Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Osada Ležáky: Stejně jako Lidice ztratila své obyvatele, paměť nikoli

Redakce

Redakce

3. 4. 2018

Ležáky tvořilo několik domků na březích potoka Ležák. Co změnilo poklidný život tamějších obyvatel a co přesně se stalo v roce 1942?

Osada Ležáky, dnes pietní místo, se nachází na Chrudimsku, nedaleko obce Hlinsko. Původně se jednalo o samotu, kde byl znám pouze mlýn. Postupem času ovšem přibyly další domy, jejichž obyvatelé se živili především těžbou v nedalekém lomu.

Osada Ležáky: Odvaha místních obyvatel se zapíše do dějin…

Významné dějiny osady souvisí se vznikem odbojové organizace Čenda, ve které bylo několik ležáckých mužů a také majitel ležáckého mlýna Švanda.

Odboj spolupracoval s vyšším vedením a později spolupracoval se skupinou Silver A, která měla po atentátu na Heydricha navázat kontakt s Londýnem a pomáhat domácímu odboji pomocí vysílačky Libuše. Právě Libuše byla ukryta v lomu Hluboká u Ležáků a odtud radiotelegrafista Potůček vysílal.

Atentát na Reinharda Heydricha

Z Velké Británie byli dopraveni příslušníci československé armády – Skupina Anthropoid, která měla uskutečnit atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Spolu s ní byla vysazena i skupina Silver A.

27. května 1942 Jozef Gabčík a Jan Kubiš atentát vykonají. Heydrich je těžce raněn a na následky zranění umírá 4. června. Po atentátu byl vyhlášen výjimečný stav – nastává heydrichiáda. Pátrání po atentátnících vede mylně 10. června 1942 k vyhlazení Lidic. Parašutisté byli dopadeni v pražském kostele 18. června.

Po udání parašutistou Karlem Čurdou dochází k rozsáhlým vyšetřovacím akcím, které se orientují na příslušníky odboje a parašutisty. 24. června 1942 jsou obyvatelé Ležáků zatčeni a převezeni do Pardubic, kde jsou muži i ženy postříleni. Jan Potůček, poslední z parašutistů, je zastřelen 2. července ve svém úkrytu v lese.

Osada Ležáky

Dnes na území nikdo nebydlí, je tu jen muzeum, Foto: Eva Chytková, Jenprocestovatele.cz

Ležácké děti byly převezeny do koncentračních táborů a později našly smrt v polském Chelmnu. Tragédii přežily jen dvě dívky, které byly uznány k poněmčení.

Jak Ležáky dopadly?

Po zatčení obyvatel byly domy v osadě zapáleny a v roce 1943 srovnány se zemí. První pokusy o zřízení pietního území začaly v roce 1951, kdy se postupně stavěly pomníky a památníky. Dnes v údolí stojí muzeum s expozicí Ležáky, osada, která nemlčela, restaurace a soustava tzv. hrobodomů, kdy na původním místě každého obydlí stojí památný pomník.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Osada Ležáky: Stejně jako Lidice ztratila své obyvatele, paměť nikoli