Menu
JenProCestovatele
Tipy pro cestovatele

Ošetření ran a puchýřů snadno a rychle. Soutěžte o HemaGel První pomoc

Divoká jízda na kole, horolezectví nebo třeba vodní turistika. Cestování spojené s adrenalinovými zážitky se mnohdy neobejde bez odřenin, ran různého původu, puchýřů, nebo dokonce popálenin od ostrého horského slunce. Těmto nepříjemnostem se však vyhnete správným ošetřením rány.

První pomocí by za každých okolností mělo být důkladné omytí postiženého místa čistou vodou. Následně je dobré ránu nevysušovat, ale naopak jí dodávat vlhkost – například pomocí hydrogelu, který překryjete nesavým materiálem. „Každé poranění vylučuje tekutinu, která obsahuje řadu výživových látek a růstových činitelů. To přispívá ke správnému a rychlejšímu hojení. Moderní postupy se proto snaží vlhké prostředí v ráně spíš udržet, než ji vysušit,“ vysvětluje PharmDr. Irma Miklášová. Při ošetření metodou vlhkého hojení se vyhnete bolestivému převazování, velmi efektivní je také v případě menších popálenin prvního a druhého stupně.

Ošetřit takto můžete i puchýře. V provizorních podmínkách je ale propichujte pouze tehdy, je-li to nezbytné. Propichovat bychom měli jen opravdu velké puchýře, a to pomocí sterilní jehly. Hrotem jehly narušíme puchýř u kraje a pomocí sterilní tkaniny vytlačíme tekutinu ven. Poté aplikujeme hojivý prostředek a vše důkladně zakryjeme náplastí nebo nesavým materiálem a obvazem,“ radí PharmDr. Miklášová.

Praktického pomocníka do vaší cestovní lékarničky představuje speciální sada HemaGel První pomoc, kterou můžete vyhrát v naší soutěži. Balení obsahuje HemaGel k urychlení hojení ran a tři kusy speciální krycí fólie Dermafoil. Krátce po nanesení gel vytvoří ochrannou vrstvu, která podporuje uzavírání rány. Postupně také z rány absorbuje sekrety, zároveň ji však udržuje vlhkou. Nevytváří se tak strupy, rána není bolestivá a rychle se hojí. HemaGel mohou používat těhotné a kojící ženy, novorozenci i senioři.

Správnou odpověď hledejte na www.hemagel.cz.

Soutěžní otázka: Který vědec českého původu stojí za objevem, na jehož principu je založen účinek HemaGelu?

a) Jaroslav Heyrovský

b) Otto Wichterle

c) Antonín Holý

Jak se zapojit do soutěže

Správné odpovědi posílejte do 3. října do 12:00 hodin na e-mailovou adresu soutez@topzine.cz. Do předmětu e-mailu pište Hemagel. Vyhrává 15., 30., 45., 50. a 75. správná odpověď. Účastí v soutěži souhlasíte se zasíláním novinek z našeho magazínu na váš e-mail. Výherce bude kontaktován e-mailem.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Ošetření ran a puchýřů snadno a rychle. Soutěžte o HemaGel První pomoc