí jednoho ze svých majitelů – Zachariáše z Hradce, který jej za doby svého působení nechal přestavět na úchvatné lovecké sídlo s rozsáhlou oborou. Určitě se máte na co těšit!

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Nejkrásnější české město Telč. Proč jej National Geographic zařadil na seznam nejlepších výletů?