Menu
JenProCestovatele
Kolem světa

Ochutnejte tukožroutský nápoj Boza z Istanbulu. Tento elixír zlepší i vaše soustředění

Adéla Lišková

Adéla Lišková

14. 4. 2016

Osmanská říše nás v historii sice dost potrápila, přinesla ovšem také pár skvělých věcí. Jednou z nich je nápoj jménem boza, který nejen výborně chutná, ale lze díky němu také shodit nějaké to kilo navíc.

Nápoj Boza Istanbul

Nápoj Boza, Zdroj: Wikipedia, Autor: FoPen

Boza zažívala své největší chvíle slávy během středověku, kdy byla na vrcholu i Osmanská říše. Lahodný nápoj byl jednou z nejdůležitějších tureckých obchodních komodit a posilovali se jím i důstojníci osmanské armády.

Zakázaný nápoj

Obyčejní lidé si však bozu mohli volně dopřávat jen do 16. století. V této době ji totiž pár experimentátorů vylepšilo jakožto „tyranskou bozu“ trochou opia. To se tehdejšímu sultánovi nelíbilo, a tak ji zakázal. O tři století později už se ovšem boza opět prodávala na každém rohu Instanbulu.

Do dnešní podoby bozu vyšlechtil Hadži Bej Sadik, přistěhovalec z Albánie. Nápoj se připravuje kvašením z prosa, krupice, vody a cukru. Hustá bílá tekutina se podává jako panák, který se na ozdobu posypává skořicí. V Instanbulu je dnes k dostání na každém větším trhu či v obchodě s potravinami.

Podpora myšlení i hubnutí

Boza je velmi oblíbená mezi istanbulskými studenty, jelikož vedle toho, že obsahuje vitamíny A, B a E, podporuje soustředění a správné fungování nervové soustavy. Popíjejí ho i těhotné ženy, jelikož stimuluje tvorbu mateřského mléka.

Nápoj navíc obsahuje bakterie s příznivým vlivem na mikroflóru, pomáhá tak i s trávicími problémy. Bozu rovněž vyhledávají lidé, kteří chtějí zhubnout, jelikož podporuje zdravé fungování metabolismu a navíc dobře zasytí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ochutnejte tukožroutský nápoj Boza z Istanbulu. Tento elixír zlepší i vaše soustředění