Menu
JenProCestovatele

Nezapomenutelný Loket. Co nabízí hrad a co vidět v jeho okolí

Markéta Pešková

Markéta Pešková

26. 9. 2020

Hrad Loket patří bezesporu mezi turisticky atraktivní hrady. Nachází se na skalnatém ostrohu nad řekou Ohří v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les poblíž Karlových Varů. Co všechno hrad pro turisty nabízí a co si lze prohlédnout v okolí? Zaostřeno bude také na Andělskou Horu nebo Svatošské skály.

Hrad Loket a jeho historie

Kamenný hrad Loket pochází z přelomu 12. a 13. století. Původně sloužil jako pohraniční pevnost. Ve 13. století došlo k jeho rozsáhlé gotické přestavbě a později byl často využit jako vězení. Prvním vězněm byl maličký císař Karel IV. se svou matkou Eliškou Přemyslovnou, která zde s chlapcem našla v době politických nepokojů útočiště. Král Karel IV. si však hrad Loket oblíbil a později se sem často vracel. Na hradě se střídali majitelé a jako státní vězení sloužil po stavební úpravě z roku 1792 až do roku 1948. Po revoluci v roce 1989, a po několika opravách, byl hrad znovu otevřen pro veřejnost a stal se velmi oblíbeným místem pro konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí a honosných svateb.

Mučírna na hradě Loket

Turisté si mohou prohlédnout expozice porcelánu a skla, muzeum zbraní, kde jsou k vidění nejrůznější druhy chladných i střelných zbraní, přileb nebo terčů, dále starožitný nábytek, dřevěné sochy a starou lékárnu. Nechybí ani prostory bývalé věznice a plně vybavená mučírna s autentickou expozicí a mučenými figurínami.

Loketský meteorit

Na hradě Loket může zaujmout také vzácný meteorit. Jedná se o pozůstatek největšího meteoritu, který spadl na hradní nádvoří v srpnu roku 1422. Byl pojmenován Zakletý purkrabí. Původně vážil 107 kg a byl velký jako koňská hlava. V roce 1812 byl pak rozřezán na menší kousky, které byly posléze rozmístěny. Největší osmdesátikilový kus se nachází ve Vídni, další kousky také v Národním muzeu v Praze nebo v depozitáři muzea v Sokolově. O tento meteorit se svého času zajímal i Johann Wolfgang Goethe.

Svatba na hradě Loket

Pokud plánujete svatbu, hrad Loket je velmi lákavou volbou pro parádní svatební obřad. Loket nabízí svatbu v historické obřadní síni, a to hned ve čtyřech možných verzích. Oddávající vás oddají v dobových kostýmech, novomanželé obdrží jako dárek gotické poháry a pamětní listinu a obřad navíc doprovází dobová reprodukovaná, nebo i živá hudba. Můžete si vybrat délku svatebního obřadu a doprovodný program se šermíři, svatební průvod přes hradní bránu, doprovod rytířské družiny nebo posezení u slavnostní hradní tabule.

Čtyři varianty svatby, kterou hrad poskytuje, najdete společně s ceníkem i volnými termíny svateb na webových stránkách hradu. Hrad také nabízí pronájem hradních místností, například pro konání hostin, rautů, různých oslav, konferencí a podobně.

Co navštívit v okolí hradu Loket?

V blízkém okolí hradu se nachází lázeňské město Karlovy Vary, které rozhodně stojí za návštěvu. Zaujmout vás může třeba zřícenina hradu Andělská hora nebo Svatošské skály – místo, které inspirovalo celou řadu umělců. Okolí hradu Lokte a Svatošských skal láká především vodáky a horolezce. Ochutnat můžete i loketské pivo, které se vaří v malém pivovaru Svatý Florián.

Svatošské skály u Lokte

Svatošské skály jsou od roku 1933 chráněná Národní přírodní památka. Území Svatošských skal je součástí lokality Kaňon Ohře zahrnuté do soustavy Natura 2000. Území spravuje CHKO Slavkovský les. Skály tvoří obrovské žulové bloky, které mají svá jména – Svatoš, Nevěsta s Ženichem, Páter, Svědkové, Muzikanti, Tchán, Tchyně a Zámek. Na území lesa se nachází řada vzácných živočichů a rostlin.

Svatošské skály jsou pojmenovány podle Jana Svatoše (německy Hans Heiling), s nímž se pojí pověst, kterou v roce 1811 zapsal Theodor Körner a jíž později převzali pohádkoví bratři Grimmové. Na základě této pověsti vznikla i opera Hans Heiling Heinricha Marschnera, který v roce 1823 pobýval v Karlových Varech na léčení.

Goethe v Karlovarském kraji a další umělci

Jak se ale zdá, Svatošské skály a pověst o Janu Svatošovi inspirovaly i mnohé další umělce. Patřil mezi ně německý básník Johann Wolfgang Goethe, který pobýval v lázních v letech 1785–1823 a zřejmě námět zmíněné pověsti zakomponoval do svého Fausta. V Karlovarském kraji existuje také Goethova pamětní deska, jež byla slavnostně odhalena v roce 2014 na zdi hostince Jan Svatoš na druhé straně řeky Ohře.

Svatošské skály očarovaly také známého psychoanalytika Sigmunda Freuda. Zdál se mu o nich sen, který popisuje v pojednání Sen o Svatošských skalách. Svatošské skály inspirovaly též našeho Viléma Mrštíka, který je rovněž opěvuje ve svém díle.

Svatošské skály – pověst

Pověst vypráví, že Svatošské skály jsou vlastně celý zkamenělý svatební průvod Jana Svatoše, jež nechala zkamenět vodní víla z řeky Ohře za to, že Jan porušil slib, který jí dal. Tím slibem bylo, že když ho víla zasvětí do černé magie, Svatoš se nikdy neožení s žádnou jinou dívkou. Jan Svatoš se ale časem zamiloval někoho jiného a všechny sliby šly stranou. Zhrzená rusalka se pak pomstila nejen jemu, ale i celému jeho svatebnímu průvodu.

Naučná stezka Doubí – Svatošské skály

Cestu za poznáním představuje Naučná stezka Doubí – Svatošské skály. Začíná v Karlových Varech – Doubí a končí v obci Hory. K dispozici je celkem 12 informačních panelů, které turisty seznamují s mnoha historickými a geologickými zajímavostmi v okolí. Celá trasa je poměrně dlouhá a hodí se ideálně pro cyklistiku v letní sezóně.

Andělská Hora – kostel Nejsvětější Trojice

Nedaleko Karlových Varů se nachází obec Andělská Hora se zříceninou hradu ze 14. století a pozoruhodným kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712. Jedná se o oblíbené poutní místo. Zřícenina láká svou romantickou atmosférou a krásným výhledem na široké okolí. Ani toto krásné místo nevynechal Johann Wolfgang Goethe, který ji navštívil v roce 1786.

Poblíž kostela stojí památná lípa, u níž byla kdysi zázračná studánka, která léčila nemocné poutníky. Na Andělské Hoře se také natáčel muzikál Balada pro banditu s Miroslavem Donutilem nebo televizní pohádka Hora jménem Andělská.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nezapomenutelný Loket. Co nabízí hrad a co vidět v jeho okolí