Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Největší či nejstarší knihovna na světě. Kde je najdete?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

14. 11. 2019

Knihovna = studnice moudrosti. V každém domě by měla být alespoň jedna knihovnička, kam se člověk uchýlí pro rozptýlení od starostí či pro radu. Pokročilejším zdrojem informací jsou knihovny městské, dále pak univerzitní… A podívat se do nějaké knihovny ve městě, které zrovna navštívíte, určitě není na škodu. Spadeno můžete mít i na největší, nejkrásnější nebo nejstarší knihovny po celém světě.

Největší knihovnu světa si můžete prohlédnout zdarma

Až budete na výletě ve Washingtonu D. C., nezapomeňte navštívit největší knihovnu na světě! Rozhodně není třeba cokoliv platit. Library of Congress funguje jako historická památka s možností komentované prohlídky, a také jako centrum kultury, kde se pořádají všemožné výstavy, koncerty a jiné akce.

Knihovna kongresu byla založena roku 1800, nachází se ve třech budovách a obsahuje přes 168 milionů tištěných, rukou psaných, malovaných i nahraných naučných materiálů ve 470 jazycích. Knihu si zde domů rozhodně nepůjčíte, ale držitelé průkazu je mohou studovat na místě. Knihovna některé materiály poskytuje i v elektronické podobě.

Dovolená v Maroku: navštivte nejstarší knihovnu na světě!

Fez je nejen tradiční červená pokrývka hlavy, ale také bývalé hlavní město Maroka, nazývané též Fes nebo Fás. Zde sídlí ta nejstarší stále fungující knihovna vůbec, al-Qarawiyyin. Patří k univerzitě, také nejstarší na světě, a byla otevřena v roce 859. Celé město je historickým pokladem zařazeným na seznamu světového dědictví UNESCO.

Lze tam najít unikátní literární klenoty, jaké byste jinde ve světě nenašli, včetně původních knih z 9. století. Ty nejdražší jsou přísně střeženy. Knihovnu si vzala do parády architektka Aziza Chaouni a dle jejího návrhu byla nedávno provedena celková rekonstrukce. Znovu se otevřelo v roce 2016.

Nutno podotknout, že výprava do Maroka se pro Evropana neobejde bez bezpečnostních rad. Nepodávejte nikomu levou ruku, a to ani při placení, nepijte vodu z kohoutku a mějte se na pozoru před pouličními zloději a podvodníky. Obličej se tam zahalovat nemusí, ale mnoho místních žen to raději dělá. Když situaci nepodceníte, dá se v této historicky bohaté zemi zažít krásná dovolená.

Nejkrásnější knihovny – špičkový interiérový design

Na některých knihovnách se návrháři opravdu skvěle vyřádili. Knihovnu pak můžete zařadit do programu exkurze coby architektonické dílo hodné návštěvy.

Jmenovitě například Biblioteca Marciana v Benátkách, která kromě toho také nese jistou prestiž díky svým 700 tisícům svazků včetně významných latinských a řeckých rukopisů. Byla postavena v 15. století. Zevnějšek se pyšní dórskými sloupy a palladiovskými okny, v honosném interiéru nalezneme nesčetně maleb.

Nyní trochu z jiného soudku: moderní design. I takové jsou některé knihovny – a určitě stojí za to! Městská knihovna v německém Stuttgartu zaujme svou jednoduchostí, hranatými tvary a pohodově nasvícenou bílou barvou. Helsinská centrální knihovna Oodi, dostavěná teprve loni, zase svým elegantním tvarem vlny a uvnitř vyváženou kombinací odstínů a prvků.

Největší klášterní knihovně se říká osmý div světa

Jednou z nádherných knihoven je klášterní knihovna v Admontu, ležícím v samém středu Rakouska. Interiér, považovaný některými za osmý div světa, navrhl koncem 18. století architekt jménem Josef Hueber. Inspirací mu byla Císařská knihovna ve Vídni.

Uvnitř najdete bohatou výzdobu inspirovanou barokem a rokokem, pozlacené římsy nad regály i vysoké stropní klenby s freskami. I přes své umístění v klášteře a citovostí oplývající dekor se interiér zároveň nese v duchu osvícenství.

Nejvýznamnější knihovny v Česku

Nakonec se vrátíme do Česka. I zde totiž máme pro nás významné knihovny, ba právě proto, že většinu knih mají v naší řeči. Největší a nejdůležitější je bezesporu Národní knihovna České republiky, sídlící na pražském Starém městě. Funguje od roku 1777 a shromažďuje všemožnou literaturu, jejíž číslo se blíží 7,5 milionům. V současnosti probíhá rekonstrukce za účelem rozšíření skladovacích prostor.

Druhá největší je Moravská zemská knihovna v Brně, která je zároveň krajskou knihovnou. I zde najdete leccos. Z ostatních velice významných knihoven můžeme jmenovat Kroměřížskou arcibiskupskou zámeckou knihovnu nebo Knihovnu Akademie věd a mnoho dalších…

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Největší či nejstarší knihovna na světě. Kde je najdete?