Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

Nejzachovalejší zřícenina Tolštejn v Lužických horách je místo pro hledače pokladů

Hrad Tolštejn se nachází na severní straně Lužických hor v Děčínském okrese v Severních Čechách v nadmořské výšce 670 metrů. Poblíž je městečko Varnsdorf a obec Jiřetín pod Jedlovou. Tolštejn bývá označován za nejzachovalejší zříceninu v Čechách a přitahuje lovce pokladů. Odkud pochází název hradu a s jakou historií bývá spojován? Co nabízí turistům dnes?

Historie hradu Tolštejn

Tolštejn pochází z konce 13. nebo počátku 14. století, kdy byl postaven kolem dvou skalisek poblíž hory Jedlová. Měl skvělou polohu a chránil přechod z Horní Lužice (Budyšína) na českou stranu Lužických hor. Název hradu byl pravděpodobně odvozen z německého slova Dohlenstein, což v překladu znamená Kavčí skála. Prvním vlastníkem hradu byl nejspíše Vaněk z Vartenberka, který organizoval vojenské výpady do Dolní Lužice. V roce 1402 hrad koupil Hynek Berka z Dubé. V roce 1463 pak byl hrad dobyt vojskem lužického fojta kvůli loupeživým výpadům Albrechta z Dubé, a připadl Janu z Vartenberka.

České Švýcarsko: Výlety po nejkrásnějších místech České republiky

Dalšími majiteli hradu byli Šlejnicové ze Saska, a to od roku 1481. Jiří Šlejnic v roce 1548 založil dnešní Jiřetín pod Jedlovou. Jindřich Šlejnic provedl v roce 1516 gotickou přestavbu hradu, ale k bydlení si postavil i zámek v Rumburku. V roce 1607 se hrad již uvádí jako pustý. Následně se ale na něm vystřídalo několik majitelů, a to až do doby třicetileté války, kdy hrad v roce 1642 oblehla a dobyla švédská vojska. Vyhořelý hrad už pak nebyl nikdy obnoven a ruiny zdí se rozebíraly na stavební materiál.

Proslulá hradní restaurace na Tolštejně

V 19. století vystoupila do popředí snaha hrad opravit a využít k turistickým účelům, proto zde byla v roce 1866 postavena hradní restaurace ve švýcarském stylu, kterou vedl obchodník Münzberg. V této době hrad navštěvovala spousta umělců a známých osobností. Hrad navštívili například básník Rudolf Bauchman, malíř Vogel, básník Rainer Maria Rilke, Ferdinand Habsburský nebo ruská herečka Charlotte Witt. Restaurace fungovala zhruba až do konce 2. světové války. Na hradě byla původně také slušná sbírka historických zbraní a jiných vzácných předmětů.

Restaurace pak byla znovu otevřena od 50. let 20. století, ale v roce 1977 se zřítilo zdivo a objekt zůstal ležet ladem. Opětovné otevření a provoz se podařilo zrealizovat v 90. letech 20. století, poté po roce 2000 díky sdružení  obcí mikroregion Tolštejn vzniklo Tolštejnské panství. Dnes je častým návštěvníkem hradu hudebník Štěpán Rak, který je považován za trubadúra Tolštejnského panství.

Do roku 1923 vlastnil zříceninu rod Lichtenštejnů, pak ji odkoupil stát. Od 90. let 20. století se obec Jiřetín snažila o záchranu zříceniny a využití bývalého hradu k turistickým účelům. Vyhledávaná je vyhlídka, která umožňuje sledovat krásy okolí. Vstup na ni je zpoplatněn. Na hradě se jinak pořádá spousta kulturních a historických akcí. Každoročně se pořádají Dny Tolštejnského panství a hra Vandrování po Tolštejnském panství. Kolem hradu vede cyklostezka a na hrad se dá dostat po červené turistické značce.

Pověsti o pokladu na Tolštejně

V souvislosti s hradem Tolštejnem existují pověsti o těžbě zlata a skrytých podzemních chodbách, také o místní Bílé paní a pokladech.

Tipy na výlety v okolí

Jiřetín pod Jedlovou

Jedním z tipů na výlety po okolí je bezesporu obec Jiřetín pod Jedlovou, kde můžete navštívit proslulé Hornické muzeum, které i přímo souvisí s historií hradu Tolštejn a s místním dolováním. Jiřetín byl založen Jiřím Šlejnicem v letech 1548 až 1553 pro zlepšení hornictví a těžbu nejen uhlí, ale i drahých kovů, zejména stříbra. Městečko bylo pojmenováno po něm, tedy z němčiny Jürgenthal, počeštěním pak vznikl Jiřetín.

Za návštěvu v Jiřetíně stojí také kostel Nejsvětější Trojice, rozhledna na Jedlové, křížová cesta vedoucí na Křížovou horu, Jiřetínský hřbitov, kaple Božího hrobu, Jelení skála a další kulturní a historické zajímavosti. Jiřetín má totiž velmi bohatou historii a je významným střediskem turistiky i zimních sportů.

Varnsdorf

Dalším městem, do něhož byste se měli určitě podívat, je Varnsdorf. Ani jeho historie a kulturní památky nezůstávají pozadu a pojí se především s událostmi v průběhu a po skončení 2. světové války.

Čím jsou zajímavé Lužické hory, co vidět v této oblasti a kde si tam zalyžujete?

Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, region-ceskesvycarsko.cz, hrady.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejzachovalejší zřícenina Tolštejn v Lužických horách je místo pro hledače pokladů