Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Pevnost poznání Olomouc. Proč by tam měly zavítat vaše děti?

Pokud plánujete nějakou akci pro děti na víkend, máme pro vás skvělý tip! Pevnost poznání Olomouc je ideálním místem, kde můžete udělat vaše děti šťastnými a rozhodně i vy si přijdete na své. Které expozice můžete navštívit a co vás v Pevnosti poznání všechno čeká?

Pevnost poznání a historie z doby Marie Terezie

Pevnost poznání se nachází v krásném středomoravském městečku Olomouci v zachovalém areálu Korunní pevnůstky. Opět je otevřeno, a to přes letní sezónu každý den od 9 do 17 hodin, o víkendu dokonce až do 18 hodin. Kromě období od června do srpna bývají pondělky zavřené. Můžete si zakoupit také rodinné vstupné, které vás přijde na 300,- Kč a strávit v Pevnosti poznání se svou rodinou klidně celý den.

Areál Korunní pevnůstky je místo, které má svou historii. Právě tam dnes sídlí centrum vědy s názvem Pevnost poznání. V 18. století zde na popud panovnice Marie Terezie vznikla bastionová vojenská hraniční pevnost z důvodu obrany, kterou postavili vojenští inženýři z Francie a Holandska. Pevnost stavěli nejen stavební dělníci, ale i vojáci a trestanci. Areál Korunní pevnůstky byl dostavěný v roce 1857, kdy ještě k němu přibyl dělostřelecký sklad pro uskladnění munice a střelného prachu.

Pevnost Poznání Olomouc pro děti

Areál Korunní pevnůstky jako centrum popularizace vědy

Dnes je areál Korunní pevnůstky součástí Městské památkové rezervace a hlavním vstupem do Olomouce. V roce 2015 zde vzniklo muzeum vědy Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, které poskytuje neformální způsoby vzdělávání pro všechny věkové skupiny, nejen děti, ale i vysokoškoláky nebo seniory.

Pro seniory se zde nabízejí kurzy na trénink paměti a poznávání fyziologie těla nebo kurzy zaměřené na pohyb pro zdraví. Tyto kurzy jsou dlouhodobé a seniorům se nabízí i spousta slev a výhod.

Školní programy jsou pak rozčleněny na nejrůznější základní předměty vyučované na základních školách. Každý předmět má svou lektorku, která se skupince dětí věnuje. Tyto školní vzdělávací programy jsou určeny pro žáky základních a středních škol, ale jsou zde i ty pro nejmenší – pro děti z mateřských škol. Školní programy v Pevnosti poznání běží přes školní rok, tedy od září do června a jsou skvělým doplňkem k běžné výuce na školách. Děti může zaujmout například vědecká výtvarka nebo planetárium. Nechybí ani Centrum kritického myšlení a projekt Paměť národa.

Příměstské tábory pro děti v Olomouci a kroužky po celý rok

Pro děti Pevnost poznání nabízí pořádání tématických příměstských táborů během letních prázdnin, nejrůznější vědecké kroužky, které mohou vaše děti navštěvovat celoročně. Na výběr máte třeba kroužky nazvané jako Tajemství přírody, Klub nadaných dětí nebo Živá historie. Pevnost poznání ale také dětem poskytuje další dětské programy a projekty – jako například Strážci poznání nebo Party poznání.

Strážci poznání a svět dětské fantazie

Strážci poznání je projekt s pěti úžasnými animovanými zvířecími hrdiny, které tvoří vymyšlený příběh o Pevnosti poznání pro děti. Dítě se tak stává hrdinou dobrodružné hry a má svůj úkol – osvobodit společně s moudrou sovou Woobim ostatní hrdiny pevnosti. Děti mohou také získat i jejich plakát nebo omalovánky.

Dětská párty v Pevnosti poznání

Party poznání je vážně dětská párty v pravém slova smyslu, děti si mohou užít společenskou zábavu v duchu vědy – prohlédnou si muzeum, gyroskop, planetárium, absolvují úžasnou chemickou show a dokonce bude i karaoke, kde se děti patřičně vyřádí!

Party probíhá vždy odpoledne od 13 do 16 hodin, takže pokud chcete mít chvíli klidu nebo si potřebujete něco zařídit, můžete na takovou party své dítě odklidit v požadované skupince dětí, například společně s dalšími dětmi od svých kamarádek.

Přírodovědný jarmark v Pevnosti poznání

Děti se také mohou těšit na Přírodovědný jarmark, anebo navštěvovat Dětskou univerzitu. Přírodovědný jarmark se koná každý rok začátkem června a hravou formou zpřístupňuje vědu široké veřejnosti. Děti i dospělí si tak každý rok užívají různé interaktivní zábavy a pokusy, pokaždé na jiné hlavní téma. Jarmark i účast dětí na Dětské univerzitě probíhá zdarma.

Expozice v Pevnosti poznání a planetárium

Pevnost poznání také pořádá výjezdní science show a nabízí spolupráce všeho druhu ve jménu vědy a popularizace vědy. Kromě nejrůznějších celoročních programů a projektů, především pro děti všech věkových skupin, můžete s dětmi navštívit digitální planetárium s nejrůznějšími filmovými projekcemi. Pevnost poznání pak stabilně nabízí expozice, které si může naplno užít každý návštěvník. Kromě toho se můžete těšit na pravidelně konané jednorázové tématické akce.

V expozic vás může zaujmout například Věda v pevnosti, Živá voda, Rozum v hrsti nebo Světlo a tma. Věda v pevnosti je komiksový příběh z dějin pevnosti, který si můžete prohlédnout na dvanácti panelech, Živá voda nabízí fascinující vodní svět pod hladinou a pod mikroskopem, Rozum v hrsti představuje lidský mozek a gyroskop – rotující navigační přístroj využívající se u řízení letadel. Světlo a tma zase představí pokusy s osvětlením a s elektrickým proudem. A to jistě není zdaleka všechno.

Rozhodně se máte na co těšit, takže ať už bydlíte poblíž Olomouce nebo v mnohem větší dálce, udělejte si výlet s dětmi a nenechte si Pevnost poznání ujít!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pevnost poznání Olomouc. Proč by tam měly zavítat vaše děti?