Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Nejkrásnější hory světa. Které by měli mít na bucket listu milovníci horské turistiky?

Redakce

Redakce

15. 1. 2018

Ať už na nich lyžujete, lezete nebo se po nich jen procházíte, hory jsou přírodním úkazem, kvůli kterému stojí za to cestovat.

Teď vám prozradíme překvapivé informace o 19 nejmalebnějších vrcholech světa.

Vinicunca, region Cusco, Peru

Známá také jako Duhová hora (Rainbow Mountain), Vinicunca znamená v místním jazyce, kterým se hovoří v regionu Cusco, „Hora sedmi barev“.

Za svoji barevnost vděčí  minerálům, které jsou v ní obsažené. O barvách se ale dlouho nevědělo, protože byly po mnoho let ukryté pod tenkou vrstvou ledu.

Mu Cang Chai, Vietnam

Mu Cang Chai, Vietnam, nejkrásnější hory světa

Mu Cang Chai, Vietnam

Klenot ukrytý v malé venkovské provincii na severu Vietnamu. Rezervace Mu Cang Chai je pokryta terasovitými rýžovými políčky, jejichž zelená barva je tak sytá, až máte pocit, že se nacházíte v obraze. V závislosti na měsíci, ve kterém oblast navštívíte, mohou barvy políček přecházet od smaragdové zelené přes žluto zlatou až po světle hnědou.

Políčka byla vysekána do pohoří Hoang Lien Son už v 15. století místním národem Hmongů a jsou těmito lidmi obhospodařována dodnes.

Kirkjufell, Grundarfjörður, Island

nejkrásnější hory světa, Kirkjufell

Kirkjufell

Tato nejfotografovanější hora celého Islandu má unikátní polohu na poloostrově Snæfellsnes. Kirkjufell vypadá, jako by se zvedal přímo z moře. Vodopády, ležící na jeho úpatí, pouze podtrhují jeho majestátní vzhled.

Kirkjufell si jako lokaci vybrali také filmaři pro natáčení šesté a sedmé série populárního seriálu Hra o Trůny.

Tři Sestry, Modré hory, Nový Jižní Wales, Austrálie

nejkrásnější hory světa, Tři sestry

Tři sestry

Zástupy turistů se každý rok vydávají na vyhlídku Echo Point, aby se pokochali pohledem na Tři Sestry, fascinující skalní formaci v Modrých horách. Je to region plný eukalyptových lesů, strmých útesů a vodopádů.

Tato pískovcová skalní formace je opředena řadou legend. Jedna z nich říká, že se tři sestry z kmene Katoomba zamilovaly do tří bratrů z kmene Nepean. Podle kmenových zákonů se však nesměli vzít. Proto bratří dívky unesli a mezi kmeny vypukl boj. Šaman z kmene Katoomba, aby sestry ochránil, proměnil dívky dočasně ve skály. V bitvě však zemřel a nestihl je proměnit zpět, proto navždy zůstaly Třemi Sestrami.

Dolomity, Itálie

nejkrásnější hory světa, Dolomity

Dolomity

Dolomity zahrnují 18 vrcholů, které jsou součástí Alp v severní Itálii. V masivu se nachází několik nejvyšších vápencových stěn světa.

Jezero Braies je často nazýváno perlou mezi jezery Dolomit. V létě mají jeho vody barvu jako drahokamy díky okolní scenérii, kterou jezero odráží. Je to jedno z největších a nejhlubších jezer v Dolomitech, dosahuje hloubky až 36 m.

Andy, bolivijská náhorní plošina Altiplano

nejkrásnější hory světa, Altiplano

Altiplano

S délkou téměř 8 000 km představují Andy nejdelší kontinentální pohoří světa.

Na bolivijské náhorní plošině Alitplano se nachází, zaštítěné majestátními Andami, jezero Laguna Colorada neboli Červená laguna. Jeho mělké a slané vody přitahují plameňáka andského, nejohroženější druh plameňáka na světě.

Za svoji červenou barvu vděčí jezero řasám a sedimentům, které jsou obsažené ve vodě.

Mount Rainier, Washington, USA

nejkrásnější hory světa, Mount Rainier

Mount Rainier

Nejen, že je Mount Rainier aktivní sopkou, ale také napájí 6 řek. Jedná se rovněž o nejchladnější horu Spojených států, takže turisté by měli být připraveni na jakékoliv počasí, ať už se tam vypraví kdykoliv během roku. Ve výšce nad 1500 m n. m. bude sníh i v červenci.

Geologický park Zhangye Danxia, Kan-su, Čína

nejkrásnější hory světa, Zhangye Danxia

Zhangye Danxia

V české transkripci uváděno též jako Čang-jie. Danxia (neboli Tan-sia) je označení pro speciální krajinný typ v jihozápadní Číně. Barevně pruhované hory jsou tvořeny vrstvami minerálů a kamenů, které byly narušeny, když došlo ke kolizi tektonické desky, která dnes tvoří Indii, se zbytkem euroasijského kontinentu.

Dnes je místo chráněným kulturním dědictvím UNESCO. Dříve málo známý zázrak je nyní populární turistickou destinací, z dobrého důvodu. Je velká pravděpodobnost, že nic podobného jste předtím ještě nikdy neviděli.

Mount Fitz Roy, Patagonie

nejkrásnější hory světa, Mount Fitz Roy

Mount Fitz Roy

Zatímco mnozí znají tuto mraky zahalenou horu jako Fitz Roy, její jméno v původním dialektu kmene Tehuelche zní Chalcén, což znamená „Kouřící hora“. Pojmenována Fitz Roy byla na počest Sira Roberta Fitzroye, námořníka, který pomohl Charlesi Darwinovi dostat se do Jižní Ameriky.

Hora leží na hranici Argentiny a Chile v jihopatagonském ledovcovém poli. Sloužila také jako inspirace pro logo oděvní společnosti Patagonia. Její zakladatel, Yvon Chovinard, na horu sám vylezl v roce 1968.

Mount Snowdon, Národní park Snowdonia, Gwynedd, Wales

nejkrásnější hory světa, Mount Snowdon

Mount Snowdon

Je možné, že jste o hoře Mount Snowdon ještě neslyšeli. Na věhlas má ale rozhodně nárok a to nejen proto, že je nejvyšší horou Walesu. Edmund Hillary, který jako první (spolu se šerpou Tenzingem) dosáhl vrcholu Mount Everestu, ji totiž využíval pro svůj trénink.

Matterhorn, Zermatt, Švýcarsko

nejkrásnější hory světa, Matterhorn

Matterhorn

Matterhorn, stojící se svými 4 478 metry na pomezí Švýcarska a Itálie, je asi nejznámější horou Alp. Možná ale také jednou z nejnebezpečnějších. Při jeho zdolávání již zemřelo přes 500 horolezců, včetně čtyř z prvních sedmi, kteří stanuli na jeho vrcholu.

Matterhorn má také nejstarší ozubenou dráhu pod širým nebem na celém světě – Gornergrat Bahn. Vlak odjíždí z města Zermatt na úpatí Matterhornu a pokračuje na samotnou horu, ač nedosáhne až k jejímu vrcholu.

Cradle Mountain, Cradle Mountain-Lake St. Clair National Park, Tasmánie, Austrálie

nejkrásnější hory světa, Cradle Mountain

Cradle Mountain

Cradle Mountain je obvykle zmiňována jako výchozí bod populárního šestidenního treku Overland Track, který měří 65 kilometrů. Od Cradle Mountain vede skrz národní park Cradle Mountain-Lake St. Clair National Park a končí u jezera Saint Clair.

Při výstupu na horu se můžete setkat s wombaty, vačicemi a klokany.

Hora Fudži, ostrov Honšu, Japonsko

nejkrásnější hory světa, Hora Fudži

Hora Fudži

Hora Fudži je nedílnou součástí japonské kultury a scenérie. Japonská literatura se zmiňuje o aktivním vulkánu, k jehož poslední erupci došlo počátkem 18. století, již od osmého století.

Když je jasno, je vidět zasněžený vrcholek 3 776 metrů vysoké hory až z Tokia. Samotný výstup na horu Fudži je ale pro mnoho lidí rozčarováním, protože stezku obklopují jen pusté kamenné stráně.

Denali, Národní park Denali, Aljaška

nejkrásnější hory světa, Denali

Denali

Nejvyšší hora Severní Ameriky se původně jmenovala Mount McKinley po 25. prezidentovi Spojených států amerických. V roce 2015 změnil prezident Barack Obama její jméno na Denali. To, v jazyce místního kmene Koyukon, na jehož území se hora nachází, znamená „Ten Velký“.

Se svoji výškou 6 190 metrů je současně i nejvyšší horou Aljašských hor. Nachází se v Národním parku Denali, který i s přilehlou chráněnou oblastí zaujímá celkovou plochu 24 500 kilometrů čtverečních.

Mount Cook (Aoraki), Canterbury, Nový Zéland

nejkrásnější hory světa, Mount Cook

Mount Cook

Mount Cook si i po přeměření v roce 2013 a snížení výšky o 30 metrů, na konečných 3 724 metrů, udržela status nejvyšší hory Nového Zélandu. Patří mezi 28 vrcholů novozélandského pohoří Jižní Alpy. Nachází se v Národním parku Aoraki/Mount Cook, kde 40 % z jeho povrchu zabírají ledovce.

Ama Dablam, Himaláje, Nepál

nejkrásnější hory světa, Ama Dablam

Ama Dablam

V Himalájích na sebe obvykle veškerou pozornost strhne Mount Everest. Je zde ale i celá řada dalších fotogenických vrcholů. Jedním z nejkrásnějších je bezesporu Ama Dablam, jehož název lze přeložit jako „Matka s perlovým náhrdelníkem“, protože dva boční hřebeny představují rozpřažené ruce a ledovec okolo vrcholu pak náhrdelník kolem jejího krku.

Alpy, Evropa

Alpy jsou největším evropským horským masivem s celkovou délkou přesahující 1200 kilometrů. Nachází se na území sedmi států – Francie, Švýcarska, Německa, Lichtenštejnska, Rakouska, Itálie a Slovinska.

Alpy jsou osídlené již po celá tisíciletí. Ledový muž Ötzi, který byl objeven v roce 1991, byl zavražděn před více než 5 300 lety a ledovec se postaral o jeho dokonalou mumifikaci.

Skalisté hory, Národní park Banff, Kanada

nejkrásnější hory světa, Banff

Banff

Skalisté hory leží  na území nejstaršího kanadského národního parku Banff. Tvoří je více než padesát vrcholů s výškou přes 3 000 metrů a řada ledovcových jezer s těžko uvěřitelnou sytě tyrkysovou barvou.

Jezero Peyto vypadá jako oživlá pohlednice. Voda získává neobvyklé tyrkysové zbarvení díky pohybu ledovců, které pod sebou drtí skály a štěrk. Výsledný jemný prach je vodou unášen do ledovcových jezer, která jsou díky tomu kalná a pohlcují více slunečního světla, což jim dává ono unikátní zbarvení.

Fjord Reine, Reine, Norsko

nejkrásnější hory světa, Fjord Reine

Fjord Reine

Reine je sice studené a odlehlé, ale vyrazí vám dech. Nachází se na norských Lofotech na polárním kruhu. Fjord se postará o dramatické pozadí a zbytek dokreslí červené domečky, zvané Rorbuer, které dříve obývali rybáři, roztroušené v malé rybářské vesničce se třemi sty obyvateli. Dnes část z nich slouží jako turistické ubytovny a je možné si je pronajmout.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Nejkrásnější hory světa. Které by měli mít na bucket listu milovníci horské turistiky?