Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Není kolo jako kolo. Pořídit si horské, městské, nebo trekové?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

20. 10. 2016

Ač se vám všechna jízdní kola mohou zdát na první pohled stejná, vězte, že na každém typu vás čeká odlišná jízda. Než si tedy pořídíte nové kolo, zapřemýšlejte, kde a jak často ho budete využívat. Kdy vám nejlépe poslouží horské kolo, kdy raději volit trekové a v jakých případech vsadit na městské?

Jak vybrat kolo trekové, silniční nebo horské

Zdroj: Pixabay

S horským kolem do přírody

Pokud si rádi vyrazíte na výlet na kole do lesů či po polních cestách, pak se vám nepochybně nejlépe pojede na horském kole. Je to zejména kvůli tomu, že horská kola jsou vybaveny odpružením – ať už ve formě odpružené vidlice kombinované s pevnou zadní stavbou (pevná horská kola), anebo systému odpružení obou částí kola (celoodpružená kola).

Díky tomu může cyklista snadno ovládat kolo i v náročném terénu, čemuž přispívá i nízká hmotnost horských kol. Do prudších sjezdů a výjezdů jsou lepší celoodpružená jízdní kola DHS, která lépe kopírují terén a poskytují cyklistovi větší pohodlí při jízdě.

Na městském kole do práce

Horská kola se však díky své konstrukci zase příliš nehodí na delší jízdu po pevných silnicích a asfaltových komunikacích. K tomuto účelu jsou, jak název napovídá, vhodnější městská kola. Ta nebývají tolik odpružená, jelikož jízdu na pevném terénu by to spíše ztěžovalo. O to více si však mohou dovolit být elegantní a zároveň natolik pohodlná, aby nebylo nutné oblékat si na jízdu sportovní oblečení.

Až tedy jednou svou ranní cestu přecpanou tramvají vyměníte za svěží projížďku na městském kole, zjistíte, proč je tento způsob dopravy do práce či školy v některých evropských městech tak populární.

Trekové či krosové kolo do lehčího terénu

Jestliže si pořizujete kolo právě pro to, abyste si mohli od ruchu města odpočinout, ale stále se při svých vyjížďkách hodláte pohybovat po silnici či zpevněných stezkách, pak vsaďte na trekové či krosové kolo. A jaký je mezi nimi rozdíl? Zatímco krosové kolo se hodí na sportovnější jízdu, trekové kolo oceníte zejména při dlouhých turistických výletech, a to nejen díky většímu pohodlí, ale také dostatečnému prostoru na zavazadla.

Zdroj: Efittness.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Není kolo jako kolo. Pořídit si horské, městské, nebo trekové?