Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Nepodceňujte zánět slepého střeva! Může vás ohrozit na životě

Slepé střevo bývá označováno za vývojový pozůstatek, který je nám dnes už k ničemu. Podílí se sice na fungování imunitního systému, ale jeho odstranění by podle dosavadních zjištění nemělo mít na imunitu zásadní dopad. K vyoperování slepého střeva se přistupuje právě v případě, že se v něm vytvoří zánět.

Dokud nebolí, ani o něm nevíme

Slepé střevo je slepým výběžkem tlustého střeva nacházejícím se v pravé jámě kyčelní. Nebezpečí pro nás představuje zejména apendix, červovitý výběžek slepého střeva na jeho konci. Kvůli slepému zakončení se tu totiž může zachytit část natrávené potravy a na ní následně vyrojit bakterie způsobující zánět. Ten se projevuje tupou bolestí v oblasti nadbřišku nebo pupku, která později zintenzivní a přesune se do pravého podbřišku. Zánět slepého střeva doprovází někdy také zvýšená teplota či horečka, nechutenství, nevolnost a zvracení, zrychlený puls a dech, zácpa nebo průjem a citlivost břicha na dotek.

Na hrdinství není čas

Bolest při zánětu slepého střeva je nejprve nenápadná. Projevuje se hlavně při pohybu a těžko se při ní hledá úlevová pozice. Se stoupající intenzitou se jedinou pohodlnou polohou stává leh na zádech s pokrčenýma nohama. Užívat léky na bolest nemá při zánětu slepého střeva význam. Důležité je co nejdříve vyhledat lékaře, protože hrozí protržení apendixu, rozšíření zánětu do pobřišnice a v nejhorším případě i úmrtí. Lékař odhalí zánět slepého střeva vyšetřením pohmatem, případně doporučí laboratorní vyšetření nebo ultrazvuk. Při potvrzení diagnózy vás urychleně pošle na oddělení chirurgie – jedinou účinnou metodou léčby je totiž operace.

Slepé střevo se (ne)operuje ve výtahu

Operace slepého střeva patří k natolik běžným zákrokům, že se občas s nadsázkou říká, že je možné jej vyoperovat i ve výtahu. Až takto banální to samozřejmě není, ale strach z operace mít skutečně nemusíte. Provádí se klasickým operativním úkonem nebo laparoskopicky podle rozhodnutí lékaře. Zákrok trvá 20–30 minut a rekonvalescence zahrnující zvýšenou opatrnost pak sice zabere 2–3 týdny v případě laparoskopie a 4–6 týdnů po klasické operaci, ale bývá nekomplikovaná. Připravte se hlavně na omezení pohybové aktivity a několikatýdenní dietu.

Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nepodceňujte zánět slepého střeva! Může vás ohrozit na životě